ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] HTC chciało przejąć Palma, Flash Player dla Androida

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 6 do 12 kwietnia 2010 roku.

HTC chciało przejąć Palma

Palm został założony w 1992 roku i po ogromnych sukcesach zwyczajnie zniknął z rynku. Firma miała wielu właścicieli, zaraz po założeniu przejął ją producent modemów U.S. Robotics, który sam trafił pod skrzydła ogromnego producenta sprzętu sieciowego, firmy 3Com. W swoim czasie Palm był najszybciej rozwijającym się oddziałem 3Com, a palmtopy biły rekordy sprzedaży. W pewnym momencie 3Com zdecydował się na wydzielenie ze swoich struktur firmy Palm Computing, która później działała częściowo samodzielnie. Wszystko zaczęło zmieniać się po premierze pierwszego iPhone’a – rynek się zmienił, a Palm stracił przewagę. Sprzedaż zaczęła drastycznie spadać, nowe produkty nie interesowały klientów. Stało się jasne, że Palm musiał poszukać sobie nowego właściciela. Początkowo przypuszczono, że firmę przejmie Lenovo, jednak późniejsze tropy wskazywały na HTC. Tajwańczycy mieli już rzekomo analizować prawną, finansową i wizerunkową kondycję Palma. Głównym powodem ewentualnego przejęcia miała być znana amerykanom marka, która pozwoliłaby podbić tamtejszy rynek. Nie były znane plany HTC odnośnie oprogramowania Palma. HTC wykorzystywało platformy Android, Windows Mobile/Phone i Brew MP, Palm był z kolei świeżo po wydaniu WebOS.

Ostatecznie Palm trafił pod skrzydła HP. Jako ciekawostkę można dodać, że HP przejęło także firmę 3Com i chyba uśmierciło tę markę. Pewne jest, że HP nie zrobiło zbyt dobrego interesu na zakupie Palma, ponieważ szybko musiało się go pozbyć. Już w 2011 roku pojawiły się informacje o fatalnej kondycji finansowej samego HP, które później samo przeszło ogromną restrukturyzację.

Zobacz też: Oto Palm Phone – najbardziej uroczy klon iPhone’a

Flash Player dla Androida

Microsoft kończy z Flashem

Flash Player jest zmorą dzisiejszego internetu. Mimo starań między innymi twórców przeglądarek, ta stara technologia nadal jest obecna w sieci. W przeszłości największym problemem była jednak zasobożerność i ewentualny brak wtyczki. Choć niektóre telefony miały podstawową implementację Flash Lite, to mimo wszystko funkcjonalność urządzenia była mocno ograniczona przez brak pełnej wtyczki. Adobe poinformowało jednak o trwających pracach nad wtyczką dla urządzeń mobilnych, również tych działających pod kontrolą Androida. Wtyczka miała finalnie zadebiutować w drugiej połowie 2010 roku.

Flash Player zadebiutował w wersji na Androida i był rozwijany do wersji 11.2. Niestety, zasobożerność Flash Playera okazała się problemem nie do przeskoczenia i wiele urządzeń mobilnych nie radziło sobie z obsługą stron wykorzystujących Flasha.

Zobacz też: Flash Player przechodzi do historii, Adobe podało termin porzucenia wtyczki

Porównanie mobilnych systemów operacyjnych

Dekadę temu redakcja CNET zdecydowała się porównać funkcjonalność istniejących systemów mobilnych i nadchodzącego Windowsa Phone 7 od Microsoftu. Wynik był niemal jednoznaczny – najbardziej funkcjonalnym ówcześnie systemem był właśnie Android. Trudno się z tym nie zgodzić, ogromna funkcjonalność była w swoim czasie ważną zaletą Androida.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy