ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi Mi Band 5 Pro - przecieki

Mi Band 4 kontra Mi Band 5 – różnice pomiędzy opaskami i czy warto wymienić starą na nową?

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Wczoraj odbyła się oficjalna premiera najnowszej opaski sportowej Xiaomi – Mi Band 5. Urządzenie zostało przyjęte przez użytkowników wprost fenomenalnie, ale czy warto je kupić, gdy posiada się już Mi Banda 4? Różnicom pomiędzy tymi opaskami przyjrzymy się w niniejszym tekście i sprawdzimy, czy warto wymienić starszy sprzęt na świeżego Mi Banda 5.

Mi Band 4 kontra Mi Band 5 – różnice pomiędzy opaskami

Premiera Mi Band 5 wygląd

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że zarówno Mi Band 4, jak i Mi Band 5, to fenomenalne opaski sportowe. Nie da się jednak ukryć, że ta druga wprowadziła nieco zmian i nowości względem poprzednika, ale to raczej nie powinno nikogo dziwić. Pierwszą i zarazem najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest rozmiar wyświetlacza – ten w Mi Bandzie 4 ma 0,95 cala, a w Mi Bandzie 5 aż 1,1 cala. Ponadto najnowsza opaska oferuje aż 177 tarcz, kiedy Mi Band 4 ma ich jedynie 77, czyli o 100 mniej.

Drugą istotną różnicą pomiędzy opisywanymi sprzętami są tryby sportowe. Mi Band 4 oferuje siedem, a Mi Band 5 aż jedenaście. Ponadto śledzenie snu w Mi Bandzie 5 zostało usprawnione aż o 40% względem poprzednika, przez co powinno być znacznie dokładniejsze. Jakby tego było mało, najnowsza opaska oferuje nowość dedykowaną kobietom: pozwala śledzić cykl menstruacyjny i zapisywać historię owulacji.

Zobacz także: [Promocje dnia] Huawei P30 Pro, Xiaomi Redmi Power Bank 20000 mAh, Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6″ i więcej w super cenach!

Jedną z ciekawszych nowinek w Mi Band 5, której próżno szukać w Mi Bandzie 4, jest możliwość wykorzystywania opaski jako przycisk aparatu. Mówiąc prościej – po sparowaniu najnowszego sprzętu Xiaomi ze smartfonem, można za jego pomocą wykonywać zdjęcia, naciskając odpowiednie miejsce na ekranie.

Ostatnią i zarazem niesamowicie istotną zmianą w Mi Band 5 jest sposób ładowania. W najnowszej opasce nie trzeba już zdejmować paska, aby naładować akumulator, bo Xiaomi wprowadziło ładowanie magnetyczne. To znacznie lepsze i prostsze rozwiązanie.

Czy warto wymienić Mi Band 4 na Mi Band 5?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W dużym skrócie, różnice pomiędzy tymi opaskami na korzyść Mi Banda 5, to większy ekran, więcej tarcz, ulepszone śledzenie snu, dodatkowe tryby sportowe, możliwość śledzenia cyklu menstruacyjnego i historii owulacji, opcja zdalnego wykonywania zdjęć oraz ładowanie magnetyczne.

Polska cena Mi Band 5 nie jest jeszcze znana, ale zapewne będzie nieco wyższa od tej ustalonej dla Mi Banda 4. Mając to na uwadze, wymiana świetnego Mi Banda 4 na nowszą wersję raczej nie jest opłacalna, gdy żadna z wprowadzonych w niej nowości nie jest dla nas niezbędna. Jeśli np. koniecznie zależy nam na większym ekranie, czy w przypadku kobiet, na możliwości śledzenia cyklu menstruacyjnego, to zakup jak najbardziej wydaje się uzasadniony. Ale wymiana dla samej wymiany nie ma żadnego sensu. Ta zasada nie dotyczy tylko opasek Mi Band, a wszystkich urządzeń – zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, warto się poważnie zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy zmiany. Mi Band 4 jest wciąż świetny – następca jest lepszy, owszem, ale to nie oznacza, że trzeba od razu porzucać starszy sprzęt na rzecz nowszego.

Sprawdź najnowsze wpisy