ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
LiDAR iPad Pro 2020

Skaner LiDAR w iPad Pro 2020 – co zmieni nowa technologia?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W minionym tygodniu Apple zaprezentowało nową generację iPada Pro. Największą zmianą względem poprzedniego modelu jest obecność skanera LiDAR, który ma zapewnić znaczną poprawę ARKit i fotografii. Zarówno 11-calowy, jak i 12,9-calowy iPad Pro to pierwsze urządzenia firmy z Cupertino wyposażone w laserowy system 3D, ale na pewo nie ostatnie. Oto, wszystko co musimy wiedzieć o technologii LiDAR w iPad Pro 2020 – o tym, co zmienia w nowych tabletach i jakie inne przyszłe urządzenia Apple mogą go obsługiwać.

Zobacz także: Pożądana funkcja aparatu iPhone nie w tym roku. Czy Apple zawiedzie?

Skaner LiDAR w iPad Pro 2020 – co to jest?

To system Time-of-Flight, który wystrzeliwuje wiązki laserów o małej mocy w otoczenie. Korzystając z odbić, oblicza odległość do obiektów i punktów w otoczeniu oraz tworzy dokładną mapę głębokości 3D lub tworzy renderowanie na podstawie wyników. Własne podejście Apple, nazwane skanerem LiDAR, prawdopodobnie ma jeszcze kilka innych sztuczek. Firma twierdzi, że system może mierzyć odległość do otaczających obiektów w odległości do 5 metrów. Skaner LiDAR w iPadzie Pro służy do tworzenia punktów odwzorowania głębokości, które w połączeniu z danymi z kamery i czujnika ruchu mogą stworzyć bardziej szczegółowe obiekty.

Skaner LiDAR w iPad Pro 2020 – do czego może słuzyć?

Wśród istniejących funkcji, LiDAR będzie miał największy wpływ na rozszerzoną rzeczywistość (AR) i platformę ARKit od Apple. Spółka twierdzi, że nowy skaner pozwoli na natychmiastowe umieszczanie obiektów. Oznacza to, że ​​użytkownicy nie będą musieli skanować swojego środowiska przed załadowaniem aplikacji AR. Wraz z ulepszeniami przechwytywania ruchu skaner LiDAR sprawi, że aplikacja Miarka będzie znacznie szybsza i dokładniejsza. Otrzymamy teraz nowy widok linijki dla bardziej szczegółowych pomiarów w przyszłości.

LiDAR iPad Pro 2020

Chociaż Apple nie wspomniał o tym specjalnie, LiDAR poprawi także fotografię. Weźmy na przykład tryb portretowy. Dzięki trójwymiarowej mapie głębokości obszaru zamiast korzystać z obliczeń opartych na soczewkach w celu ustalenia głębokości, Apple może dodać tryb portretowy skierowany do tyłu, a także poprawić dokładność i szybkość funkcji.

Czy LiDAR będzie dostępny na innych urządzeniach?

Skaner LiDAR debiutuje na nowym 11-calowym i 12,9-calowym iPadzie Pro. Ale oczekuje się, że system pojawi się również we flagowych iPhone’ach w tym roku. Najnowsze informacje, zaczerpnięte z kodu iOS 14, sugerują, że będą to modele iPhone 12 Pro i iPhonie 12 Pro Max. Na tych urządzeniach zobaczymy te same ulepszenia do aplikacji i fotografii ARKit. Jednak w połączeniu z technologią Ultra Wide Band, skaner może być również przydatny w aplikacjach, służących do nawigacji w pomieszczeniach i śledzenia przedmiotów.

LiDAR iPad Pro 2020

LiDAR to nie taka nowość u Apple

LiDAR to nowy dodatek do urządzeń przenośnych Apple, ale firma z Cupertino faktycznie aktywnie wykorzystuje go od lat w innych aplikacjach. Pojazdy Apple z czujnikami LiDAR zostały zauważone w Kalifornii już w 2015 roku. Technologia ta jest uważana za kluczową część rozwoju pojazdów autonomicznych, w szczególności w celu dokładnej analizy ich otoczenia.

Wśród plotek o Projekcie Titan i „Apple Car” firma wydaje się stale inwestować w LiDAR i inne powiązane badania dotyczące aplikacji samochodowych, w tym składa mnóstwo wniosków patentowych związanych z technologią.

Apple opublikowało również artykuł badawczy w 2017 roku szczegółowo opisujący oparte na LiDAR systemy rozpoznawania obiektów 3D dla samochodów autonomicznych. Zasadniczo system wykorzystuje mapowanie głębokości LiDAR i łączy je z sieciami neuronowymi, aby znacznie poprawić zdolność jazdy „widząc” jego środowisko i potencjalne zagrożenia.

źródło: Appleinsider

Sprawdź najnowsze wpisy