Windows 10 nie ma ostatnio szczęścia. Microsoft stara się, jak może i aktualizuje system na bieżąco, ale co chwilę pojawiają się nowe błędy. Najnowsze bugi po raz kolejny straszą i irytują użytkowników. Jakie błędy pojawiły się w Windows 10 tym razem?

Błędy Windows 10 straszą

NSA luka update błędy Windows 10

Najnowsza aktualizacja Windows 10 ma jeszcze więcej problemów niż ostatnia. Ponadto okazuje się, że te mogą być jeszcze bardziej poważne. Użytkownicy bowiem zgłaszają błędy „Blue Screen of Death” i usunięte pliki po zainstalowaniu wersji KB4549951.

Build ten został wydany przez Microsoft 14 kwietnia i miał wprowadzić szereg poprawek bezpieczeństwa. Jednak już tradycyjnie z każdą łatką pojawiają się nowe błędy. Użytkownicy już od dłuższego czasu zgłaszają „usterki”, jednak okazało się, że są one naprawdę bardzo poważne. Korzystający zgłaszają, że ich pliki osobiste zostały przeniesione lub usunięte po zainstalowaniu aktualizacji.

Zobacz także: Artyści na Spotify proszą o pomoc, ale ja nie dam grosza

Błędy najnowszej aktualizacji Windows 10 – przykłady

Jeden z użytkowników skontaktował się z portalem Windows Latest, aby zgłosić, że: „aktualizacja jest katastrofą. Usunęła moje pliki, zdjęcia, dokumenty zapisane na dysku systemowym, a także moje aplikacje pobrane z Microsoft Store”.

Już sam fakt wystąpienia „Niebieskiego Ekranu Śmierci” jest bardzo niepokojący, a co dopiero usuwanie plików, zwłaszcza tych w folderach Obrazy i Dokumenty. Zawierają one zazwyczaj ważne i niezastąpione pliki, więc ich usunięcie (lub przeniesienie do innego folderu, co czasem też się zdarza) może powodować wiele stresu i niepokoju.

„Utraciłem dane po aktualizacji do KB4549951. Wszystkie pliki w Dokumentach starszych niż 1 tydzień są usuwane bez powiadomienia lub przenoszone do Kosza. Żadne opcje przywracania nie są możliwe, żadna pomoc, czy czat na żywo, nic”.

– twierdzi jeden z użytkowników, który doświadczył problemu.

Już poprzednia aktualizacja systemu Windows 10 powodowała problemy. Odkryto jednak, że ich przyczyną było tworzenie tymczasowego profilu użytkownika podczas uruchamiania systemu Windows 10 oraz usuwanie niektórych plików i ikon, a także resetowanie niektórych ustawień do wartości domyślnych.

Ten problem został ostatecznie rozwiązany przez Microsoft, więc miejmy nadzieję, że firma wkrótce naprawi nową falę problemów. Dziwi mnie jednak fakt, że przy wersji KB4532693 wystąpiły podobne problemy z usuwaniem plików, o których pisałem jakiś czas temu, a Microsoft nie uniknął powtórnej wpadki. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Inne błędy nowego update’u

Niestety, wyżej wspomniane usterki nie są jedynymi w nowej akutalizacji. Wersja KB4549951 wnosi jeszcze więcej problemów niektórym użytkownikom. Chodzi głównie o błędy „Niebieskiego Ekranu Śmierci”, które wiążą się z następującymi komunikatami:

  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • CRITICAL_PROCESS_DIED
  • ACPI_BIOS_ERROR
  • INACCESSIBLE BOOT DEVICE
  • MEMORY_MANAGEMENT
  • DPC_WATCHDOG_VIOLATION
  • Portcls.sys

Niektórzy dostają pojedynczy „Blue Screen of Death” co jakiś czas, co wymaga ponownego uruchomienia komputera. Niestety inni dostają pętlę błędów BSOD, w których komputer nie może się w ogóle uruchomić, co sprawia, że urządzenie nie nadaje się do użytku. Jest to bardzo poważna sprawa. Jednak światełkiem w tunelu jest możliwość poprawienia tego błędu.

Odinstaluj aktualizację

aktualizacje Windows 10

W tej chwili jedynym niezawodnym sposobem rozwiązania problemów wprowadzonych w systemie Windows 10 KB4549951 jest odinstalowanie aktualizacji. Należy jednak pamiętać, że ponieważ ten update wprowadza ważne poprawki bezpieczeństwa, należy go odinstalować tylko w przypadku problemów. Aby pozbyć się aktualizacji należy w pole wyszukiwania wpisać: „Windows Update” i kliknąć w aplikację. Następnie trzeba wejść w „Wyświetl historię aktualizacji”, kliknąć w „Odinstaluj aktualizacje” i znaleźć wersję KB4549951 na liście.

Źródło: windowslatest, techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.