Huawei Vision X65, czyli nowy telewizor producenta, został oficjalnie zaprezentowany. Wygląda na to, że klienci dostaną naprawdę kawał dobrego sprzętu i to zarówno pod względem jego specyfikacji, jak i samego rozmiaru. 65 cali to sporo, ale w zestawieniu z małymi ramkami wokół ekranu może się wydawać, że nowy telewizor jest po prostu gigantyczny.

Huawei Vision X65

Huawei Vision X65
Fot. Huawei Vision X65

Warto tutaj zaznaczyć jedną rzecz. Huawei Vision X65 nie jest tylko telewizorem, choć to jego główna cecha, ale też czymś, co można będzie nazwać centrum zarządzania. Wszystko dlatego, że sprzęt będzie działać pod kontrolą autorskiego systemu producenta, czyli HarmonyOS 1.1. To pozwoli na łączenie w jeden wielki ekosystem wszystkich urządzeń pracujących w tym samym systemie. Z innymi także nie powinno być problemu, ale Huawei skupił się na swoich rozwiązaniach, co akurat jest w pełni zrozumiałe. Wprawdzie sprzętów pod kontrolą nowego systemu jest jeszcze niewiele, ale to dobry początek. Szczególnie że sam telewizor ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania. Co niestety wiąże się też z tym, że przyjdzie nam za niego zapłacić całkiem sporo.

Specyfikacja Huawei Vision X65

  • Wyświetlacz: OLED, 65 cali, 16:9, rozdzielczość 3840×2160 pikseli, odświeżanie 120 Hz, maksymalna jasność 1000 nitów
  • Procesor: Honghu 898 (2x ARM Cortex-A73; 2x ARM Cortex-A530) z układem graficznym Mali-G51 MP4
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Przestrzeń dyskowa: 128 GB
  • Aparat: 24 Mpix szeroki kąt
  • Głośniki: 6 jednostek o pełnej częstotliwości 10 W, 6 jednostek o wysokiej częstotliwości 3 W,  2 jednostki o niskiej częstotliwości 18 W
  • System: HarmonyOS 1.1
  • Wymiary: 1445,68 × 823,22 × 24,9 mm
  • Waga: 30 kilogramów

Zobacz też: Startuje beta EMUI 10.1 – kto dostanie ją jako pierwszy?

Co potrafi Huawei Vision X65?

Jak sama nazwa wskazuje, telewizor ma przekątną ekranu 65 cali i to pierwszy model od Huawei, który korzysta z technologii OLED. Do tego dochodzi jeszcze pokrycie DCI-P3 na poziomie 98 procent oraz certyfikat TÜV Rheinland. Jakby tego było mało, wyświetlanie obrazu ma być odświeżane na poziomie 120 Hz. To wszystko sprawia, że telewizor jest wart naszej uwagi. Do tego dochodzi jeszcze jego wygląd, bo Huawei zdecydował się na zastosowanie wyjątkowo cienkich ramek wokół wyświetlacza. Sprawia to wrażenie, że patrzy się na jedną, wielką płytę wyświetlacza. Warto także zwrócić uwagę na to, że sprzęt w najgrubszym miejscu ma zaledwie 24,9 milimetra. Odpowiednio zamontowany na ścianie, ma od niej odstawać jedynie na 5 milimetrów.

Huawei Vision X65
Fot. Huawei Vision X65

Duże wrażenie robi także zestaw 14 głośników. Zastosowano tam ciekawą technologię, która ma „śledzić” to, co dzieje się na ekranie. Jeżeli więc w którymś jego miejscu pojawi się coś, co wydaje charakterystyczny dźwięk, to widz ma to usłyszeć. Same dźwięki mają także „podążać” za tym, co dzieje się na wyświetlaczu, więc będzie można np. usłyszeć jak samochód przemieszcza się z jednego miejsca na drugie. Oczywiście samo działanie powinno jeszcze zostać przetestowane, ale już teraz wygląda to bardzo ciekawie.

Sztuczna inteligencja na pokładzie

Skoro mowa o nowych technologiach, to nie sposób pominąć tutaj algorytmy Sztucznej Inteligencji. Te mają mieć zastosowanie w m.in. funkcjach kamery. Telewizor ma bowiem wbudowany wysuwany moduł aparatu. Obiektyw (24 Mpix) posłuży nie tylko do przeprowadzania wideo rozmów, ale ma także pomagać przy… ćwiczeniach. AI będzie śledziło ruchy użytkownika i dawać mu ewentualnie wskazówki, jak może poprawić swoją postawę. W samym module z kamerą znajduje się jeszcze 6 mikrofonów, by lepiej zbierać dźwięk podczas przeprowadzania wideo konferencji. Da się też obsługiwać niektóre funkcje telewizora z wykorzystaniem gestów.

Huawei Vision X65
Fot. Huawei Vision X65

Cena i dostępność Huawei Vision X65

Telewizor został zaprezentowany w Chinach i to tam trafi do sprzedaży w pierwszej kolejności. Niestety nie powiedziano, czy firma zamierza wypuścić go „w świat”. Sama cena Huawei Vision X65 została ustalona na 24 999 juanów, czyli około 14 800 złotych. To dość dużo, ale sam telewizor także ma sporo do zaoferowania.

Źródło: Huawei / GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.