Dziś przygotowaliśmy bardzo ciekawe porównanie: Redmi Note 8 Pro vs Redmi Note 9 Pro. Dlaczego wybraliśmy właśnie te telefony? Redmi Note 8 Pro to świetnie przyjęte urządzenie ze średniej półki cenowej o bardzo dobrej relacji jakość/cena. To także jeden z najtańszych telefonów w dostępnych w naszym kraju, spośród smartfonów wyposażonych w 6 GB RAM. Choć wciąż wiele osób może rozważać jego wybór, wczoraj Xiaomi oficjalnie zaprezentowało w naszym kraju Redmi Note 9 Pro. Jeszcze w maju urządzenie trafi do sprzedaży. Dziewiątka będzie w podobnej cenie co ósemka, a Xiaomi chwali się progresem nowego modelu względem poprzednika. Czym różnią się zatem Redmi Note 8 Pro oraz Redmi Note 9 Pro? Czy warto jeszcze chwilę zaczekać i kupić nowszy model?

Redmi Note 8 Pro vs Redmi Note 9 Pro – zacznijmy od wyglądu i budowy urządzeń

Model Redmi Note 8 Pro ma wymiary 161.30 × 76.40 × 8.79 mm. Nowsze urządzenie ma bardzo podobną szerokość i grubość, natomiast jest nieco wyższe, dokładnie o 4.45 mm. Nieco większa jest także waga Redmi Note 9, która przekracza barierę 200 g. Patrząc na tylne panele obu urządzeń, można uznać, że smartfony są do siebie bardzo podobne. Główna różnica to rozmieszczenie obiektywów aparatów. Redmi Note 8 Pro ma obiektywy umieszczone jeden pod drugim, pośrodku w górnej części wyświetlacza. Nieco niżej, w tej samej linii, jest czytnik linii papilarnych. Redmi Note 9 Pro posiada natomiast pewnego rodzaju wyspę z obiektywami aparatu. W przeciwieństwie do np. iPhone’a 11 znajduje się ona pośrodku w górnej części urządzenia, a nie przy jednej z krawędzi. Gdzie się podział czytnik linii papilarnych? Redmi Note 9 Pro ma go z boku, a nie na pleckach.

redmi note 8 pro vs 9 pro

W przypadku Redmi Note 9 Pro mamy nieco mniej wariantów kolorystycznych do wyboru – na szczęście pozostał wariant zielony, który prezentuje się naprawdę świetnie i przykuwa uwagę. To oczywiście subiektywna opinia. Miłośnicy prostoty i elegancji mogą wybrać wersję białą, która jest obecna zarówno w jednym, jak i drugim modelu, lub czarną (Note 8 Pro) bądź szarą (Note 9 Pro).

redmi note 8 pro vs 9 pro

Jeśli chodzi o front Redmi Note 8 Pro oraz Redmi Note 9 Pro, jest pewna zasadnicza różnica. Ósemka posiada niewielkie wcięcie na kamerkę do selfie. Dziewiątka ma przedni aparat niemal w tym samym miejscu, ale producent nie zdecydował się na wcięcie, tylko na niewielki, okrągły otwór w ekranie. W Redmi Note 8 Pro wcięcie jest jednak naprawdę niewielkie i obydwa smartfony można uznać za estetyczne. Które rozwiązanie z przednią kamerką jest lepsze – kwestia gustu.

Nie ma co liczyć na to, że którykolwiek z modeli będziemy mogli bezkarnie zanurzać. Zarówno w Redmi Note 8 Pro, jak i Redmi Note 9 Pro, mamy jedynie namiastkę wodoodporności. Starszy model posiada certyfikat IP52, w przypadku nowszego producent chwali się specjalną nanopowłoką odporną na zachlapania (zapewne chodzi o P2i). Lekki deszcz raczej nie może specjalnie zaszkodzić tym telefonom, ale woda w basenie już jak najbardziej.

Ekran, łączność i bateria

Obydwa smartfony posiadają matrycę IPS. Redmi Note 8 Pro ma ekran o przekątnej 6,53″, natomiast Redmi Note 9 Pro – 6,67″. Producent dobrał jednak takie rozdzielczości, że wyświetlacze porównywanych smartfonów mogą pochwalić się takim samym wskaźnikiem ppi – wynosi on 395. Ekran w jednym jak i w drugim smartfonie wypełnia procentowo niemal taką samą część przedniego panelu. Redmi Note 8 Pro ma wprawdzie lepszy wskaźnik screen-to-body ratio, ale o zaledwie 0,4%.

redmi note 8 pro vs 9 pro

Jeśli chodzi o moduły związane z łącznością oraz transmisją danych, oba smartfony są bardzo podobne. Posiadają oczywiście obsługę LTE, mają też moduły NFC. Częstotliwość WiFi to 2.4 oraz 5 GHz. 5G nie spotkamy ani w jednym, ani w drugim smartfonie – to zdecydowanie jeszcze nie moment, by ten standard zawitał do tej półki cenowej. Ciekawym elementem jednego jak i drugiego smartfona jest obsługa podczerwieni. Dzięki temu możemy wykorzystać telefon jako np. pilot do telewizora.

Na baterię w obu smartfonach nie ma co narzekać. Na papierze jak i w pierwszych testach dostępnych w internecie akumulator w Redmi Note 9 Pro prezentuje się jednak nieco lepiej. Redmi Note 8 Pro posiada baterię o pojemności 4500 mAh, natomiast Redmi Note 9 Pro – 5020 mAh. Jeden jak i drugi smartfon obsługują oczywiście szybkie ładowanie, co nie znaczy, że na tym polu mamy remis. Szybkie ładowanie w specyfikacji Redmi Note 8 Pro oznacza 18W, natomiast w Redmi Note 9 Pro – 30W. Odpowiednio szybszą ładowarkę znajdziemy w pudełku wraz z Redmi Note 9 Pro.

Wydajność i system

Redmi Note 8 Pro posiada procesor MediaTeka, a dokładniej Helio G90T. Redmi Note 9 Pro ma już z kolei Snapdragona 720G. Który z nich jest lepszy? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W dużym uproszczeniu Snapdragon 720G powinien nieco lepiej radzić sobie z codziennymi zadaniami, choć różnica będzie trudna do zauważenia. Helio G90T natomiast świetnie radzi sobie w grach. Układ MediaTeka zastosowany w Redmi Note 8 Pro posiada technologię LiquidCool. Jej zadanie to rozproszenie ciepła dla układu scalonego i układu ładowania. Co do gier i możliwości Redmi Note 8 Pro w tym zakresie, warto jeszcze wspomnieć o budowie anteny WiFi – została ona zaprojektowana w taki sposób, by telefon dobrze odbierał sygnał także wtedy, gdy trzymamy go poziomo i przykrywamy krótsze krawędzie dłońmi. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce właśnie podczas grania.

redmi note 8 pro vs 9 pro

Wracając do Snapdragona 720G i MediaTeka Helio G90T – Obydwa procesory są wydajne, a wspomaga je po 6 GB RAM (inne wersje w naszym kraju są niemalże niespotykane). Możemy wybierać między 64 a 128 GB pamięci wbudowanej.

Fabrycznie Redmi Note 8 Pro pracuje pod kontrolą Androida 9.0, natomiast Redmi Note 9 Pro posiada Androida 10. Ósemka dostała już jednak aktualizację do Androida 10. Oczywiście obydwa smartfony mają także nakładkę MIUI.

Aparaty i możliwości fotograficzne

Jeśli chodzi o możliwości fotograficzne, obydwa smartfony posiadają 4 obiektywy tworzące główny aparat. Główny obiektyw tylnego aparatu w przypadku Redmi Note 9 Pro ma tyle samo megapikseli, co ten w Redmi Note 8 Pro, a więc 64. Megapiksele nie muszą jednak koniecznie świadczyć o ostatecznej jakości zdjęć – to bardziej skomplikowana kwestia. Znaczna część specyfikacji obydwu aparatów wygląda podobnie, ale jeśli ktoś oczekuje od aparatu wszechstronności i lubi przełączać się między różnymi trybami, to Redmi Note 9 Pro będzie lepszym wyborem. W przypadku tego smartfona producent chwali się obecnością funkcji makro wideo czy trybu skanowania dokumentu. Możemy także zapisywać zdjęcia w formacie RAW, dającym duże możliwości edycji. Jeśli jednak komuś szczególnie zależy na zdjęciach, dobrze, aby poczekał na więcej fotograficznych porównań w sieci i sam ocenił, czy któryś z modeli mu odpowiada. Efekt, który dla niektórych będzie w pełni zadowalający, może nie spełnić wymagań innych.

Przedni aparat w Redmi Note 8 Pro ma 20MP, a w Redmi Note 9 Pro – 16 MP. Kamerka w Redmi Note 9 Pro posiada jednak więcej funkcji – jest panorama selfie czy chociażby wykrywanie sylwetki. Ze zrobieniem ładnego selfie nie będzie jednak problemu ani w jednym, ani w drugim smartfonie. W naszej recenzji Redmi Note 8 Pro znajdziecie sporo zdjęć wykonanych tym smartfonem. Jeśli chodzi o wideo, obydwa smartfony poradzą sobie maksymalnie z nagrywaniem w 4K przy 30 kl./s. Przy opcji 1080p możemy już liczyć na 120 kl./s. Ciekawą możliwością wideo w Redmi Note 9 Pro jest tryb kalejdoskopu – filmy nagrane przy jego użyciu z pewnością nie będą nudne.

Redmi Note 8 Pro vs Redmi Note 9 Pro – ceny, podsumowanie

redmi note 8 pro vs 9 pro

Obecnie za Redmi Note 8 Pro trzeba zapłacić 1099 zł (6/64 GB) lub 1199 zł (6/128 GB). Czasem zdarzają się promocje i jest nieco taniej. Za Redmi Note 9 Pro na początku jego obecności na polskim rynku będziemy musieli zapłacić 1299 zł (6/64 GB) lub 1399 zł (6/128 GB).

Czytaj także: Voucher na 50 zł lub Mi Band 4 za 1 zł przy zakupie smartfona z serii Redmi Note 9 – oto warunki

Redmi Note 8 Pro to dobre wyjście dla graczy, którzy nie chcą wydawać bardzo dużych pieniędzy na smartfona. Dopłacając 200 zł, otrzymujemy nieco większe i cięższe urządzenie, które oferuje jednak podobne możliwości. Wiele osób nie lubi jednak wcięcia w ekranie, a także z góry przekreśla układy MediaTeka. Choć sam mam nieco odmienny pogląd na tę kwestię, to trzeba przyznać, że Redmi Note 9 Pro będzie dla takich osób zdecydowanie lepszym wyborem. Pozostali muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy za nieco nowsze urządzenie z jeszcze lepszą baterią oraz większą ilością funkcji aparatu warto dopłacać. Tutaj jednak nie ma złych decyzji – obydwa smartfony są ciekawymi i rozsądnie wycenionymi urządzeniami, z których większość użytkowników będzie zadowolona.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.