ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple procesory

Procesory Apple dla komputerów, czyli historia lubi się powtarzać

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Temat wyposażenia komputerów Mac w procesory wyprodukowane przez Apple pojawia się od wielu lat. Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni firma Tima Cooka oficjalnie to ogłosi. Wcześniej dwukrotnie zmieniano architekturę procesorów komputerów Apple. Tym razem, na konferencji WWDC zostanie ogłoszone odejście od procesorów Intela w kierunku własnych, specjalnie zaprojektowanych układów ARM. Ten ruch ma wiele sensu i ogromne znaczenie dla firmy. Co jednak ta decyzja oznacza? W jaki sposób zmieni komputery z nadgryzionym jabłkiem. Przede wszystkim nie oznacza to, że będziemy w stanie od razu kupić MacBooka z nowym chipsetem. Premiera pierwszego z nich spodziewana jest w 2021 roku

Zobacz także: Ciesz się maską na twarzy – Apple zmienia działanie Face ID w iOS 13.5

Procesory Apple dla komputerów – historia lubi się powtarzać

Apple już dwukrotnie zmieniało architekturę procesorów komputerów Mac. Z 68000 na PowerPC, a następnie z PowerPC na Intela. To ostatnie przejście może dostarczyć wskazówek, jak spółka sobie tym razem poradzi.

Procesory Apple

Zmianę układów na te, produkowane przez Intela ogłoszono na WWDC latem 2005 roku. Nie zaprezentowano jednak wtedy żadnych nowych komputerów Mac. Zamiast tego rozpoczęto sprzedaż zmodyfikowanego Power Mac G5 z chipem Intela wyłącznie zarejestrowanym programistom, aby mogli zacząć przenosić swoje aplikacje. Dopiero na początku 2006 roku Apple ogłosiło zupełnie nowe komputery z nowymi procesorami – 15-calowego MacBooka Pro oraz iMaca. 

Wydaje się, że Apple poradzi sobie z przejściem w podobny sposób. Deweloperzy mogą uzyskać zmodyfikowany, istniejący komputer Mac przed oficjalnymi, nowymi produktami. Może to być na przykład nowa wersja iMaca, której spodziewamy się za kilka dni. Choć zadebiutuje on, przede wszystkim z procesorami Intela. Chodzi o to, aby deweloperzy tłumaczyli, optymalizowali i aktualizowali kod i byli gotowi, gdy nowe produkty trafią do sprzedaży.

Apple procesory

Procesory Apple dla komputerów – nie oczekujmy na razie drastycznych zmian

Kiedy Apple przeszedł z architektury 68000 do PowerPC, nie zmieniono drastycznie systemu operacyjnego. Obsługa PowerPC pojawiła się w Mac OS 7.1, a wsparcie komputerów z serii 68000 zakończyło się na wersji 8.5. Do czasu przejścia Apple na Mac OS X w 2012 roku, firma nie sprzedawała komputerów z 68000.

To samo stało się ze zmianą z procesorów PowerPC na Intela. Pierwsze produkty zostały wydane na rynek w 2006 roku. Z tym samym systemem Mac OS X w wersji 10.4 (Tiger) sprzedawano komputery z chipami PowerPC i Intel w momencie przejścia. Wsparcie dla PowerPC zostało porzucone w Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) kilka lat później. Podczas przejścia na Intela, Steve Jobs powiedział, że OS X prowadził „tajne podwójne życie”. Kilka ostatnich wersji i wszystkie aplikacje Apple zostały stworzone dla Intela, oprócz wersji PowerPC. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Tim Cook ogłosił to samo, może nawet w ten sam sposób.

Aby ułatwić przejście, firma zastosowała emulację oprogramowania dla aplikacji, które nie zostały przepisane w celu obsługi nowej architektury. Rosetta było oprogramowaniem, które pozwoliło właścicielom komputerów Mac z procesorami Intel uruchamiać wiele aplikacji napisanych dla komputerów z procesorami PowerPC. Emulator Maca 68k pozwolił urządzeniom z PowerPC na uruchamianie oprogramowania dla komputerów z procesorem 68000. W obu przypadkach emulacja była tylko wsteczna. Ci, którzy kupili nowe komputery Mac z nowym procesorem, mogli uruchamiać wiele aplikacji stworzonych dla starego procesora, ale nie na odwrót.

Procesory Apple dla komputerów – co to znaczy dla macOS?

