ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera dwurdzeniowych Snapdragonów, HD2 z garbem na obudowie

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 25 do 31 maja 2010 roku.

Premiera dwurdzeniowych Snapdragonów

qualcomm snapdragon

Dekadę temu Qualcomm zaprezentował nową generację procesorów mobilnych – Snapdragon S3. Mowa tu konkretnie o układach MSM8260 i MSM8660, które zostały pierwszymi dwurdzeniowymi procesorami mobilnymi. Procesory te były zbudowane na autorskich i lekko przestarzałych rdzeniach Scorpion, które początkowo miały pracować z taktowaniem 1,2 GHz. Z pozostałych nowości zachwalano układ graficzny Adreno 220 i nowy modem HSPA+, który podczas pobierania mógł osiągnąć przepustowość sięgającą 14 Mbps, to 2x więcej niż w popularnym ówcześnie Snapdragonie S1. Procesory były w stanie kodować i dekodować wideo 1080p oraz napędzać 24-bitowe wyświetlacze WXGA o rozdzielczości 1280×800 px.

Snapdragon S3 szybko odszedł w zapomnienie, trafił do garstki smartfonów takich jak HTC Sensation i Xperia S. Nie wiem czemu, ale producenci nie byli zainteresowani takimi układami, pierwsze telefony z dwurdzeniowymi procesorami zaczęły debiutować dopiero w 2011 roku. Być może ma to związek z problematyczną obsługą wielu rdzeni przez ówczesne wersje Androida. Pierwszymi dwurdzeniowymi procesorami, które osiągnęły rynkowy sukces zostały zdecydowanie Snapdragony S4, które były oparte już o autorskie rdzenie Krait.

Foxconn kontra fala samobójstw wśród pracowników

Foxcon wypłaca premie za powrót do pracy

Warunki pracy w fabrykach firmy Foxconn to temat dość kontrowersyjny. Z usług Foxconnu korzystają tacy giganci jak Apple i zawsze zapewniają, że pracownicy fabryk wcale nie pracują w złych warunkach. Rzeczywistość jest niestety dość przykra, a wszystko ujrzało światło dzienne 10 lat temu, kiedy zaczęły pojawiać się informacje o pladze samobójstw wśród pracowników fabryki. Wtedy wyszło na jaw, że pracownicy zarabiają niewiele, a pracują po 12 godzin dziennie pod wręcz wojskowym rygorem. Pomijam już wątek zatrudniania dzieci za śmieszne stawki, bo to inna sprawa. Foxconn zareagował i zabronił pracownikom popełniania samobójstw. Każdy musiał podpisać oświadczenie, w którym zobowiązywał się do niewyrządzania krzywdy sobie i innym pracownikom. Poza tym budynki firmy zostały zabezpieczone siatką, która miała ratować ewentualnych samobójców. Cóż, jeśli ktoś wtedy uważał, że po incydentach warunki pracy w Foxconnie ulegną poprawie, to musiał się solidnie zdziwić.

HTC HD2 z garbem

Dekadę temu zaczęło głośno robić się o dodatkowej baterii do HTC HD2, a wszystko przez test, który wykonała redakcja Pocket Now. Telefon z powiększonym ogniwem robił wrażenie, głównie z powodu długiego czasu pracy bez ładowarki. Problem w tym, że do baterii była dołączona dodatkowa klapka, przez którą telefon nie był już taki estetyczny jak wcześniej. Krótko mówiąc użytkownik musiał pogodzić się z garbem psującym design urządzenia. Małą zaletą była nóżka w powiększonej klapce, która jak sam się przekonałem była bardzo przydatna.

Garb na powierzchni HTC HD2 może wielu wydawać się znajomy i nic w tym dziwnego, ponieważ 5 lat później Apple stworzyło zaskakująco podobne etui Smart Baterry Case. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że był to jeden z najgłośniej krytykowanych produktów Apple.

Sprawdź najnowsze wpisy