Inicjatywa ZdolniZdalni, która została uruchomiona przez Play oraz Stowarzyszeniami Rotary i Rotaract, to coś, o czym warto wiedzieć. Ostatnie dni i tygodnie to praktycznie same niezbyt przyjemne informacje o koronawirusie. Tymczasem wiele firm postanowiło zareagować i uruchamia akacje społeczne, które mają pomagać potrzebującym. Tym razem mówimy o nauce, która w ciągu ostatnich miesięcy nagle stała się czymś, co nie jest dostępne dla każdego.

ZdolniZdalni – o co chodzi?

ZdolniZdalni
Fot. ZdolniZdalni / Play

Akcja ZdolniZdalni jest kontynuacją działań, które podejmuje Play w ramach #zostańwdomu. Wcześniej firma wprowadziła między innymi lekcje dla seniorów, które pojawiają się cyklicznie na ich kanale YouTube. Tam można się nauczyć podstawowych zasad obsługi smartfona czy tego, jak poruszać się po sieci. Coraz więcej firm wspiera osoby starsze, które obecnie mogą mieć spore problemy z odnalezieniem się w rzeczywistości. Jednak to niejedna grupa osób, która przez zaistniałą sytuację z koronawirusem, może mieć problemy z normalnym egzystowaniem.

Od kiedy zamknięto szkoły i przedszkola, cały ciężar nauki został przeniesiony na naukę zdalną. Jednak do tego, by móc korzystać z udostępnianych w sieci materiałów, potrzebne są komputery czy smartfony. I jak pewnie wszyscy dobrze wiemy, nie zawsze każdego stać na to, by mieć w domu takiego rodzaju urządzenia. Przynajmniej nie takie, które nadają się do nauki. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi akcja ZdolniZdalni.

Zobacz też: Nowy Samsung już niedługo w Polsce!

Play jako pierwszy poczynił kroki w tym kierunku, by wspomóc najbardziej potrzebujących. Operator przekazał bowiem kilkadziesiąt laptopów do nauki stowarzyszeniom Rotary oraz Rotaract, a te następnie mają trafić do m.in. uczniów ze Swarzędza. Dobrze jednak wiemy, że takie coś nie wystarczy, dlatego też Play zachęca do włączenia się do akcji.

Na czym polega akcja i jak się do niej przyłączyć?

Zasady akcji są proste. Jeżeli posiadamy sprzęt, który nadaje się do nauki zdalnej (np. laptop), możemy go przekazać osobom potrzebującym. Da się to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest dołączenie do grupy na Facebooku. Tam można „wystawić” urządzenie, które chce się oddać, a następnie wybrać osobę ze zgłaszających się, do której sprzęt trafi.

ZdolniZdalni
Fot. ZdolniZdalni / Play

Jeżeli jednak nie chcemy sami decydować o tym, gdzie i do kogo trafią oddawane przez nas rzeczy, możemy zgłosić się drogą mailową. Informacje o sprzęcie należy wtedy wysłać pod adres [email protected] a pracownicy stowarzyszenia zajmą się całą resztą. Ta druga opcja jest oczywiście w pełni anonimowa, bo na Facebooku będzie przecież widać nasze zgłoszenie. Stworzona grupa jest wprawdzie prywatna (trzeba poprosić o dostęp), ale nie każdy sobie życzy tego, by jego dane pojawiały się na portalu.

Jakie sprzęty można oddawać i co z bezpieczeństwem danych?

Jeżeli chodzi o rodzaj sprzętu, który można przekazywać, to Play stara się nie stawiać tutaj ograniczeń. Idea jest taka, by urządzenia nadawały się do nauki zdalnej, więc wszelkiego rodzaju komputery, klawiatury, myszki czy monitory będą jak najbardziej wskazane. Ważne jest jednak to, by sprzęty były sprawne, czyli bez uszkodzeń mechanicznych czy z niedziałającą baterią. Przyjęto także zasadę, by sprzęty nie były starsze niż 7 lat, by dalej dało się z nich w miarę komfortowo korzystać. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych, które znajdują się jeszcze na dyskach, Play także o to zadbał.

Zanim urządzenia trafią do rąk potrzebujących, przejdą przez kontrolę techniczną specjalistów z Centrum Napraw Play, którzy przywrócą je do ustawień fabrycznych, usuwając wszelkie dane pozostałe po poprzednim właścicielu i poddadzą dezynfekcji. Niemniej jednak, Play podkreśla, że bardzo ważne jest przygotowanie sprzętu, jeszcze zanim zostanie on przekazany do zespołu technicznego operatora – warto przejrzeć dyski i aplikacje, usunąć z nich prywatne pliki i informacje, a przed oddaniem go koordynatorowi Rotaract – zdezynfekować. Dzięki temu cały proces będzie przebiegał sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz zasad higieny, a sprzęt przekazywany w ramach akcji ZdolniZdalni szybko trafi do tych, którzy na niego czekają.

Źródło: Play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.