Najnowszy smartfon Apple, czyli iPhone SE 2. generacji, pojawił się w ofertach polskich operatorów. Postanowiliśmy porównać ze sobą poszczególne oferty i sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się zaopatrzyć w kompaktowy telefon z systemem iOS.

iPhone SE jest dostępny u (prawie) wszystkich największych operatorów w kraju

Chwilę po ogłoszeniu przedsprzedaży iPhone’a SE 2.generacji przez Apple, telefon pojawił się w ofercie Play. Wkrótce mogliśmy go znaleźć również na stronach Orange oraz T-Mobile. Z porównaniem ofert planowaliśmy jednak pierwotnie poczekać do momentu, aż swoje propozycje przedstawi Plus.

iphone se u operatorów

Premiera nowego iPhone’a jest jednak już jutro, a smartfona w ofercie Plusa wciąż nie ma. W dodatku Komputer Świat dotarł do informacji mówiącej, że póki co operator nie planuje wprowadzić SE 2 do sprzedaży. Skupimy się więc w naszym porównaniu na ofertach Play, Orange i T-Mobile, a jeśli Plus w przyszłości zmieni zdanie, poinformujemy o tym w osobnym tekście.

W naszym porównaniu założyliśmy, że jesteśmy nowymi klientami u każdego z operatorów oraz że chcemy przenieść numer. Pod uwagę wzięliśmy iPhone’a SE w podstawowej wersji pamięciowej, czyli 64 GB. Na sam koniec przygotowaliśmy podsumowanie wszystkich ofert.

iPhone SE w ofercie Play

fot. Play.pl

Play proponuje nam umowę na 24 miesiące z Formułą Solo L. Umożliwia ona nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, jak również połączenia z numerami stacjonarnymi. Do tego otrzymujemy 35 GB internetu, pakiet podstawowy Play Now oraz bonus – dodatkowe 35 GB na 6 miesięcy. Sprawdziliśmy na stronie Play, jaki jest koszt tej Formuły Solo L bez urządzenia przy umowie na 2 lata. Okazało się, że 70 zł miesięcznie, czyli przez 2 lata za usługę zapłacilibyśmy łącznie 1680 zł. Po co nam te obliczenia? Kwotę, którą normalnie zapłacilibyśmy za sam abonament, odejmiemy od całkowitych kosztów. W ten sposób dowiemy się, ile rzeczywiście będzie kosztował nas smartfon. Łączna kwota zawiera także opłatę aktywacyjną (50 zł), ale nie doliczaliśmy jej do kosztów samego smartfona. Play proponuje nam 9 wariantów różniących się opłatami na start oraz miesięcznymi ratami. Wybraliśmy 3 z nich do porównania.

  • Opcja 1: płacimy 1 zł przy odbiorze urządzenia, a następnie 170 zł miesięcznie. Łączne wydatki przez cały okres trwania umowy to zatem 4131 zł, a sam telefon będzie nas kosztował 2401 zł.
  • Opcja 2: płacimy 559 zł przy odbiorze urządzenia, a następnie 130 zł miesięcznie. Łączne wydatki przez czas trwania umowy to 3729 zł, a za sam telefon zapłacimy 1999 zł.
  • Opcja 3: płacimy 1519 zł przy odbiorze urządzenia, a następnie 90 zł miesięcznie. Łączne wydatki, które czekają nas przez 24 miesiące, to 3729 zł, a za sam telefon zapłacimy 1999 zł.

iPhone SE w ofercie T-Mobile

iphone se u operatorów
fot. T-mobile.pl

W T-Mobile sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż w Play. Możemy podpisać umowę zarówno na 24, jak i 36 miesięcy. Ostateczna kwota do zapłaty zależy też od pakietu internetu, który wybierzemy. Rozmowy, SMS-y i MMS-y są bez limitu. Wybraliśmy średnią opcję, czyli 15 GB internetu. Abonament bez urządzenia na tych zasadach (T-Mobile M) wiązałby się z opłatą 49 zł miesięcznie, więc przez 2 lata zapłacilibyśmy 1176 zł. Sprawdźmy, jak to się ma do przykładowych propozycji T-Mobile ze smartfonem iPhone SE. Opłatę aktywacyjną (20 zł) uwzględniliśmy w łącznych kosztach, ale nie w cenie samego telefonu.

  • Opcja 1: przy odbiorze telefonu płacimy 1159 zł, następnie miesięcznie płacimy 99 zł. Łączny koszt poniesiony przez nas przez czas trwania umowy to 3555 zł, a za smartfona zapłacimy 2359 zł.
  • Opcja 2: przy odbiorze telefonu płacimy 1359 zł, następnie co miesiąc płacimy 89 zł. Łączny koszt, który poniesiemy, to 3515 zł, a za smartfona zapłacimy 2319 zł.
  • Opcja 3: przy odbiorze telefonu płacimy 1789 zł, a następnie 59 zł miesięcznie. Łączny poniesiony przez nas koszt to 3225 zł, a za smartfona zapłacimy 2029 zł.

iPhone SE w ofercie Orange

iphone se u operatorów
fot. Orange.pl

Orange bardziej rzeczowo rozgranicza opłaty za telefon od tych za abonament. Osobno naliczane są raty za telefon, a osobno opłaty za Plany Mobilne, czyli taryfy abonamentowe. Zasada jest taka, że na im większy Plan Mobilny się zdecydujemy, tym niższa będzie rata za smartfon, jak i jego ostateczna cena. Co ciekawe, nie w każdym planie możemy bez dodatkowych opłat chociażby wysyłać wiadomości. Jest też opłata aktywacyjna, którą jak zwykle uwzględniliśmy w łącznych kosztach, ale nie w cenie samego smartfona. Wysokość opłaty to 50 zł. Z 4 planów, które są dostępne, wybraliśmy 3 – pominęliśmy jedynie ten, w którym trzeba dopłacać za wysłane wiadomości. W każdej przedstawionej przez nas opcji rozmowy, SMS-y i MMS-y są bez limitu.

  • Opcja 1 (7 GB internetu, potem brak): 299 zł na start, potem 45 zł miesięcznie za abonament i 79 zł za telefon. Łączny poniesiony koszt to 3325 zł, za telefon wychodzi 2195 zł.
  • Opcja 2 (15 GB internetu, potem z ograniczoną prędkością: 0 zł na start, potem 55zł miesięcznie za abonament i 90 zł za telefon. Łączny koszt to 3530 zł, za telefon wychodzi 2160 zł.
  • Opcja 3 (70 GB internetu, potem z ograniczoną prędkością): 0 zł na start, potem 75 zł miesięcznie za abonament i 80 zł za telefon. Łączny koszt to 3770 zł, za telefon wychodzi 1920 zł.

Nowy iPhone SE u operatorów – podsumowanie

Nasze wyliczenia pokazują, na jakich regułach nowy iPhone SE jest dostępny u operatorów. W T-Mobile zasada jest prosta: im więcej zapłacimy za telefon przy jego odbiorze, tym bardziej się nam to ostatecznie opłaci. Podobnie jest w Play, choć tam nawet nie płacąc za telefon maksymalnych kwot na start, ostateczna cena będzie interesująca. W Orange sytuacja jest nieco inna i trzeba nastawić się na wysokie opłaty miesięczne w zamian za brak (lub prawie brak) opłat na start.

Czytaj także: COVID-19 nie taki straszny – Apple radzi sobie lepiej niż konkurencja

Choć sam iPhone SE najtaniej możemy mieć w Play oraz Orange, to zaryzykowałbym wniosek, że przeciętnemu użytkownikowi opłaca się skorzystać z oferty T-Mobile, o ile zapłaci on odpowiednią kwotę na start. Jak to możliwe? Zauważmy, że w przypadku Play oraz Orange, by cena samego smartfona była zauważalnie niższa od sklepowej, musimy wybrać plany abonamentowe z bardzo dużą ilością GB internetu. Wiele osób nie potrzebuje aż takich pakietów i choć sam telefon wyjdzie minimalnie taniej niż w T-Mobile, klienci ci dopłacą w comiesięcznych opłatach za rozbudowane pakiety. W T-Mobile możemy dobrać jednocześnie opłatę na start, jak i ilość potrzebnych nam GB i w ten sposób obniżyć znacząco łączne koszty. Z drugiej strony, często telefon na abonament jest brany za symboliczną złotówkę, a potem w ostatecznym rozrachunku wychodzi, że przepłaciliśmy. Propozycja Orange będzie dobra dla osób, które nie chcą płacić nic na start oraz potrzebują dużo internetu. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny i warto dobrać ofertę pod swoje potrzeby. Jeśli natomiast mamy 2200 zł w portfelu… może lepiej kupić smartfon za gotówkę, nawet u operatora? Ostateczna ilość pieniędzy wydana na sam telefon będzie podobna, a nie musimy być wtedy skazani na umowę z jednym dostawcą usług.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.