To był tydzień plotek dotyczących iPada. Po pierwsze dowiedzieliśmy się, że iPad Air może stracić port Lightning na rzecz USB-C. Potem pojawiły się informacje się, że Safari w nadchodzącym iOS 14 ma przynieść pełne wsparcie dla Apple Pencil, łącznie z dodawaniem adnotacji. W końcu otrzymaliśmy się informacje o aktualizacji iPada Pro 2021, która przyniesie nowy procesor A14X i długo oczekiwany wyświetlacz mini-LED – z lepszymi barwami i energooszczędny niż LCD. Wszystkie informacje wskazują, że 5G pojawi się w iPadzie Pro, w przyszłym roku, a wtedy urządzenie Apple może wreszcie stać się najlepszym komputerem mobilnym. Firma z Cupertino dominuje na rynku tabletów i nie zamierza na tym poprzestać. Konieczne są ciągłe zmiany i nieustające ulepszenia. Po pewnej stagnacji kilka lat temu, firma ma świetny pomysł na iPada i go realizuje.

Zobacz także: Studenci nie zdali egzaminu, bo szkoła ma problem z iPhone’ami

5G dla iPada znaczy więcej, niż dla iPhone 12

Dodajmy to wszystko do niedawno pokazanej Magic Keyboard i nadchodzących zmian w iPadOS 14, a otrzymamy mocną aktualizację dla tabletu z nadgryzionym jabłkiem. Ale jest jeszcze jeden update, który sprawi, że kolejny iPad Pro będzie jednym z najlepszych urządzeń mobilnych, jakie kiedykolwiek stworzono – chodzi o obecność sieci 5G. Według anonimowego, ale nieomylnego konta na Twitterze, czyli L0vetodream, następny flagowy tablet otrzyma modem Qualcomm x55 do obsługi sieci 5G. Trudno taką informację nawet nazwać plotką. Jesteśmy przecież pewni obecności nowego standardu w iPhone 12. Z tego względu debiut w iPadach, poczynając od modelu Pro, także jest konieczny

iPad 5G

Oczywiście iPad Pro nie będzie pierwszym popularnym tabletem obsługującym 5G – ten tytuł należy do Galaxy Tab S6 5G, choć jest on dostępny tylko w Korei Południowej. Byłby to jednak kamień milowy dla sieci nowej generacji. Po tym, jak zobaczymy iPhone 12 5G pod koniec tego roku, iPad Pro będzie pierwszym komputerem Apple’a, który otrzyma wsparcie dla sieci nowej generacji. To zrobi ogromną różnicę w prędkości Internetu. Ale chociaż zalety 5G na telefonach są względnie oczywiste – szybsze pobieranie i wysyłanie oraz ulepszone gry – dla tabletu oznacza to jeszcze więcej.

5G sprawi, że iPad będzie lepszym komputerem niż MacBook 

Dzięki obsłudze gładzika, USB-C i szybkiemu procesorowi, iPad już wkraczył na teren zarezerwowany wcześniej dla komputerów Mac. iPadOS 14 przyniesie zmiany w gestach i nawigacji, które sprawią, że wielozadaniowość na iPadzie będzie o wiele lepsza niż obecnie. Jednak żadne z nich nie rozwiąże największego problemu iPada – braku aplikacji na poziomie profesjonalnym. 

Profesjonalne aplikacje muszą jednak pojawić się na iPadzie teraz, gdy obsługiwany jest gładzik. Programy do rysowania i edycji, takie jak Photoshop i Procreate, nabrały przecież nowego życia wraz z wprowadzeniem Apple Pencil. W miarę, jak programiści zmieniają swoje interfejsy i możliwości w celu obsługi nowego kursora w iPadOS, wiele elementów utraconych podczas przejścia na dotyk powraca

iPad Pro będzie komputerem, na który użytkownicy od lat czekają

Dzięki 5G, profesjonalne aplikacje na iPada mogą być jeszcze lepsze niż na Macu. Na obecnym etapie, użytkownicy komputerów Mac są nadal zależni od szybkiego Wi-Fi. Oznacza to albo wizytę w kawiarni, albo tethering do iPhone’a, z których żaden nie zapewnia prędkości ani swobody, takiej jak szybki Internet w domu.

iPad 5G

Jednak w przypadku 5G, iPad mógłby uzyskiwać wszędzie prędkości szerokopasmowe. Umożliwiłoby to pracę nad gigantycznymi plikami PSD w chmurze, przesyłanie filmów lub edytowanie godzin plików dźwiękowych bez konieczności martwienia się o wcześniejsze pobranie treści. Chmura stałaby się po prostu kolejnym dyskiem do przechowywania danych, do którego można uzyskać dostęp i współdzielić tak samo, jak dysk USB-C. Włączenie Wi-Fi wszędzie sprawi, że iPad będzie najlepszym urządzeniem mobilnym, umożliwiając pracę i grę na dużym ekranie z produktywnością podobną do komputera, gdziekolwiek jesteśmy.

Oczywiście zbudowanie sieci zajmie trochę czasu. Nie znamy jeszcze prawdziwego kosztu 5G na urządzeniach Apple i planów bezprzewodowych. Ale wobec braku wiarygodnych plotek na temat MacBooka 5G, iPad Pro może w końcu stać się komputerem przyszłości, którego klienci oczekują.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)