Windows 10 May 2020 Update to następny krok w poprawie wrażeń użytkownika platformy Microsoftu. Aktualizacja zawiera ulepszenia funkcji i poprawki błędów. W tym wpisie skupię się jednak na nowościach łatki.

Windows 10 May 2020 Update – nowości

Szybsze i łatwiejsze połączenia. Microsoft ułatwia i przyspiesza parowanie urządzeń Bluetooth z komputerem z systemem Windows 10. Teraz możesz zająć się wszystkim w powiadomieniach (zamiast Ustawień), wykonując mniej czynności.

Przyszłość bez haseł. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić logowanie, możesz zalogować się przy użyciu skanera twarzy, odcisku palca lub kodu PIN. Włączenie logowania bez hasła dla kont Microsoft jest teraz łatwiejsze: po prostu przejdź do: Ustawienia> Konta> Opcje logowania na komputerze z systemem Windows 10 i wybierz „Włącz” w „Wymagaj logowania Windows Hello dla kont Microsoft”. Pamiętaj, że jest to zależne od sprzętu.

Windows Hello

Czystsze, szybsze, bezpieczniejsze. Gdy pobierasz aplikacje, nie zawsze jest oczywiste, co otrzymujesz. Niektóre programy mogą wyświetlać nieoczekiwane reklamy, używać komputera do szyfrowania lub wykonywać inne czynności, których byś sobie nie życzył. Są to potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), a system Windows 10 może je wykryć, poinformować o nich i zdecydować, czy naprawdę chcesz tę aplikację, czy nie. Wystarczy przejść do Zabezpieczenia systemu Windows> Kontrola aplikacji i przeglądarki> Ochrona oparta na reputacji> „Potencjalnie niechciane blokowanie aplikacji”.

Więcej ლ (╹◡╹ლ). Microsoft udostępnia więcej kaomoji bezpośrednio na klawiaturze emoji systemu Windows. Aby uzyskać dostęp, możesz użyć skrótu, klawisza Windows + kropka, aby uzyskać dostęp (⌐ ■ _ ■).

Nazwij swoje wirtualne pulpity. Teraz zamiast „Desktop 1” lub „Desktop 2” możesz nadać swoim wirtualnym komputerom bardziej osobiste lub zabawne nazwy. Korzystanie z Virtual Desktop w Windows 10 pozwala rozszerzyć pulpit poza fizyczne ograniczenia przestrzeni, organizować grupy powiązanych zadań i łatwo przełączać się między nimi.

Zobacz gry w zupełnie nowym świetle. Nowe funkcje DirectX 12 Ultimate zapewniają płynniejszą grafikę ze zwiększonymi szczegółami – a wszystko to bez utraty liczby klatek na sekundę.

Personalizacja i użyteczność na wyciągnięcie ręki. Pasek gier Xbox obsługuje teraz widżety innych firm, pomagając dostosować ustawienia nakładki do sposobu grania.

Zobacz także: League of Legends: Wild Rift – wszystko, co musisz wiedzieć o grze

Zmiany w aplikacjach

Nowości w Microsoft Edge
Fot. Microsoft Edge

Ulepszenia pamięci w Microsoft Edge. Przeglądarka jest aplikacją, w której ludzie spędzają dużą część czasu w systemie Windows. Tak zwane sterty segmentowe od pewnego czasu są domyślne dla aplikacji UWP. Windows z przyjemnością informuje, że jedną z pierwszych aplikacji Win32, które wykorzystają możliwości sterty segmentów, jest Microsoft Edge. Wyniki wczesnych testów wewnętrznych urządzeń w aktualizacji z maja 2020 r. pokazują zmniejszenie zużycia pamięci nawet o 27% podczas przeglądania za pomocą Microsoft Edge. Wydajność poszczególnych urządzeń będzie się różnić w zależności od konfiguracji i użycia, ale mniejsze zużycie pamięci może zapewnić lepsze wrażenia z korzystania z programu, ponieważ będzie więcej pamięci do wykorzystania przez inne aplikacje. Microsoft wkrótce udostępni tę możliwość większej liczbie programistów za pomocą materiałów pomocniczych.

Bądź na bieżąco ze swoimi liczbami. Trzymaj kalkulator blisko siebie – teraz możesz zdecydować, że aplikacja Kalkulator będzie na wierzchu – ponad wszystkimi programami.

Nowość w Notatniku. Ukochany 30-letni edytor tekstu ma kilka drobnych, ale potężnych usprawnień. Pojawiły się między innymi: szybkie powiększanie tekstu czy informacja o niezapisanych zmianach.

Windows 10 May 2020 Update

Zbliżenie smartfona i komputera z systemem Windows. Aktualizacja z maja 2020 r. przenosi popularną funkcję połączeń z aplikacji Twój telefon na komputery PC z obsługą ARM od Microsoft. Będziesz mógł teraz nawiązywać, odbierać połączenia lub wysyłać SMS-y bezpośrednio na komputerze bez konieczności posiadania telefonu z Androidem tuż obok urządzenia. To nie wszystko, dzięki aplikacji Twój telefon możesz pozostać w kontakcie, wysyłając lub odbierając SMS-y, sprawdzając powiadomienia i uzyskując natychmiastowy dostęp do zdjęć i aplikacji telefonu Android za pomocą dużego ekranu i klawiatury komputera.

Nowy czat Cortany jest już dostępny. Twój osobisty asystent produktywności ma teraz zaktualizowany interfejs użytkownika oparty na czacie, w którym możesz pisać lub wypowiadać żądania w języku naturalnym, aby zaoszczędzić czas na szukanie potrzebnych informacji i być na bieżąco. Niestety Cortana wciąż nie mówi po polsku.

Inne poprawki

Wiadomości Narratora. Dźwięki Narratora zostały odnowione i są teraz bardziej funkcjonalne i responsywne. Istnieje również nowe polecenie podsumowania strony internetowej oraz kilka usprawnień związanych z czytaniem tabel. Ponadto Narrator automatycznie zacznie czytać strony internetowe i e-maile (gdy zostaną otwarte w Outlooku i aplikacji Mail).

Znajdź ten kursor szybciej. Windows Magnifier ma nową możliwość utrzymywania kursora tekstowego na środku ekranu, dzięki czemu pisanie jest łatwiejsze i bardziej płynne.

Więcej Eye Control. Przeciągnij i upuść jest już tutaj! Microsoft wprowadził również ulepszenia do trybu pauzy i nowe możliwości w Ustawieniach. Pamiętaj, że dostęp do tego doświadczenia wymaga akcesorium innej firmy.

Nauka języka. Global Language Experience nieustannie unowocześnia Ustawienia językowe, zapewniając szybki i łatwy sposób sprawdzenia ustawień na pierwszy rzut oka. Ulepszono także pisanie w języku chińskim, japońskim i koreańskim.

Źródło: Microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.