Stanowisko Huawei wobec decyzji rządu USA zostało właśnie zaprezentowane i przesłane do mediów. Cóż, trzeba przyznać, że nie czekaliśmy na nie zbyt długo. W piątek rząd USA ogłosił bowiem, że Huawei trafia na listę podmiotów, które nie mają prawa współpracować z amerykańskimi firmami. To prowadzi oczywiście do wielu problemów, które może napotkać firma w przyszłości. Nic dziwnego, że na taką decyzja spotkała się ze sprzeciwem ze strony Huawei.

Stanowisko Huawei wobec decyzji rządu USA

Stanowisko Huawei wobec decyzji rządu USA
Fot. Huawei

Huawei kategorycznie sprzeciwia się zmianom wprowadzonym przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w przepisach dotyczących handlu produktami zagranicznymi, które uderzają w Huawei bezpośrednio.

16 maja 2019 roku rząd Stanów Zjednoczonych umieścił Huawei, bez uzasadnienia, na liście podmiotów, z którymi amerykańskie korporacje nie mogą współpracować. Od tego momentu wiele kluczowych komponentów przemysłowych i technologicznych przestało być dla Huawei dostępnych. Pomimo to zobowiązaliśmy się do przestrzegania wszystkich przepisów i regulacji rządu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań wobec klientów i dostawców. Przetrwaliśmy i idziemy do przodu, wbrew wszelkim przeciwnościom.

Rząd USA całkowicie zignorował obawy zgłaszane przez wiele przedsiębiorstw i stowarzyszeń branżowych, i podjął decyzję, aby po raz kolejny spróbować zdławić naszą firmę. Decyzja ta jest arbitralna, szkodliwa i zagraża globalnemu przemysłowi. Wpłynie ona na działanie i rozwój wszystkich operacji prowadzonych przez Huawei w ponad 170 krajach, wartej setki miliardów dolarów.  Będzie miała również wpływ na usługi komunikacyjne świadczone dla ponad trzech miliardów konsumentów korzystających z produktów i usług Huawei na całym świecie.

Rząd USA celowo uderza w interesy klientów biznesowych Huawei oraz w naszych konsumentów. De facto jest to sprzeczne z twierdzeniem rządu USA, że w swojej decyzji kieruje się bezpieczeństwem sieci. Posunięcia rządu USA mają wpływ nie tylko na Huawei – będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu na świecie. W dłuższej perspektywie zaszkodzą branży odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników, od której zależy wiele sektorów, zwiększając tym samym ich straty oraz skalę konfliktu.

USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju. Takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych.

Huawei w tej chwili kompleksowo analizuje nowe zasady wprowadzone przez rząd USA. Przewidujemy, że będą one miały wpływ na naszą działalność. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania w tej sytuacji. Mamy nadzieję, że nasi klienci i dostawcy będą z nami współpracować bez zmian, minimalizując tym samym wpływ dyskryminujących nas postanowień rządu USA.

Zobacz też: Chiny bronią swego i odpowiadają USA

Początek ostrej walki

dokumenty
Fot. PixaBay

Przytoczone stanowisko Huawei dość jasno pokazuje, że sprawa stanęła na ostrzu noża. Nie ma się co oszukiwać, że sama decyzja rządu USA, nie odbije się na światowej gospodarce. To stanie się prędzej, niż możemy się spodziewać. Decyzje w sprawie tego, co zrobić dalej, jeszcze są podejmowane, ale możemy być pewni, że odpowiednie kroki zostaną podjęte. W końcu mówimy tutaj o dwóch mocarstwach, których „potyczki” znane są wszystkim od dawna. Jednak zdawało się, że ostatnie lata przyniosły względny spokój i równowagę. Teraz czara goryczy została przelana.

Dziś dowiedzieliśmy się, że TSMC nie będzie przedłużać współpracy z Huawei. Mówimy tutaj o producencie dostarczającym procesory, więc nie jest to dobra wiadomość dla Huawei. Wprawdzie jeszcze przez kilka miesięcy wszystko ma działać tak, jak powinno, to przyszłość nie rysuje się różowo dla producenta smartfonów. Huawei ostatnio zaczął mocno rozwijać swoje usługi, ale taki cios „będzie bolał”. Teraz można tylko czekać na kolejny krok USA i Chin.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.