ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
koncerty w internecie

Koncerty w internecie – w obecnych warunkach to jedyna możliwa forma

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Koncerty, w których można uczestniczyć wyłącznie w internecie, nie są całkowicie nowym zjawiskiem. Wcześniej jednak były marginesem – zdaniem większości ludzi, transmisja nie jest w stanie oddać wyjątkowej atmosfery, jaka towarzyszy zwykłym koncertom. Obecna sytuacja epidemiczna sprawiła jednak, że muzyczne wydarzenia mogą funkcjonować niemal wyłącznie w formie online.

Koncerty, w których można uczestniczyć tylko w internecie – nie tyle efekt postępu, co konieczność

Dzisiaj poznaliśmy najnowsze obostrzenia wprowadzone przez rząd, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tradycyjne koncerty przekreśliło jednak już poprzednie rozporządzenie sprzed ok. 2 tygodni. Zamknięte zostały kluby, odwołano imprezy masowe. Wielu artystów już chwilę przed zmianą przepisów oświadczyło, że dla bezpieczeństwa i zdrowia fanów zawiesza działalność koncertową. Teraz organizowane są koncerty online – artyści grają ze swoich domów, a inni mogą oglądać to podczas transmisji. Ciężko mówić o większych (lub jakichkolwiek) możliwościach zarobku z takiej działalności. Koncerty transmitowane w internecie mogą jednak podtrzymywać kontakt muzyka z fanami, służyć promocji jego twórczości oraz zachęcać do zostania w domu, o co apelują lekarze i politycy.

Kwarantanna na na! – wspólna akcja Facebooka i artystów spod szyldu wytwórni Kayax

koncerty w internecie

Wykonawcy wytwórni Kayax grają koncerty online prosto ze swoich mieszkań. Transmisje można oglądać na stronie Facebook app. Wydarzenia mają nie tylko umilić czas widzom podczas przebywania w domu, ale również wspomóc osoby samotne i starsze. W trakcie występów oraz po ich zakończeniu organizatorzy przewidzieli możliwość przekazywania datków na działania Szlachetnej Paczki podczas epidemii koronawirusa. Pierwszy koncert w ramach akcji odbył się wczoraj – występował Krzysztof Zalewski. W środę, 1 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się koncert Mery Spolsky. W piątek, 3 kwietnia o tej samej godzinie wystąpi duet Karaś/Rogucki.

Męskie Granie i występy filharmonii póki co również tylko online

koncerty w internecie

W czwartek, 2 kwietnia odbędzie się koncert w ramach cyklu Męskie Granie w domu. Początek zaplanowano na godzinę 20:00. Transmisja będzie dostępna na Facebooku, wydarzenie pokaże także Onet. Entuzjazm obserwatorów wzbudziła ostatnio Filharmonia Dolnośląska, tworząc niecodzienne wydarzenie. Licząca wiele osób grupa zaprezentowała wspólny występ, choć każdy z jej członków przebywał w swoim mieszkaniu z własnym instrumentem. Mimo to, całość udało się zsynchronizować i pokazać widzom. Nagranie można zobaczyć na kanale filharmonii na YouTube.

Masowa impreza online? Tradycyjna i tak nie jest możliwa

koncerty w internecie

Raper Tede 20 marca zagrał cały koncert na swoim kanale na YouTube. Wydarzenie było transmitowane na żywo. W dobie odwoływanych imprez i wydarzeń muzycznych chcemy Wam dać możliwość udziału w najbezpieczniejszym i wolnym od wszelkich wirusów performensie. #ZOSTAŃWDOMU Spotkajmy się po obu stronach monitorów. Zrobimy pierwszą imprezę masową online. Specjalny repertuar, chat live z ekipą. Ty decydujesz, czy płacisz za wstęp – zachęcano do udziału w wydarzeniu. Choć niejedna osoba polemizowała na temat sensu tego typu przedsięwzięć, w innej formie nie mogą one obecnie powstawać.

Koncerty w internecie dają jedynie namiastkę tego, co wydarzenia w realnym świecie

Ciężko porównywać transmisję z koncertów do wydarzeń organizowanych w normalnych warunkach. Atmosfera i wrażenia są całkiem inne. Gdyby internetowa transmisja zastępowała obecność na wydarzeniu, sale koncertowe świeciłyby pustkami i to nie tylko podczas epidemii koronawirusa. Podobnie byłoby, chociażby z trybunami stadionów.

Czytaj także: Praca biurowa bez Usług Google jest możliwa – oto zamienniki

Mimo to, internetowe koncerty w obecnych warunkach nie są pozbawione sensu. Skoro ulubionych artystów i tak możemy słuchać jedynie w domu, miłym urozmaiceniem kolejnego odtwarzania płyty czy playlisty na Spotify będzie uczestniczenie w koncercie online. Ciężko, abyśmy poczuli się, jakbyśmy byli blisko wykonawcy i innych uczestników wydarzenia, jednak sam fakt, że artysta w tych niecodziennych warunkach stara się zrobić coś dla swoich słuchaczy, jest warty uwagi. Znaczenie może mieć też to, że oglądamy występ na żywo. Zrozumieją to np. kibice drużyn piłkarskich, którzy nie mogą być na stadionie podczas meczu – oglądanie powtórki w telewizji czy internecie to nie to samo, co obserwowanie wydarzeń sprzed ekranu, ale na żywo.

Sprawdź najnowsze wpisy