Kafelki w Androidzie to rozwiązanie, które zapewne nie będzie wykorzystywane przez osoby przyzwyczajone już do systemu. Jednak Google nie zrobiło Action Blocks dla wygodny młodszego odbiorcy, ale dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mogą mieć problem z obsługą telefonu. I wszystko działa świetnie, choć dla niektórych może być… zbyt skomplikowane.

Kafelki w Androidzie

Nowa aplikacja od Google, która nazywa się Action Blocks, sprawia, że kafelki w Androidzie staną się dla niektórych codziennością.  Nie są to jednak kafelki w klasycznym tego słowa rozumieniu, czyli coś, co mogliśmy kojarzyć m.in. z systemu Microsoft. Wprawdzie zasada działania jest podobna, ale tutaj chodzi o najprostsze czynności, które można wykonać na smartfonie. Tak, by nie trzeba było robić zbyt dużo ruchów na ekranie. To oczywiście ma pomóc osobom niepełnosprawnym czy starszym w tym, by łatwiej oraz szybciej korzystać ze smartfona.

Aplikacja Action Blocks jest „leciutka”, bo waży zaledwie 2,5 MB, a do jej obsługi potrzeba smartfona z systemem Android 5.0 lub wyższym. Spokojnie można więc założyć, że będzie w stanie z niej korzystać praktycznie każdy telefon. Jak więc działają kafelki w Androidzie? W bardzo prosty, choć nie do końca intuicyjny sposób. Przynajmniej na początku. Trudno sobie wyobrazić, żeby osoba starsza, która wcześniej nie miała za dużo styczności ze smartfonami, poradziła sobie z obsługą.

Po ściągnięciu aplikacji pojawia się menu pozwalające na wybranie konkretnej akcji, która ma być przypisana do kafelka. Mamy tam ich całkiem sporo. Zarówno te najpotrzebniejsze, jak wykonaj połączenie telefoniczne, wyślij SMS czy włącz muzykę, ale są także takie, które pomagają zarządzać sprzętami podpiętymi pod sieć. Można włączać i wyłączać światła w domu, czy ustawiać temperaturę.

Zobacz też: Kolejna gra AAA od Epic za darmo!

Kafelki w Androidzie Action Blocks
Fot. Action Block

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć także własne akcje, którym przypisane zostaną poszczególne zadania. I tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt, który w Stanach Zjednoczonych nie będzie problemem, ale u nas już może. Wszystko jest po angielsku. O ile młodsi poradzą sobie z tym bez większych kłopotów, to już starsi mogą mieć kłopot.

Działanie kafelków połączone z asystentem

Sam proces ustawiania konkretnych akcji, które połączone są z kafelkami, odbywa się po angielsku. Można wpisać polecenie, które ma być wykonane lub skorzystać z pomocy Asystenta Google. Ten zresztą pojawia się także wtedy, kiedy chcemy skorzystać z gotowego już kafelka. Po jego skonfigurowaniu ten może pojawić się na ekranie głównym smartfona. Klikając w niego, zapisana akcja nie zostanie jednak wykonana natychmiast. Najpierw pojawi się asystent, który zapyta nas, czy na pewno chcemy tę akcję wykonać. Czyli zamiast jednego kliknięcia, czekają nas dwa. Miło dostać potwierdzenie, że akcja jest tą, którą chciało się wykonać, ale niepotrzebnie to opóźnia wykonanie zadania.

Kafelki w Androidzie Action Blocks
Fot. Action Blocks

Szczególnie że przed skonfigurowaniem kafelka, można wykonać test, który sprawdza działanie akcji. Ma to jednak swoje plusy, bo uruchomiony Asystent Głosowy może wykonać wtedy inną akcję, jeżeli go o to poprosimy. Tutaj jednak widać, że bez wsparcia dla języka polskiego, Action Blocks będzie mało użyteczne przy wysyłaniu wiadomości SMS. Treść wpisana w naszym języku tłumaczona jest bowiem na angielski. I choć te wiadomości są już ustawione na konkretny, stały blok tekstu, który ma być wysyłany, to trudno zrozumieć, czemu jest tłumaczony.

Action Blocks może być pomocne

Nie da się jednak zaprzeczyć, że aplikacja Google może być wyjątkowo pomocna. Duże, wyraźne kafelki z najprostszymi akcjami to świetne rozwiązanie. W Polsce też można z tego korzystać, ale jeżeli będziemy chcieli zainstalować to naszej babci, to musimy to zrobić samodzielnie, a następnie wyjaśnić, kim jest ten cały Asystent Głosowy i dlaczego czegoś od babci chce.

Źródło: Google

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.