Przejście na własne procesory w 2020 roku powinno być podobne. Nie spodziewajmy się zupełnie nowego systemu operacyjnego przez kilka lat – stanie się to dopiero po zakończeniu zmiany sprzętu. W międzyczasie nadchodzący macOS 10.16 będzie dostarczany na komputery Mac z procesorami Intel i Apple, a firma Tima Cooka zapewni pewnego rodzaju translację oprogramowania, aby umożliwić niektórym programom działającym na procesory x86 funkcjonowanie na procesorach ARM. Być może macOS 10.17 lub 10.18 będzie obsługiwał tylko komputery Mac z procesorami Apple, a wtedy ostatecznie starsze komputery stracą wsparcie. Podsumowując – cały proces zakończy się do 2023 lub 2024 roku.

Apple procesory

Procesory Apple dla komputerów – co to oznacza dla komputerów?

Oczywiście celem przejścia z procesorów Intel x86 na ARM zaprojektowane przez Apple, jest robienie zupełnie nowych rzeczy ze sprzętem i oprogramowaniem. Nie chodzi tylko o robienie szybszych laptopów, ale całkowitą zmianę gry. Być może najlepiej to określił Steve Jobs, ogłaszając odejście od PowerPC:

Najważniejsze powody są takie, że patrząc w przyszłość … możemy wyobrazić sobie niesamowite produkty, które chcemy dla Ciebie stworzyć. I nie wiemy, jak je zbudować przy pomocy przyszłych procesorów PowerPC.

Wydajność produktów PowerPC była gorsza niż Intela, a teraz procesory Apple są w stanie zapewnić znacznie lepszą wydajność niż układy Intela. Pozwoli to na wszystkie nowe rzeczy, których Tim Cook i spółka nie mogą dziś osiągnąć, a także poprawę żywotności baterii MacBooków. Ale to nie wszystko. Dzisiaj iPhone’y i iPady korzystają z funkcji, których nie ma na Macu, częściowo z powodu możliwości procesorów z serii A. Apple dużo inwestuje w sprzęt, aby przyspieszyć uczenie maszynowe oraz w bezproblemowe połączenie procesora, karty graficznej i innych urządzeń (takich jak kodery i dekodery audio i wideo). Wkłada ogromny wysiłek i pieniądze w szyfrowanie sprzętowe i bezpieczeństwo.

Niektóre elementy są obecnie dostarczane do komputerów w postaci osobnego procesora T2. Ale, aby naprawdę przekazywać wszystkie nowe rzeczy na komputery, Apple musi przejąć kontrolę nad całym hardware’m.

Procesory Apple dla komputerów – od czego zaczynamy?

Na pewno od komputerów przenośnych. Biorąc pod uwagę, że dziedzictwem procesorów Apple jest seria A, znajdująca się w iPhone’ach i iPadach, jest to po prostu najbardziej sensowne. Laptopy nie potrzebują ekstremalnej wydajności, kart rozszerzeń i rzadziej będą sprzedawane osobom, które potrzebują wielu zewnętrznych urządzeń peryferyjnych lub starego, rzadko aktualizowanego oprogramowania. A każdy MacBook skorzystałby najbardziej na niższym zużyciu energii, co doprowadziłoby do dłuższego czasu pracy na baterii.

Procesory Apple

Stamtąd droga w kierunku mocniejszych komputerów jest krótsza – nawet do Maca Pro. Produkt ten, oprócz tego, że jest zupełnie nowy, sprzedawany jest klientom, którzy muszą korzystać z niszowych urządzeń peryferyjnych, takich jak interfejsy audio i wideo, którzy chcą obsługi wewnętrznych kart rozszerzeń i używają oprogramowania, które może nie zostać szybko zaktualizowane do nowej architektury. Ostatnia pozycja daje Apple, programistom i klientom czas na dostosowanie się.

Procesory Apple dla komputerów – zmiany muszą być ogromne

Pierwsze komputery Mac z procesorami Apple muszą zaoferować pod pewnymi względami znaczne ulepszenia. Spodziewamy się ogromnej poprawy żywotności baterii, zastąpienie kamery modułem TrueDepth z iPhone’a wraz z dostarczeniem Face ID. To będzie świetny moment dla zaprezentowania odmienionych komputerów i pokazuje czemu ostatnie premiery, takie jak MacBook Pro 16 czy tegoroczne aktualizacje pozbawione są ciekawych nowości.

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, Apple może sobie pozwolić na taką rewolucję. Firma może sobie pozwolić, przynajmniej ekonomicznie, na szybkie porzucenie obecnego ekosystemu Mac, aby stworzyć coś, co przyciągnie nowych klientów, o ile nie trzeba czekać zbyt długo, aby dać to, czego potrzebują. Może to oznaczać obniżoną sprzedaż komputerów Mac przez rok lub dwa, ale siła innych produktów Apple ułatwi przetrwanie tego okresu.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy