Nowości w EMUI 10.1

Nowości w EMUI 10.1 – asystent głosowy, komunikator i wiele dobrego

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Jakie pojawiły się nowości w EMUI 10.1, czyli kolejnej wersji nakładki na Androida? Trochę tego jest, bo choć nie mówimy tutaj o kolejnej, dużej aktualizacji, to Huawei postanowił zaprezentować dziś całkiem sporo. Oczywiście w pierwszej kolejności z opisywanych tutaj nowości skorzystają posiadacze nowych flagowców z serii P, ale miejmy nadzieję, że pliki z aktualizacją pojawią się szybko i u innych użytkowników.

Nowości w EMUI 10.1
Fot. Nowości w EMUI 10.1 / AOD

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie i gdzie zacznie pojawiać się nowa wersja nakładki. Jednak w sieci pojawiła się nieoficjalna lista sprzętów, które mogą spodziewać się aktualizacji w najbliższym czasie. Dobrze wiemy, że czasem to chwilę zajmuje, ale w tym przypadku chyba będzie warto poczekać. Szczególnie że tym razem naprawdę dodano całkiem sporo dobrych rzeczy.

Nowości w EMUI 10.1 –  co dodano?

Nowe wersje systemu to zawsze coś, co cieszy użytkowników. Szczególnie że czasem trzeba trochę się na nie naczekać. W tym przypadku pojawi się sporo zmian, bo nowości w EMUI 10.1 zaczynają się od małych rzeczy. Ma pojawić się nowy ekran AOD (Always on display), który będzie oferował wyświetlanie ruchomych treści i grafik. Dalej jednak ma to zużywać minimalne ilości energii. Pojawi się m.in. zegar, który będzie częściowo połączony z grafiką. Miły dodatek dla oka, choć to jedna z tych rzeczy, która nie każdego ekscytuje. Do tego pojawią się także nowe tapety, ale to już standard. Przejdźmy teraz do tych większych dodatków, bo ich w EMUI 10.1 nie zabraknie.

Zobacz też: Oto nowe flagowce od Huawei – seria P!

Nowości w EMUI 10.1
Fot. Celia

Celia – nowy asystent głosowy od Huawei

Wraz z kłopotami z dostępem do usług Google, Huawei musiał jakoś zastąpić rozwiązania, do których użytkownicy byli już przyzwyczajeni. Powstał AppGallery oraz Huawei Mobile Services, ale to widać nie wystarczyło. Teraz przyszła pora na nowego asystenta głosowego, który dostał imię Celia. Raczej dostała, bo podobnie, jak Cortana czy Siri, mówimy tutaj o kobiecym głosie. Funkcje Celia ma mieć podobne do tych, które znamy z innych systemów. Można więc będzie zapytać o podstawowe rzeczy, ustawić przypomnienie czy budzik oraz kontrolować urządzenia podpięte pod ten sam ekosystem. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do korzystania z pomocy asystenta, Celia może okazać się wybawieniem na sprzętach od Huawei.

MeeTime

Huawei MeeTime to kolejna z nowości w EMUI 10.1 i tym razem mamy do czynienia z aplikacją do rozmów wideo. Co ciekawe, MeeTime ma nie być ograniczony tylko dla urządzeń od Huawei, więc nasi znajomi także będą mogli z rozwiązania korzystać. Aplikacja ma pozwalać na rozmowy wideo w jakości 1080p i nawet przy gorszych warunkach oświetleniowych, bo algorytmy AI mają pracować nad poprawą jakości wideo. Dodatkowo można będzie dzielić tutaj ekran na kilka mniejszych.

Nowości w EMUI 10.1
Fot. Huawei

Multi-Window

To jedna z najciekawszych rzeczy, która pojawia się w nowej wersji systemu, czyli wielozadaniowość i możliwość pracy na kilku oknach jednocześnie. Zostanie wydzielony specjalny panel boczny na wyświetlaczu, który pozwoli użytkownikom na korzystanie potem z dwóch niezależnych okien do aplikacji. Co ciekawe, można np. skopiować tekst z jednego okna i przenieść go do drugiego, bez konieczności zamykania któregokolwiek z nich. Jeżeli dostaniemy powiadomienie lub wiadomość, to można będzie na nią odpowiedzieć z poziomu „pływającego” okna, bez zamykania uruchomionej już pod spodem aplikacji.

Nowości w EMUI 10.1
Fot. Huawei

Pojawi się także możliwość do podłączenia oraz korzystania z poziomu smartfona ze wszystkich urządzeń podpiętych pod jedną sieć. Czyli coś w rodzaju wirtualnego pilota, który pozwoli na podłączanie nowych sprzętów oraz obsługę już tych podłączonych.

Co jeszcze w EMUI 10.1?

Do tego o wiele łatwiej ma następować łączenie się smartfona z laptopem oraz przesyłanie na niego zdjęć czy danych. Wyszukiwanie zdjęć w galerii na połączonych ze sobą urządzeniach to także nowość. Do tego Huawei wszedł w partnerstwo z kilkoma firmami, które będą dostarczały dla firmy materiały. Wśród nich znaleźli się: Universal Music, Warner Music Group, News UK, The Times, The Sun, Discovery, FilmBox, BBC News, Lionsgate, Universal, Paramount czy Sony. Teraz tylko czekać na to, aż aktualizacja zacznie pojawiać się na smartfonach.

Źródło: Huawei

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy