Windows 10 21H1, zwany także wewnętrznie aktualizacją „Iron”, będzie kolejną ważną łatką systemu operacyjnego po Windows 10 May 2020 Update (20H1). Ta ostatnia pojawiła się 2 tygodnie temu i już zdążyła zaliczyć sporą wpadkę. Jej następca to 20H2, który ma być niewielką aktualizacją w stylu dodatku Service Pack.

Testy Windows 10 21H1 już w czerwcu

W zeszłym miesiącu Microsoft przypadkowo ujawnił, że Windows Insiders będą mogli przetestować główną aktualizację Windows 10 w czerwcu. Zgodnie z postem na blogu, pierwsze wersje systemu Windows 10 21H1 zostaną wkrótce udostępnione Insiderom w Fast Ring, a testerzy przejdą na aktualizację Iron w drugiej połowie czerwca.

Testy, które obecnie trwają w programie Fast Ring dotyczą aktualizacji systemu Windows 10 20H2 „Mangan”, która ma zostać wydana w drugiej połowie 2020 r. Microsoft jednak najwyraźniej zaczął kompilować też pierwsze wersje systemu Windows 10 21H1, a kompilacja 20133.1000 została wymieniona jako skompletowana pod koniec maja.

Zobacz także: Taki będzie Windows 10X

Nowości w Windows 10 21H1

Oczywiście początkowe wersje aktualizacji „Iron” dla Windows 10 nie będą miały żadnych funkcji skierowanych do klientów, ale ulepszenia zaczną się pojawiać jeszcze w tym roku. Oficjalna aktualizacja z kolei zadebiutuje w pierwszej połowie 2021 roku.

Windows 10 21H1 May 2020 Update

Nie jest jeszcze jasne, czego dokładnie możemy się spodziewać po aktualizacji Windows 10 21H1, ale jedną ze zmian, które z pewnością zobaczymy w przyszłym roku, jest znacznie ulepszone menu Start z półprzezroczystymi kafelkami. W podcastie Windows Insider Microsoft zapowiedział nowe menu Start, które zrezygnuje z kolorowych kafli, aby uzyskać prostszy interfejs z ikonami. W przeciwieństwie do obecnego menu Start, nowy układ oferuje bardziej jednolity kolor tła zarówno w trybie ciemnym, jak i jasnym, a kolor aplikacji nie dominuje w barwie tła.

Zmiany w programie Windows Insider

Aktualizacje Windows 10 Windows Insiders

W zeszłym roku Microsoft potwierdził, że nie chce blokować nowych funkcji w określonych wydaniach, co oznacza, że opcje, które użytkownicy zobaczą na szybkim pierścieniu, nie będą powiązane z konkretną aktualizacją, taką jak np. 21H1.

„Wszystkie kompilacje niejawnych testerów systemu Windows 10 pochodzące z wersji rs_prerelease (Canary, Selfhost i Insider Fast) fbl nie są powiązane ani zablokowane z żadną „konkretną” wersją systemu Windows 10 i nie mają też nazwy kodowej, więc widać funkcje testowane z wersji Manganese (20H2), Iron (21H1), Cobalt (21H2) i przyszłych wersji systemu operacyjnego jednocześnie.”

– powiedział domniemany pracownik Microsoft.

Jeśli nowe menu Start zostanie wprowadzone w przyszłej wersji zapoznawczej, nie będzie powiązane z konkretną wersją, a Microsoft zdecyduje później, czy chce włączyć tę funkcję w 21H1 czy 21H2. W przeszłości Microsoft rozczarowywał użytkowników po obiecaniu ekscytujących zmian, a następnie niedostarczeniu ich na czas.

Źródło: windowslatest.com, microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.