ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Galaxy S20 Ultra

Czego mi brakuje w Galaxy S20 Ultra i co chcę zobaczyć w Galaxy S30?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Galaxy S20 Ultra to świetne urządzenie. Po dwóch tygodniach użytkowania mogę śmiało polecić flagowca każdemu fanowi nowych technologii. Nie zmienia to faktu, że smartfon mógłby być jeszcze lepszy. Czego mi brakuje w Galaxy S20 Ultra?

Procesor Snapdragon zamiast Exynosa

Petycja przeciw układom Samsung Exynos

Dobrze, że Samsung produkuje własne procesory, jednak nie powinien ich montować do flagowców. Ostatnie chipsety Exynos 990 mocno odstają od Snapdragona 865. Pod względem wydajności różnice są niewielkie. Jednak najbardziej dotknęła mnie żywotność baterii na jednym ładowaniu. Różnica jest znacząca i wynosi nawet 4 godziny według testu Anandtech dla częstotliwości odświeżania ekranu 60 Hz. To jest wręcz niesprawiedliwe, że mieszkańcy Europy są poszkodowani i Samsung na siłę im wciska Exynosy, których energooszczędność jest po prostu beznadziejna. Mam nadzieję, że w Galaxy S30 na wszystkich rynkach pojawi się procesor od Qualcommu.

Face ID

Galaxy S10 5G

Nie rozumiem, dlaczego Samsung pozbył się dodatkowego aparatu i sensora TOF, które znajdowały się na przednim panelu Galaxy S10 5G. Urządzenie to jako jedyne ma skanowanie twarzy w 3D. Ta forma zabezpieczenia jest bezpieczna, a smartfon odblokowuje się szybko i skutecznie. Wydawało mi się, że pojawienie się tej funkcji w Galaxy S20 to po prostu oczywistość. Byłem negatywnie zaskoczony, gdy na pierwszych wyciekach w górnej części ekranu zobaczyłem jedynie jeden otwór. No cóż, liczę na to, że funkcja ta powróci w Galaxy S30.

Zobacz także: Panel sterowania zniknie z Windowsa? Microsoft szykuje zmiany

Większe zagięcia ekranu

Mate 30 Pro

Zagięcia ekranu to bardzo charakterystyczny element designu flagowców Samsunga. Niestety od momentu ich wprowadzenia w Galaxy S6 Edge, Koreańczycy z każdym rokiem zmniejszali kąt zagięcia. W końcu w Galaxy S20, to zakrzywienie jest praktycznie niewidoczne. Szkoda. Wolałbym, żeby Samsung poszedł drogą Huawei i wprowadził tzw. „waterfall display”, które w modelu Mate 30 Pro wygląda fenomenalnie. Liczę na takie rozwiązanie w Galaxy S30.

Opcja 90 Hz odświeżania ekranu

Czy częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 120 Hz jest aż tak użyteczne? Mam pewne wątpliwości. Z uwagi na większe „pożeranie” energii przez ekran, gdy ta funkcja jest włączona, uważam, że opcja 90 Hz to złoty środek. Funkcja ta działała świetnie w OnePlus 7 Pro i nie wpływała aż tak negatywnie na baterię, jak to ma miejsce w Galaxy S20 Ultra. Testy wykonane przez wiele portali w tym Anandtech nie kłamią.

Jeszcze lepszy zoom

samsung galaxy s20 ultra wytrzymalosc test

Zoom 5x i 10x jest w Galaxy S20 Ultra po prostu świetny i mam wrażenie, że nawet lepszy niż w Huawei P40 Pro. Samsung odrobił lekcję w końcu wprowadzając obiektyw teleskopowy, który jest popularny u takich producentów jak Xiaomi, Oppo czy Huawei. Jednak nigdy nie jest tak, że nie mogłoby być lepiej. Życzyłbym sobie, aby 30-krotny zoom w Galaxy S30 był bardziej użyteczny.

Cena

Cena prawie 6000 zł za jakikolwiek smartfon to po prostu przesada. Być może pandemia koronawirusa i w związku z tym słaba sprzedaż flagowców Samsunga, zweryfikuje plany cenowe koreańskiej firmy na następny rok. Galaxy S30 Ultra mógłby być o 5-10% tańszy od tegorocznego flagowca.

Sprawdź najnowsze wpisy