Od dłuższego czasu piszemy o plotkach dotyczących Surface Book 3. Fani czekają na urządzenie już ponad 2 lata i wygląda na to, że jego premiera zbliża się wielkimi krokami. Nowe informacje pochodzą od WinFuture, a wiec można je przyjąć prawie za pewnik.

Surface Book 2 i Surface Go

Surface Book 2 był dobrym sprzętem, ale nie bez wad. Niejednokrotnie wychwalałem jego konstrukcję czy ekran. Niestety wsparcie oprogramowania przez Microsoft było niesatysfakcjonujące. Firma długo zwlekała z poprawkami, przez co np. karta graficzna NVIDII nie działała, jak powinna przez kilka miesięcy. Urządzenie było dostępne w dwóch wersjach: z 13,5-calowym i 15-calowym ekranem, z dedykowanymi kartami graficznymi, najnowszymi procesorami Intel i doskonałą żywotnością baterii, która niejednokrotnie powodowała throttling. Wyróżniającą funkcją Surface Book 2 był jego odłączany ekran od korpusu, który oferował pracę w trybie tabletu.

Surface Book 2
Surface Book 2

Z kolei Surface Go został wydany w sierpniu 2018 r. i był najtańszym urządzeniem z rodziny Surface na rynku. W momencie premiery kosztował 399 USD. To po prostu dobry, tani tablet z systemem Windows.

Zobacz także: Apple pokazało światu, jak zrobić dobrego średniaka

Surface Book 3

Jak wskazuje portal Winfuture, nadchodzący Surface Book 3 będzie wyposażony w najnowsze procesory Intel 10. generacji. Najbardziej zaawansowana wersja ma mieć aż 32 GB RAM i 1 TB pamięci wewnętrznej, a także dedykowany procesor graficzny. Ponadto niektóre 15-calowe modele mogą zawierać linię układów graficznych Quadro Nvidii. Takie opcje spodobają się zapewne graczom i grafikom, ale ważna tu będzie obsługa portów Thunderbolt 3, której raczej nie powinno zabraknąć.

Nowe urządzenia Microsoftu Surface Book 3

Jeżeli chodzi o prawdopodobne ceny, to trzeba szykować bardzo grube portfele. Według wycieku zaczynają się od 1700 USD za wersję z 13-calowym ekranem, procesorem i5 z pamięciami 8 GB/256 GB, aż do 2700 USD za wersję 32 GB/1 TB. W przypadku modelu z 15-calowym wyświetlaczem, ceny startują od pułapu 2300 USD za układ i7 10. generacji z pamięciami 16 GB/256 GB, a kończą na 3400 USD za maksymalną specyfikację. Roland Quandt, który współpracuje z Winfuture twierdzi, że na rynku pojawi się znacznie więcej wariantów urządzeń. Trzeba jednak przyznać, że ceny powalają, jeśli chcemy w ogóle myśleć o najnowszym hardwarze.

Surface Go 2

W przypadku Surface Go 2, Windows Central uważa, że zobaczymy urządzenie tego samego rozmiaru, ale z większym 10,5-calowym wyświetlaczem, ponieważ jego ramki będą cieńsze. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ istniejące akcesoria będą pasować do nowego urządzenia.

Surface Go

Specyfikacje i ceny poszczególnych wersji mają być teraz bardziej kompleksowe, a cena 399 USD za model podstawowy zapewnia procesor Intel Pentium GOLD, 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrzej oraz obsługę Wi-Fi 6. Modele o lepszej specyfikacji oferują procesor Intel Core M3 z 8 GB RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej i opcjonalną łącznością LTE.

Czy warto czekać?

Surface Book 3 i Surface Go 2 to dwa urządzenia ze skrajnych półek cenowych, które zaoferują zupełnie inne wrażenia. Ten pierwszy z pewnością przypadnie do gustu osobom, które oczekują komputera na miarę MacBooka z Windowsem. Microsoft odpowiada tu bowiem za hardware i software, a jakość wykonania stoi nawet na wyższym poziomie niż w przypadku MacBooka Pro.

Jeżeli natomiast chcesz kupić tani tablet, ale Android Cię wkurza, to warto poczekać na Surface Go 2. Nawet w najtańszej wersji urządzenie z pewnością będzie działało dobrze. Poprawiony tablet Microsoftu może być prawdziwym hitem wśród osób, które wolą przeglądać treści na Windowsie, aniżeli na Androidzie.

Źródło: winfuture, androidauthority, windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.