Microsoft Edge został wydany w styczniu 2020 roku. Po trzech miesiącach użytkowania mogę stwierdzić, że porzucenie Chrome to był dobry krok. Funkcje programu nie odstają od konkurencyjnych aplikacji. Ponadto Edge jest energooszczędny i „lekki”. Wiemy także, jakie nowe funkcje pojawią się już niedługo w Microsoft Edge.

Nowe funkcje Microsoft Edge

Monitor haseł

30 marca Microsoft przedstawił plany dotyczące usług 365. Gigant zaprezentował także planowane nowe funkcje swojej przeglądarki Edge opartej na Chromium. Pojawią się one na komputerach z systemem Windows, Mac a także platformach mobilnych iOS i Android.  

Nowe funkcje Microsoft Edge

Złośliwi nazywają przeglądarkę Microsoftu „Chredge” (od Chromium + Edge). No dobrze, przejdźmy w końcu do nowości, jakie zobaczymy w programie. Pojawi się tu niedługo funkcja monitorowania haseł. Password Monitor to nie to samo, co menedżer haseł, taki jak LastPass lub Dashlane. Według przedstawicieli Microsoftu Password Monitor powiadomi użytkowników, czy dane uwierzytelniające zapisane do autouzupełniania zostaną wykryte w „ciemnych zakamarkach sieci”.

Jeśli nowy Edge odkryje dopasowanie z zapisaną nazwą użytkownika i hasłem, użytkownik otrzyma powiadomienie w przeglądarce sugerujące podjęcie działania. Będzie mógł także skorzystać z pulpitu nawigacyjnego w ustawieniach, aby wyświetlić listę wszystkich wyciekłych danych uwierzytelniających. Dodatkowo zostanie przekierowany na odpowiednie strony internetowe w celu zmiany haseł. Password Monitor pojawi się w pierwszej kolejności na kanałach „insiderów”. 

Zobacz także: Czego mi brakuje w Galaxy S20 Ultra?

Zakładki na boku i kolekcje na iOS i Androidzie

Nowe funkcje Microsoft Edge obejmują wyświetlanie kart po bokach przeglądarki, a nie tylko u góry. Zobaczcie, jak to wygląda na poniżej zamieszczonym obrazku. Jak sama nazwa wskazuje, pionowe zakładki przenoszą wszystkie otwarte strony na uporządkowaną listę po lewej stronie klienta. Wygląda to świetnie. To funkcja dla tych, którzy otwierają kilkanaście albo więcej kart i mają problem z ich „ogarnięciem”.

nowe funkcje Microsoft Edge

Ponadto Microsoft ogłosił, że jego funkcja „kolekcje” pojawi się w Edge na iOS i Androidzie „jeszcze tej wiosny”. Kolekcje pozwalają użytkownikom gromadzić informacje z wielu witryn sieci i eksportować je do plików lub po prostu odebrać je później – wszystko bez konieczności otwierania dodatkowych aplikacji. Przedstawiciele Microsoftu podali, że kolekcje, które testowano wśród insiderów, wkrótce pojawią się w kanale stabilnym (ogólnie dostępnym).

Inne nowe funkcje w Microsoft Edge

Microsoft zapowiedział też inne funkcje, a wśród nich Inteligentne kopiowanie i wyszukiwanie InPrivate w Bingu.

nowe funkcje Microsoft Edge

Inteligentne kopiowanie to nowa funkcja do wybierania, kopiowania i wklejania dokładnie takiej treści, jakiej chce użytkownik z witryny przy zachowaniu bogatego formatu strony internetowej. Wklejony tekst zachowuje oryginalne formatowanie, w tym obrazy lub łącza. Jak to może wyglądać w praktyce? Nowa funkcja oznacza, że powinieneś być w stanie skopiować i wkleić tabelę z dokumentu i wysłać ją swoim odbiorcom przez e-mail, bez przekształcania wszystkiego w niesformatowany ciąg słów i liczb. Brzmi to niezwykle interesująco!

Wyszukiwanie InPrivate za pomocą Bing to funkcja umożliwiająca… wyszukiwanie w trybie „InPrivate” podczas korzystania z Bing. Nie jest to odkrywcze. Funkcja jest obecnie testowana na kanale Insider, a wkrótce pojawi się na kanale stabilnym. Ta funkcja budzi moją najmniejszą ekscytację, gdyż nie korzystam z Binga.

Źródło: express, zdnet, microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.