Huawei Mobile Services, czyli w polskim wydaniu Mobilne Usługi Huawei naszym Stałym Czytelnikom z pewnością są doskonale znane. Ostatnio przedstawiłem, które urządzenia tej firmy działają pod kontrolą HMS. Tym razem podejdźmy do tematu od drugiej strony, czyli zainstaluj Huawei Mobile Services ze Sklepu Play na smartfonach innych firm. Co w ten sposób można zyskać? W jakim celu Mobilne Usługi Huawei pojawiają się w markecie Google? Tego i jeszcze więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Huawei Mobile Services dostępne dla wszystkich urządzeń z Androidem

huawei mobile services hms co to 1

Zacznijmy od tego, że Mobilne Usługi Huawei pobierzesz za darmo ze Sklepu Play. Po ich zainstalowaniu nie pojawi się żadna ikona lub nowe funkcje dostępne na już. Jak sama nazwa wskazuje, są to usługi, a właściwie zestaw usług, które są wymagane do uruchomienia innych aplikacji. Jest to sytuacja analogiczna do samych Usług Google, które można pobrać ze Sklepu Play i je aktualizować, a niezorientowani w komentarzach będą pisać o bezużyteczności programu oraz marnowaniu miejsca. Jednak tak oczywiście nie jest. Instalacja HMS to tak naprawdę prosty sposób na otworzenie sobie furtki do poszczególnych produktów Huawei.

Jedno konto dla wszystkich usług Huawei

Ark OS już w przyszłym miesiącu

Wspólnym mianownikiem Huawei Mobile Services jest ID Huawei, czyli unikalny identyfikator konta, który łączy wszystkie usługi. To on stanowi podstawę do logowania i synchronizacji danych między urządzeniami. Jednak przejdźmy do konkretów, czyli do czego dokładnie możemy wykorzystać zainstalowane Mobile Usługi Huawei ze Sklepu Play.

Zacznijmy dbać o zdrowie, słuchać muzykę i oglądać filmy

huawei health zdrowie sklep play mobile services hms

Moje pierwsze zetknięcie z Huawei Mobile Services na smartfonach innych niż tego producenta miało miejsce, gdy testowałem dla Was Huawei Watch GT. Jego obsługa z poziomu telefonu odbywa się za pomocą aplikacji Zdrowie (Huawei Health). Pozwala ona nie tylko dbać o tytułowe zdrowie, ale przede wszystkim gromadzić informacje z nim związane i bez problemu synchronizować je między urządzeniami.

Huawei FreeBuds 3

Druga pozycja to AI Life, czyli aplikacja, którą również bliżej poznałem przy okazji testów – tym razem słuchawek FreeBuds 3. To właśnie ten program pozwala zarządzać akcesoriami, choć akurat nie jest bezpośrednio powiązany z Huawei Mobile Services, więc przejdźmy do kolejnej punktu. Jest nim Wsparcie Huawei, czyli HiCare, któremu poświęciłem osobny artykuł. W skrócie? Miej kontrolę nad swoim urządzeniem, które aktualnie może przebywać w serwisie.

Prostsze przejście na nowego smartfona od Huawei oraz pewne wsparcie

Jednak to, co najważniejsze dają Mobilne Usługi Huawei, to swego rodzaju przygotowanie do przejścia na nowe urządzenie – tym razem bezpośrednio od Huawei, które nie musi mieć Usług Google. W Sklepie Play znajdziemy dodatkowo Huawei Backup. O ile nazwa sama zdradza, czym tak właściwie jest ta aplikacja, tak stanowi ona idealne uzupełnienie Phone Clone, którego już wiecie, że nie musicie się bać.

Zobacz też: Huawei wzywa branże do solidarności i współpracy.

Android pozwala na wiele, więc Huawei wykorzystuje to skutecznie. Przy tym nie ogranicza użytkowników, choć oczywiście należy pamiętać, że pełnię możliwości Huawei Mobile Services poznaje się dopiero w połączeniu z EMUI (nakładka producenta). Innymi słowy, Mobilne Usługi Huawei ze Sklepu Play stanowią swego rodzaju zapowiedź i przygotowanie do tego, aby łatwiej było przesiąść się na nowe urządzenie.

Wpis powstał we współpracy z Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.