Globalna pandemia COVID-19 ujawniła problem z najnowszymi modelami Apple iPhone. Ci, którzy noszą maskę, dowiadują się, że Face ID nie działa z większością twarzy zakrytych maską. To z resztą wydaje się dość logiczne, ale nikt z nas wcześniej nie podejrzewał, że będziemy mieli taką sytuację. Urządzeniu zajmuje trochę czasu, aby odrzucić Face ID i wyświetlić ekran z kodem dostępu. Następnie użytkownik mógł się zalogować i dostać się do telefonu. To było mocno uciążliwe.

Zobacz także: Tim Cook wyśmiewa Androida. iPhone SE 2020 szybszy od konkurencji

Apple ułatwia działanie Face ID i aktualizuje iOS do wersji 13.5

Apple rozwiązuje ten problem i aktualizuje system iOS do wersji 13.5. Kolejna wersja debiutuje nieco ponad miesiąc od 13.4.1. Wykorzystany teraz algorytm szybko wykrywa, kiedy użytkownik zakrywa twarz maską. Zamiast kilkukrotnego wypróbowywania odblokowania za pomocą Face ID oraz tworzeniu wspomnianego opóźnienia, ekran hasła pojawi się od razu. Aktualizacja do iOS 13.5 może automatycznie wysyłać dane medyczne do osób udzielających pierwszej pomocy po wywołaniu 911.

Apple poinformuje o narażeniu na COVID-19

Być może najbardziej znaną z nowych funkcji, które pojawiły się w iOS 13.5, jest obsługa powiadomień o narażeniu na COVID-19. Umożliwi to programistom tworzenie aplikacji dla organizacji zdrowia publicznego. Pozwolą współpracować telefonom z systemem iOS i Android w celu śledzenia osób, które przebywały w pobliżu osób o pozytywnym statusie COVID-19. Ci, którzy otrzymają powiadomienie, mogą poddać się testom i kwarantannie przez dwa tygodnie, co ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa.

Oprócz iOS 13.5 Apple wydało także iPadOS 13.5. Możemy zainstalować aktualizację, wybierając Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania. W przypadku starszych urządzeń rozpowszechniono system iOS 12.4.7 w celu zapewnienia tym modelom poprawek zabezpieczeń.

Co nowego w iOS 13.5?

Aktualizacja daje również większą kontrolę nad grupowymi rozmowami FaceTime. Obecnie na czacie grupowym pole zawierające osobę mówiącą staje się większe. Dzięki aktualizacji użytkownik iPhone’a może przejść do Ustawienia> FaceTime i wyłączyć przełącznik „Mówienie”, aby temu zapobiec. Jeśli ta funkcja jest wyłączona, użytkownicy zobaczą siatkę pokazującą obraz każdego uczestnika w polu o tej samej wielkości, niezależnie od tego, kto mówi. Stuknięcie w okienko każdej osoby powiększy jej wizerunek. To dobra zmiana, a pierwotna wersja była fatalna. Podczas rozmowy z kilkoma osobami okna powiększały się i ruszały się po całym ekranie, co było naprawdę dziwne.

Face ID i kod

  • Uproszczony proces odblokowywania urządzeń z Face ID, gdy użytkownik ma na twarzy maskę;
  • Automatyczne wyświetlanie pola kodu po przesunięciu palcem od dolnej krawędzi ekranu (gdy użytkownik ma na twarzy maskę);
  • Możliwość korzystania z nowego procesu podczas uwierzytelniania w App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes Store i innych usługach obsługujących Face ID.

Powiadomienia o narażeniu na COVID‑19

  • Interfejs programowania aplikacji Exposure Notification API, obsługujący tworzone przez organy zdrowia publicznego aplikacje śledzące kontakty z osobami chorymi na COVID-19.

FaceTime

  • Opcja pozwalająca wyłączyć automatyczne powiększanie kafelka osoby mówiącej w trakcie połączenia FaceTime w grupie.

Uaktualnienie zawiera także poprawki błędów i inne udoskonalenia.

  • Rozwiązuje problem, w wyniku którego próba strumieniowania wideo z określonych witryn powodowała wyświetlenie czarnego ekranu;
  • Usuwa problem, który mógł uniemożliwiać wczytywanie sugestii i czynności arkusza udostępniania.

Źródło: Apple, Phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)