Kod wykryty w wersji beta systemu iOS 14 sugeruje, że Apple pracuje nad nową funkcją o nazwie Clips. Nie mylmy jej z aplikacją firmy z Cupertino o tej samej nazwie. Nowa funkcja ma pozwolić na przetestowanie dynamicznej i interaktywnej zawartości aplikacji – ale bez jej instalowania.

Zobacz także: Notch zostaje w iPhone 12 Pro, ale jednak się zmieni

Apple jak Google – świetna nowość w iOS 14

Jak donosi portal 9to5Mac, idea jest bardzo prosta. Będziemy mogli obejrzeć na przykład film z serwisu YouTube bez faktycznego zainstalowania tej aplikacji. Użytkownicy będą mogli wypróbować różne funkcje, zanim zdecydują się na pobranie danego programu. Oparty na interfejsie API Clips, zacznie działać, gdy zeskanujemy kod QR lub klikniemy łącze do aplikacji, która nie została zainstalowana na naszym iPhonie. Oprócz YouTube, specjalnie oznaczone w kodzie są jeszcze Yelp, DoorDash, OpenTable i PS4 Second Screen. Twórcy aplikacji będą musieli określić w App Store, które części ich pracy są dostępne przed instalacją. W razie potrzeby pojawi się opcja zainstalowania pełnej aplikacji. Podobny pomysł jest dostępny w jest w systemie Android i znany jest jako Slices.

Jakie nowości zobaczymy w iOS 14?

Podobnie jak wszystko inne, co zostało wcześniej zauważone w kodzie iOS 14, Apple może w ostatniej chwili zdecydować o usunięciu tego pomysłu. Poprzednie wycieki sugerowały, że Apple myśli o dodaniu dodatkowych możliwości dostosowania ekranu głównego i tapet w iOS 14. Widzieliśmy również wskazówki dotyczące zmian w przełączaniu aplikacji. Jasne było już w tamtym roku, że szykowane jest dość mocne odświeżenie systemu dla iPhone’ów, a wraz z nim iPadOS – czyli wersji dla iPadów. Pierwszych tego efektów będziemy świadkami już za dwa miesiące.

Jakie urządzenia otrzymają iOS 14?

Oczekujemy, że iOS 14 będzie działał na wszystkich iPhone’ach, które obecnie obsługują iOS 13. Oznacza to wszystkie smartfony, począwszy od 6S z końca 2015 roku i iPhone’a SE, który został wprowadzony na rynek w 2016 roku. Zawsze jest możliwe, że może się to zmienić, ale raczej na tym etapie więcej telefonów nie zostanie pominiętych na liście aktualizacji.

iOS 14 na odmienionym WWDC

Pierwszych oficjalnych informacji o najważniejszym oprogramowaniu firmy z Cupertino spodziewamy się na czerwcowym WWDC. Wydarzenie to, pierwszy raz w historii odbędzie się wyłącznie online. Firma Tima Cooka, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, nie zrezygnowała z tak ważnej konferencji i szeregu spotkań i warsztatów z deweloperami. Być może jesteśmy świadkami początku całkowicie nowej formy WWDC. Spodziewamy się wtedy pierwszego oficjalnego podglądu tego, co przyniesie oprogramowanie.

Apple nie potwierdziło jeszcze dokładnej daty wydarzenia, ale poinformowało, że stanie się to w czerwcu. WWDC zawsze rozpoczyna się w pierwszy lub drugi poniedziałek czerwca, co oznacza pierwszy lub ósmy czerwca tego roku. Prawdopodobnie potrwa do piątku, ale konferencja Apple – tam, gdzie zwykle mają miejsce główne ogłoszenia – odbędzie się pewnie pierwszego dnia. Więc wchodzi w grę jedna z dwóch dat podanych wyżej.

Źródło: Techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)