Smartfony mające wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 120 Hz działają naprawdę płynnie. Jednak problemem tego typu rozwiązania jest „pożeranie baterii” w zastraszającym tempie. Widać to w szczególności po Galaxy S20 Ultra. Istnieją jednak dwa sposoby w smartfonach Samsunga, aby cieszyć się z płynnego wyświetlania treści i oszczędzać baterię jednocześnie. 120 Hz i oszczędzanie baterii w Galaxy S20 jest możliwe!

Ekran 120 Hz w Galaxy S20

Ekran 120 Hz w smartfonach Samsunga ma pewne ograniczenia np. nie działa w średnim trybie oszczędzania energii. Taka opcja pomogłaby zwiększyć czas pracy na jednym ładowaniu. Okazuje się, że technicznie możliwe jest włączenie trybu oszczędzania energii na ekranie 120 Hz za pomocą Bixby Routines. Użytkownicy Reddit twierdzą, że zastosowanie tej metody doprowadziło do „niewiarygodnej” oszczędności czasu pracy i zmniejszenia liczby problemów związanych z przegrzewaniem. Jak włączyć tą możliwość?

  • Uruchom Bixby Routines na swoim Galaxy S20,
  • Naciśnij przycisk + w prawym górnym rogu, aby utworzyć nową procedurę,
  • W procedurze „Jeśli” wybierz: „Dotknięto przycisk Start”,
  • W procedurze „Wtedy” wybierz: „Średnie oszczędzanie energii”,
  • Stuknij Gotowe, nazwij swoją procedurę i dodaj ją do ekranu głównego, gdy zostaniesz o to poproszony.

Następnie upewnij się, że opcja częstotliwości ekranu jest ustawiona na poziomie 120 Hz. Po tej czynności przejdź do ekranu głównego i dotknij przycisku, który właśnie utworzyłeś za pomocą Bixby Routines. Następnie wyłącz ekran na 5 sekund, obudź telefon, a powinieneś jednocześnie pracować w trybie 120Hz i średnim trybie oszczędzania energii (możesz potwierdzić, że tryb oszczędzania energii jest aktywny, przeciągając belkę powiadomień w dół i sprawdzając ustawioną opcję).

Zobacz także: Xiaomi Mi Band 5 nadchodzi – co nowego zobaczymy względem poprzednika?

96 Hz to nie 120 Hz, ale wciąż wystarczająco dużo

Inna możliwość na oszczędzanie baterii przy jednocześnie wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu to skorzystanie z opcji 96 Hz. Oczywiście funkcja ta nie jest oficjalnie dostępna, lecz ukryta przez Samsunga.

120 Hz w Galaxy S20

Ustawienie telefonu na 96 Hz spowoduje wzrost żywotności baterii, ponieważ wyświetlacz nie będzie odświeżał tak często treści, a jednocześnie zyska zalety wysokiej częstotliwości odświeżania. Nadal będzie wyglądał znacznie płynniej niż 60 Hz. Używam tej opcji od kilku tygodni i jestem naprawdę bardzo zadowolony z efektów. Warto dodać, że nowa funkcja nadal nie działa z rozdzielczością WQHD+ – ta kombinacja nie jest wymieniona jako jeden z obsługiwanych trybów wyświetlania.

Jak włączyć opcję, którą opisuję? Użytkownik forum XDA, sathishtony, stworzył prostą aplikację, która pozwala zmieniać częstotliwość odświeżania pomiędzy 96Hz a 120Hz. Aplikacja dodaje nawet guzik do szybkich ustawień, aby przełączać się między trybami częstotliwości odświeżania. Aplikacja jest niezwykle prosta, ponieważ wszystko, co robi, to zmiana wartości ustawień peak_refresh_rate i min_refresh_rate. Program pobierzecie ze strony XDA.

Źródło: sammobile, xda

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.