iPad 10 lat

iPad po 10 latach – wiele do zrobienia, aby traktować go poważnie

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

iPad zadebiutował na rynku w kwietniu 2010 roku. Wtedy to urządzenie wywołało wiele kontrowersji wśród użytkowników, a konkurencja z niego się nabijała. Teraz rywali praktycznie nie ma, a żadne urządzenie Apple nie rozwinęło się w takim tempie i to mimo kryzysów, czy okresowego spadku sprzedaży. Po kilku latach wydawało się, że tablet z Cupertino odejdzie w niebyt, tak jak netbooki, z których śmiał się Steve Jobs. Zmiana pozycjonowana iPada, rozszerzenie oferty, a wreszcie nowy system to już decyzje ekipy Tima Cooka – wszystkie trafione w punkt. iPad ma 10 lat, jego przyszłość to dalszy rozwój, ale cały czas ma wiele do udowodnienia.

Zobacz także: Skaner LiDAR w iPad Pro 2020 – co zmieni nowa technologia?

Oryginalny iPad jest oczywiście urządzeniem przestarzałym (choć nie jego design), ale sama platforma wciąż jest przyszłością. Rocznice są okazją do spojrzenia w przeszłość i zastanowienia się, jak wiele się zmieniło. Wciąż też debatujemy nad tymi samymi problemami, które istniały, gdy iPad został wprowadzony na rynek.

iPad po 10 latach – przyszłość jest teraz retro

iPad 10 lat temu był przyszłością – trochę jak rekwizyt z filmu science fiction. Pierwsza generacja nadal wygląda się świetnie. Zakrzywiony aluminiowy tył i płaskie boki – ten design był inspiracją dla obecnego iPada Pro i być może pojawi się w iPhone 12. Apple przeprojektowało kolejne tablety, aby miały płaskie plecy i zwężające się krawędzie. Teraz kanciaste kształty są znowu modne. Tak, ramki są ogromne, a ekran – imponujący jak na 2010 rok – teraz wygląda po prostu ziarniście i dziwnie. Wyświetlacz Retina wprowadzony kilka generacji później był ogromnym przeskokiem.

iPad 10 lat

iPad po 10 latach – akcesoria stały się niezbędne

Pod wieloma względami nie można opowiedzieć historii iPada z ostatniej dekady, nie opowiadając o akcesoriach, które pomogły mu dopasować się do różnych zastosowań. Apple szybko zaczęło projektować iPady z myślą o akcesoriach. Inteligentne magnetyczne klawiatury i etui doprowadziły ostatecznie do powstania Smart Keyboard. Druga wersja Apple Pencil przeznaczony jest do dokowania na magnetycznym porcie ładowania wbudowanym w bok iPada Pro. A nadchodząca Magic Keyboard pójdzie jeszcze dalej, zmieniając urządzenie z lekkiego tabletu w cięższe, podobne do laptopa urządzenie wraz z gładzikiem. Firma Tima Cooka wyposażyła, z biegiem lat, tablet w funkcje i akcesoria, które wcześniej wydawały się nierealne do wprowadzenia. 

iPad 10 lat

iPad po 10 latach – najlepsze narzędzie do przeglądania Internetu

10 lat temu Safari na iPadzie było o wiele lepsze niż wersja na iPhone’a, głównie dlatego, że dawało po prostu więcej miejsca na ekranie. Obecnie można argumentować, że to układy telefonów są w rzeczywistości prawdziwymi stronami internetowymi. Jednak Safari na iPadzie również się rozwinęło, szczególnie dzięki nowym możliwościom wprowadzonym w iPadOS 13. Ze względu na specyfikę i konstrukcję to iPad wydaje się najlepszym narzędziem do przeglądania Internetu. 

iPad po 10 latach – niektóre rzeczy nie zmieniają

Aplikacja iPod wbudowana w pierwszą wersję iPada była fatalna – dobrą miała tylko nazwę. Apple nie jest przesadnie sentymentalne i kilka lat później zmieniło jej nazwę na Muzyka. Ta nadal jest rozczarowaniem. Firma z Cupertino ma problem z wykorzystaniem przestrzeni ekranu na iPadzie w aplikacji Muzyka. Teraz zaimportowano niektóre z ograniczeń do wersji działającej na macOS.

iPad 10 lat

Nawet dekadę później wiele dyskusji na temat iPada dotyczy tego, czym nie jest, a nie czym jest – to nie jest laptop, to nie jest Mac. To w zasadzie nie jest komputer, nawet jeśli można na nim robić to samo. Apple nadal wypuszcza prowokacyjne kampanie reklamowe które mówią, że iPad to świetny komputer, a nie po prostu komputer. 10 lat temu iPad był nową koncepcją, a Apple stało przed poważnymi wyzwaniami, aby ludzie zrozumieli, w jaki sposób mogą z niego korzystać i dlaczego powinni go kupić. Cały czas nie jest to typ produktu, który znamy, jak na przykład komputer, telefon, telewizor lub kosiarka. Po dekadzie tablet z Cupertino ma dużą i stale rosnącą bazę użytkowników. Ale nawet po 10 latach sukcesów wciąż jest wiele do zrobienia, aby przekonać ludzi, że można go traktować poważnie.

Źródło: Macworld

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy