Na niedawnym wydarzeniu Build 2020, Microsoft skupił się przede wszystkim na deweloperach. Nie zabrakło jednak wielu ciekawostek dotyczących przyszłości Windowsa. Poznajcie 4 kluczowe obszary, ulepszenia Windows 10.

Ulepszenia i ujednolicenie rozwoju aplikacji w Windows 10

Project Reunion to wizja ujednolicenia i ewolucji platformy programistycznej Windows, aby ułatwić tworzenie świetnych aplikacji, które działają na wszystkich wersjach systemu i urządzeniach, z których ludzie korzystają.

Od kilku lat Microsoft przełamuje barierę między Win32 (zwanym także Windows API) a API Universal Windows Platform (UWP). Project Reunion rozszerza ten wysiłek, aby ułatwić tworzenie świetnych aplikacji dla systemu Windows. Ujednolici dostęp do istniejących interfejsów API Win32 i UWP i udostępni je oddzielone od systemu operacyjnego za pomocą narzędzi takich jak NuGet. Zapewni to wspólną platformę dla nowych programów. Ponadto pomoże zaktualizować i zmodernizować istniejące aplikacje o najnowsze funkcje, bez względu na to, czy są to aplikacje C ++, .NET (w tym WPF, Windows Forms i UWP), czy React Native.

Ulepszenia Windows 10 Project Reunion

Jednym z pierwszych elementów w ramach projektu Reunion jest WinUI 3 Preview 1, wysoce wydajna, zoptymalizowana płynnie natywna platforma interfejsu użytkownika dla systemu Windows. Dzięki WinUI programiści mogą budować wspaniałe doświadczenia użytkowników, które dostosowują się i skalują na różnych urządzeniach, niezależnie od tego, czy rozpoczynają nowy projekt, czy modernizują istniejącą aplikację.

Ponadto, Microsoft rozbudowuje WebView2 (kolejny element Project Reunion) o nowy podgląd .NET. Teraz każda aplikacja Windows może osadzać treści internetowe za pomocą Microsoft Edge i Chromium. WebView2 zapewnia pełną funkcjonalność sieci w całym spektrum aplikacji Windows i jest oddzielony od systemu operacyjnego, więc nie jesteś już uzależniony od określonej wersji systemu Windows.

Chmura i nowe scenariusze

Gdy organizacje zmieniają się, aby umożliwić pracę zdalną, Windows Virtual Desktop, zbudowany na platformie Azure, zapewnił możliwość dostarczania i skalowania wirtualnych pulpitów i aplikacji szybciej, niż to było wcześniej możliwe. Umożliwia organizacjom udostępnianie istniejącego programu na rosnącej liczbie urządzeń, do których użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp za pomocą klientów Windows Virtual Desktop dla systemów Windows, MacOS, iOS i Android.

Ponieważ skalowalność jest bardzo ważna, Microsoft wprowadził funkcję o nazwie MSIX App Attach. Podgląd załączania aplikacji MSIX optymalizuje doświadczenia ludzi, rozwikłując obraz systemu operacyjnego, który organizacje wdrażają w chmurze. Oznacza to, że po przyjęciu MSIX na komputer z systemem Windows, działanie to wkrótce przyniesie jeszcze więcej korzyści podczas uruchamiania aplikacji w Windows Virtual Desktop na platformie Azure.

Tworzenie nowych możliwości budowania połączonych aplikacji

Ulepszenia Windows 10

Microsoft wie, że deweloperzy szukają innych sposobów tworzenia połączonych aplikacji, a dzięki integracji z Microsoft 365, takiej jak Microsoft Search i Microsoft Graph, użytkownik ma jeszcze więcej możliwości. Znalezienie odpowiednich narzędzi może być kłopotliwe, ale te dwie aplikacje Microsoft mogą tworzyć unikalne połączenia między ludźmi, plikami i narzędziami, abyś mógł znaleźć to, czego szukasz. To tylko dwie integracje, które pozwalają deweloperowi i jego użytkownikom być bardziej wydajnymi, a można zrobić znacznie więcej dzięki platformie Microsoft 365. Ponadto programiści mogą zacząć korzystać z Graph Connectors, który jest teraz w wersji preview, a Microsoft Search pojawi się w systemie Windows jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o Xiaomi Mi Band 5

Czyniąc system Windows doskonałym dla programistów

Dostępny obecnie do użytku korporacyjnego terminal Windows 1.0 umożliwia uruchamianie dowolnych komend wiersza polecenia, w tym dystrybucji WSL i powłoki Azure Cloud Shell, na wielu kartach i oknach. Można także używać znaków Unicode i UTF-8, mieć przyspieszony silnik GPU renderujący tekst oraz niestandardowe motywy, style i konfiguracje. Terminal Windows jest dostępny w sklepie Microsoft Store.

Ponadto ulepszenia podsystemu Windows dla systemu Linux (WSL) skupiły się na włączeniu akceleracji sprzętowej, bezpośrednim uruchamianiu aplikacji Linux GUI i ułatwieniu korzystania z aplikacji Linux w systemie Windows.

Dodatkowo, narzędzia podglądu, takie jak Windows Package Manager i Microsoft PowerToys, zapewniają ścieżki do usprawnienia korzystania z systemu Windows w celu uzyskania jeszcze większej wydajności programistycznej.

Dzięki Microsoft PowerToys (0.18) można dostosować powłokę systemu Windows 10 do swoich osobistych przepływów pracy. Ostatnie aktualizacje dodają dwa nowe narzędzia: Keyboard Remapper i PowerToys Run.

Microsoft czeka na współpracę z każdym deweloperem, który wniesie ulepszenia do Windows 10

Źródło: Microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.