Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 8 do 14 czerwca 2010 roku.

Samsung Corby z Androidem

Samsung Corby był ogromnym sukcesem koreańskiego producenta. Ten niepozorny telefon z dotykowym wyświetlaczem wręcz zalał rynek. Nic dziwnego, że Samsung zdecydował się kontynuować tę markę i stworzył model Galaxy 5 i5500, znany też jako Corby Smartphone. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 2,8″, 240×320 px, 143 ppi
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 600 MHz
  • GPU: Adreno 200
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 512 MB
  • Aparat: 2 Mpx, wideo 240p
  • Łączność: HSDPA max. 7,2 Mbps, WiFi b/g, Bluetooth 2.1, GPS, A-GPS
  • Bateria: 1200 mAh
  • System: Android 2.1 Eclair

Tak, telefon ten już w swoich czasach był konstrukcją skrajnie budżetową. Było do dość ciekawe urządzenie, głównie ze względu na swoja budowę. Telefon swoimi rozmiarami prawie nie różnił się od klasycznych komórek, dolne przyciski zostały żywcem przeniesione ze starych modeli tego producenta. Miłym dodatkiem była nakładka producenta, która ułatwiała obsługę ówczesnego Androida. Corby z Androidem był poważną konkurencją dla Xperii X10 mini i choć był zdecydowanie brzydszy, to zbierał pozytywne opinie. Początkowa cena urządzenia wynosiła 199 euro.

Porażka telewizji mobilnej

Wraz z wprowadzaniem telewizji cyfrowej DVB-T pojawiła się propozycja wdrożenia rozwiązania dedykowanego smartfonom. Standard nazywał się DVB-H i działał niemal tak samo jak DVB-T. Plany były bardzo ambitne, przetarg na budowę infrastruktury wygrała firma Info-TV-FM. Telewizja DVB-H miała być płatna, a za jej dystrybucję odpowiadać mieli operatorzy komórkowi. Dekadę temu doszło do małego przełomu, ponieważ operatorzy zaczęli wycofywać swoje poparcie dla projektu. Play tłumaczył, że taka usługa nie ma przyszłości, według Plusa problemem był brak pełnej dokumentacji, którą dostarczyć miała firma Info-TV-FM. Coś innego mówiły jednak informacje nieoficjalne, według których spółka zażądała zbyt dużych opłat za dostęp do infrastruktury i operatorom to rozwiązanie po prostu się nie opłacało. Sprawa rozwiązała się w 2011 roku, kiedy to UOKiK nałożył na czterech największych operatorów karę za zmowę przeciwko Info-TV-FM. Otóż przed startem przetargu na uruchomienie usługi DVB-H operatorzy założyli własną spółkę Mobile TV, która była w przetargu konkurentem dla Info-TV-FM. Krótko mówiąc był to konflikt interesów.

Telewizja DVB-H okazała się niewypałem. Spółkę Info-TV-FM kupiła grupa Cyfrowy Polsat, która wykorzystała częstotliwości do nadawania telewizji DVB-T.

Microsoft płacił za portowanie aplikacji

Sytuacja systemu Windows Phone 7 była trudna jeszcze przed jego premierą. iOS na dobre zadomowił się wśród klientów, Android z kolei systematycznie piął się w górę, przy okazji odbierając klientów Microsoftowi. Sytuacji WP7 nie poprawiał fakt, że zmienione zostało API i niemożliwe było korzystanie z aplikacji napisanych dla Windows Mobile. Z tego powodu Microsoft zaczął kontaktować się z deweloperami odpowiedzialnymi za najpopularniejsze aplikacje dla iOS i oferował im pieniądze za przeportowanie apki na Windows Phone 7 z wykorzystaniem technologii Silverlight lub XNA. To pokazuje, jak bardzo Microsoft był zdesperowany podczas prac nad nowym systemem mobilnym. Choć oferty były ciekawe, a Microsoft nie żałował pieniędzy, to nie wszyscy deweloperzy zgodzili się na taką propozycję. Głównym powodem miała być czasochłonność procesu portowania aplikacji.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.