Zoom

Inwestorzy pomylili aplikację ZOOM z inną spółką? To nie jedyny przykład

Artykuły

Giełda papierów wartościowych to rynek, na którym spółki mogą pozyskać finansowanie. Akcjonariusze chętnie kupują akcje, ponieważ chcą na nich zarobić. Często lokują swoje środki w walory spółek, które pokazują „świetne” wyniki finansowe lub dobrze rokują na przyszłość. Czasami jednak można mówić o tzw. spekulantach, którzy liczą, że cena akcji wzrośnie w danym momencie. To co stało się z kursem akcji Zoom Video Communications można uznać za spekulacyjny wzrost.

Zoom czy Zoom?

Czy nazwa spółki ma znaczenie, jeśli chodzi o inwestowanie na giełdzie? Okazuje się, że tak.  Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała tydzień temu handel akcjami Zoom Technologies (symbol giełdowy: ZOOM), powołując się na „obawy związane z myleniem tego emitenta z emitentem notowanym na giełdzie Nasdaq”. Tym innym emitentem jest Zoom Video Communications (symbol giełdowy: ZM). Cena akcji tej jednostki w ostatnich dniach znacznie wzrosła, ponieważ tłumy pracowników zaczęły korzystać z aplikacji ZOOM do pracy zdalnej w związku z pandemią COVID-19. Zobaczcie, jak wygląda kurs akcji tej spółki.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]
Zoom Video

Walory Zoom Video zwiększyły swoją wartość od lutego o ponad 100% podczas gdy indeks S&P 500 spadł o ponad 20%.

Zobacz także: Nowe funkcje już niedługo w Microsoft Edge

Tymczasem kapitalizacja Zoom Technologies, wzrosła o ponad 240% w tym samym okresie, zanim SEC zawiesiła notowania. W szczytowym momencie pod koniec ubiegłego tygodnia kurs akcji „ZOOM” wzrósł prawie siedmiokrotnie – z około 3 USD akcji do ponad 20 USD – w ciągu miesiąca. Dzieje się tak pomimo faktu, że Zoom Technologies, zgodnie z SEC, nie ujawnił żadnej publicznej wiadomości – w tym raportowania o swoich finansach lub „ewentualnych operacjach” – od 2015 roku. Firma ostatnio poinformowała, że… jej siedziba znajduje się w Pekinie.

Zoom technologies

Co to jest Zoom?

Zoom

Zoom to bardzo popularna aplikacja w Stanach Zjednoczonych służąca do kontaktu z pracownikami. Oferuje organizowanie nawet 100-osobowych konferencji z bardzo dobrą jakością wideo. Aplikacja łączy w sobie wideokonferencje, spotkania online i wiadomości grupowe – to wszystko w jednej aplikacji. Program jest używany przez ponad 500 000 organizacji klientów i zajmuje pierwsze miejsce pod względem zadowolenia klientów w USA. Aplikacja jest bardzo podobna do opisywanego przeze mnie ostatnio Microsoft Teams.

To nie pierwsza taka sytuacja

Nie po raz pierwszy inwestorzy kupili niewłaściwe akcje po pomyleniu symbolu giełdowego z symbolem bardziej znanej firmy, szczególnie podczas niestabilnych wydarzeń rynkowych, takich jak pierwsze oferty publiczne. W 2017 r., w oczekiwaniu na długo oczekiwaną ofertę publiczną Snap Inc. (twórcy aplikacji społecznościowej Snapchat), inwestorzy kupowali akcje Snap Interactive – jeszcze zanim spółka Snap Inc. rozpoczęło debiut giełdowy. Snap Interactive ostatecznie zmieniło nazwę na PeerStream rok po debiucie rynkowym Snapchata.

Inny przypadek wydarzył się w 2015 r. Ionis Pharmaceuticals to firma biotechnologiczna o pierwotnej nazwie Isis Pharmaceuticals. Wraz z rebrandingiem zmienił się też symbol giełdowy z „ISIS” na „IONS”, aby spółka nie była kojarzona z organizacją terrorystyczną Państwa Islamskiego, co negatywnie wpływało na kurs akcji spółki.

Inny zabawny przykład to debiut giełdowy popularnego portalu społecznościowego. Kiedy Twitter ogłosił, że wejdzie na giełdę w 2013 r., kurs akcji spółki Tweeter Home Entertainment, będącego wówczas w stanie upadłości, wzrósł aż o 2200% w ciągu kolejnych dni.

Źródło: zoom, fortune


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x