ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Quick Charge 3 Plus

Premiera Quick Charge 3+ – informacje o nowym rozwiązaniu

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Qualcomm to prawdziwy gigant, który na rynku mobilnych komponentów ma niesamowite wzięcie. W 2017 roku firma pokazała światu technologię szybkiego ładowania Quick Charge 4+, więc wiele osób spodziewało się, że już niedługo producent zaprezentuje Quick Charge 5 lub ewentualnie Quick Charge 5+. Nic bardziej mylnego, bo Qualcomm zdecydował się pójść zupełnie inną drogą i dość niespodziewanie zapowiedział Quick Charge 3+. Wbrew pozorom, to nie regres, a po prostu rozwiązanie przeznaczone dla urządzeń z nieco niższej półki niż flagowa. Przyjrzyjmy się mu.

Premiera Quick Charge 3+ – szczegóły nowej technologii

Quick Charge 3+

Jak już wspomniałem, Quick Charge to technologia szybkiego ładowania, którą rozwija Qualcomm. Teraz firma pokazała Quick Charge 3+, czyli rozwiązanie dedykowane smartfonom i tabletom z nieflagowymi procesorami. Nowość z początku ma być dostępna jedynie na urządzeniach ze Snapdragonem 765 i Snapdragonem 765G. Jeśli chodzi o pierwszego smartfona, na którym będzie można skorzystać z Quick Charge 3+, to jest nim niedawno zaprezentowany Xiaomi Mi 10 Youth 5G, który globalnie będzie sprzedawany pod nazwą Xiaomi Mi 10 Lite Zoom. Co ciekawe, sprzęt wspiera też Quick Charge 4+, co jest naprawdę nietypowe.

Wracając jednak do tematu premiery Quick Charge 3+ – oto kluczowe dane o nowej technologii:

  • Ładowanie od 0% do 50% w 15 minut. Efektywność o 35% większa od poprzedniej generacji, jednocześnie przy zachowaniu średniej temperatury o 9°C niższej.
  • Wsparcie dla kabli USB-A > USB-C i akcesoriów.
  • Kompatybilność wsteczna z urządzeniami Quick Charge poprzedniej generacji. Nowsze urządzenia mogą również współpracować z akcesoriami Quick Charge 3+.
  • Obsługa nowych modułów PMIC, takich jak SMB1395 / SMB1396, która zapewnia takie korzyści, jak eliminacja potrzeby stosowania zewnętrznych elementów układu ochrony przed przepięciem i rezystora czujnikowego.

Zobacz także: [Promocje dnia] Smartfony OnePlus 6, iPhone 11 Pro Max, Realme 6 i więcej w naprawdę fenomenalnych cenach!

Qualcomm informuje, że celem Quick Charge 3+ jest „zapewnienie zaawansowanego ładowania w niższej półce cenowej”, co nie ukrywajmy – wydaje się mieć sens. Oczywiście nie należy się spodziewać QC3+ w budżetowcach, a raczej w tzw. średniakach premium. Warto też wspomnieć, że nowa technologia wspiera zarówno ładowanie przewodowe, jak i bezprzewodowe. Co ciekawe, Quick Charge 3+ umożliwia korzystanie z tych dwóch metod jednocześnie.

Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie kolejne smartfony dostaną opisywane rozwiązanie, lecz zapewne powstanie ich całkiem sporo. Skoro premiera Quick Charge 3+ już za nami, pozostaje nam mieć nadzieje, że niedługo Qualcomm pokaże światu Quick Charge 5 lub Quick Charge 5+, czyli technologię stworzoną z myślą o urządzeniach z najwyższej półki. Biorąc pod uwagę fakt, że Quick Charge 4+ ma już trzy lata, czas najwyższy.

Źródło: GSMArena, Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy