Dominującym tematem jest COVID-19. Świat zwolnił i wszystkie kraje walczą z ograniczeniem postępu wirusa, a także ze zminimalizowaniem nadchodzącego kryzysu gospodarczego. To wyjątkowa sytuacja i niepokój ludzi stał się żerowiskiem dla wszelkiej maści oszustów, spekulantów czy… internetowych trolli. Pal licho, gdy jest to wybryk jednostki. Gorzej, kiedy mamy do czynienia ze zorganizowaną strategią, mającą pogłębiać chaos informacyjny, a nawet wpływać na światopogląd odbiorcy i służyć jako narzędzie walki politycznej. Korona, szczepionki, Bill Gates, powrót Brytyjczyków i belgijska rozwiązłość – w kremlowskich oparach absurdu wyjątkowy miszmasz. Analitycy z portalu euvsdisinfo przygotowali kolejne zestawienia wychwyconych internetowych fałszywek skierowanych dla zachodnich konsumentów. Może zetknęliście się z częścią wiadomości?

Bill Gates i nanoczipy w szczepionkach

dezinformacja covid-19 szczepionki gates

Ruch przeciwko szczepieniom jest wspierany i stymulowany przez prokremlowskie media od dłuższego czasu. Jest to naganne, bo może prowadzić u niektórych do unikania profesjonalnej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia swojego i najbliższych. W odniesieniu do COVID-19 pierwsze wiadomości pojawiały się w styczniu, żeby lawinowo rosnąć w połowie marca. Prezentowane teorie również stają się coraz bardziej groteskowe. Odpowiedzialni to wymiennie NATO, Amerykanie, korporacje, firmy farmaceutyczne i tak dalej… W ostatnich tygodniach bohaterem licznych publikacji związanych z prokremlowską narracją został Bill Gates. Współzałożyciel Microsoftu w niektórych wiadomościach z lutego miał być nawet odpowiedzialny za wybuch epidemii, żeby doprowadzić do depopulacji planety… Natomiast w marcu, rzekomo dąży do przymusowych szczepień, które pozwolą kontrolować ludzi przez totalistów ze światowego rządu. Zabawa się zaczęła, gdy kanadyjski Global Research udostępnił informację, że we wspomnianych szczepionkach mają być ukryte czipy, które zniewolą populację planety. News został już rozpowszechniony przez odpowiednie „satelickie” strony w językach angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Karawana jedzie dalej.

Zobacz też: Microsoft o świecie o pandemii

COVID-19, czyli ofensywa Albionu

dezinformacja covid-19 szczepionki gates

W ostatnim czasie modne było twierdzenie, że COVID-19 jest biologiczną bronią stworzoną w amerykańskich laboratoriach wojskowych i do niedawna miał pomóc w wojnie handlowej z Chinami. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji – narracja jest starannie modyfikowana i zamieszczana przez powiązane ze sobą portale lub profile w mediach społecznościowych. Demiurgowie liczą na efekt kuli śniegowej i dalsze udostępnianie przez użytkowników internetu. Ostatnio, gdy dowiedzieliśmy się o chorobie premiera Wielkiej Brytanii i księcia Karola – formalnego następcy tronu, okazało się, że nic nie chroni przed wirusem. Nawet piastowanie wysokich funkcji państwowych. Czy na pewno? Obaj Panowie wyzdrowieli, co stało się polem do spekulacji dla rosyjskich trolli. W sieci pojawiła się publikacja, że jest to dowód na posiadanie skutecznego lekarstwa na COVID-19 przez tamtejsze władze. Czy Brexit to preludium nowego panowania Brytyjczyków – odbudują imperium na zgliszczach świata po pandemii? Taka była sugestia fałszywki. Co ciekawe wedle euvsdisinfo, fake news o lekarstwie zamieścił nawet organ prasowy rosyjskiego MSZ, jednak wiadomość została już usunięta.

Zobacz też: Wyciek danych z ZUS

Dezinformacja, czyli śmiech przez łzy

dezinformacja covid-19 szczepionki gates

Oprócz tego za rozwój epidemii mają odpowiadać małżeństwa homoseksualne, maszty sieci 5 generacji i demokracja liberalna… To wszystko przewidział Nostradamus i Baba Wanga. W zalewie fałszywych informacji pojawiają się również tego typu kwiatki. Szanowni Państwo, może słyszeliście anegdotę, że Belgowie zarażają się koronawirusem w czasie grupowego seksu i ministerstwo zdrowia Belgii zakazało tego typu imprez w czasie pandemii? Wiadomość była satyrą, natomiast została powielona jako prawdziwa na powiązanych rosyjskojęzycznych i niemieckojęzycznych portalach. Cóż, przestrzegajmy higieny i starajmy się ograniczać ryzyko zakażenia. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Co człowiek, to inny układ immunologiczny. Niestety większość nie wyleczy się solanką czy witaminą C.

źródło: euvsdisinfo.eu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.