Microsoft porzucił działalność w branży telefonicznej w 2017 roku, po tym, jak jego własny mobilny Windows okazał się totalną klapą. Czy Surface Duo z Androidem narobi większego szumu, jak pojawi się na rynku? Czego można oczekiwać od tego składanego telefonu?

Surface Duo to smartfon z Androidem i dwoma ekranami

Microsoft wróci na rynek smartfonów, nawet jeśli twierdzi, że nadchodzący Surface Duo nie jest tak naprawdę telefonem. Urządzenie będzie konkurować ze smartfonami o podobnych rozmiarach, nawet jeśli maszyna marketingowa Microsoftu zdecyduje się przede wszystkim podkreślić sprzęt jako zwiększający produktywność.

microsoft surface duo specyfikacja techniczna na filmie

Podczas prezentacji Surface Duo w 2019 r. Microsoft zapowiedział, że spodziewa się premiery na czas świąt 2020 roku. Dlaczego pojawiła się tak duża przerwa między październikiem 2019 r., a jego faktyczną premierą? Microsoft twierdzi, że potrzebuje czasu na współpracę z programistami w celu zoptymalizowania swoich aplikacji, aby skorzystać z dwóch ekranów Duo.

Gigant mógł poczynić znaczne postępy w tych wysiłkach. Raport z lutego sugerował, że Surface Duo może być gotowy do wysyłki tego lata w ograniczonych ilościach. Było to jednak przed wybuchem pandemii COVID-19. W tym momencie, nie wiadomo, kiedy może pojawić się oczekiwane urządzenie.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o Xiaomi Mi Band 5

Jak działa Surface Duo?

Surface Duo ma parę 5,6-calowych szklanych ekranów. Po rozłożeniu uwidocznia się coś w rodzaju książki na zawiasie z 8,3-calowym wyświetlaczem do pracy. Na środku urządzenia oczywiście znajduje się zawias.

Co umożliwia Surface Duo? Można na nim uruchomić jedną aplikację na dwóch panelach. Istnieje także opcja włączenia dwóch programów jednocześnie na różnych ekranach. Microsoft twierdzi, że można użyć jednego wyświetlacza jako urządzenia wejściowego dla aplikacji działającej na innym ekranie – przykładowo klawiatura ekranowa do komponowania wiadomości lub kontroler do grania w gry.

W styczniu Microsoft opublikował zestaw narzędzi dla programistów, aby pokazać twórcom aplikacji, w jaki sposób Surface Duo wyświetli ich oprogramowanie. Niektóre animacje opracowane przez projektantów pozwalają lepiej zrozumieć, jak może wyglądać użytkowanie Surface Duo. Widać to doskonale na zamieszczonym wyżej wideo.

Surface Duo jest dość cienki, ma grubość 4,8 mm. Ci, którzy mieli okazję obcować z urządzeniem, mówią, że można go zmieścić w kieszeni.

Parametry urządzenia

Specyfikacja Surface Duo wyciekła kilka dni temu. Według Windows Central Surface Duo pojawi się na rynku z procesorem Snapdragon 865, 6 GB RAM i 64 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Mówi się, że aparat nad prawym wyświetlaczem ma 11 MPx i służy do robienia także „normalnych” zdjęć, a nie tylko selfie. Jest to prawdopodobne, ponieważ wyświetlacze można obracać, aby wyświetlać zdjęcia z przodu i z tyłu. Dwa 5,6-calowe ekrany mają podobno panele AMOLED o gęstości 401 pikseli na cal.

Niestety pojemność baterii może budzić niesmak, bo mowa o 3460 mAh, co może nie być wystarczające do obsługi dwóch wyświetlaczy i wszystkich zadań, których oczekuje się od urządzenia. Ponadto sprzęt nie będzie wspierał bezprzewodowego ładowania.

Jeżeli chodzi o łączność to Surface Duo ma mieć pojedynczy port USB-C i gniazdo nanoSIM. Będzie również kompatybilny z piórem Surface. Oczywiście urządzenie ma działać na systemie Android 10, a później uzyskać aktualizację do wersji 11. Dodatkowo, wszystkie aplikacje Microsoft, które są fabrycznie załadowane na urządzenie otrzymają specjalne funkcje dla dwóch ekranów.

Źródło: tomsguide, androidauthority

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.