Kolejny rekord Steam

Kolejny rekord Steam – branża gier kwitnie, kiedy siedzimy w domach

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Kolejny rekord Steam w ilości jednocześnie zalogowanych użytkowników pokazuje, że jedna z branż nie ucierpi na sytuacji związanej z koronawirusem. Skoro trzeba siedzieć w domach, to wiele osób postanowiło ten czas wykorzystać na to, by zwyczajnie pograć w tytuły, na które wcześniej nie mieli czasu. I okazuje się, że tych graczy konsekwentnie przybywa z tygodnia na tydzień.

Kolejny rekord Steam
Fot. Steam

W czasach, kiedy Netflix, YouTube, a nawet Facebook ograniczają jakość prezentowanych u siebie materiałów, branża gier zdaje się rozkwitać. Może nie w kwestii samej sprzedaży tytułów, ale w kwestii tego, jak bardzo zaangażowana jest cała społeczność. Spędzanie czasu przed komputerem czy konsolą sprawia, że serwisy z grami przeżywają swój najlepszy okres w historii. Tak to przynajmniej wygląda w przypadku Steam, który po raz kolejny notuje rekord zainteresowania.

Kolejny rekord Steam

Zapewne kolejny rekord Steam nie utrzyma się długo, bo po opublikowanych przez platformę Steam Database informacjach widać, że zainteresowanie tylko rośnie. Szczególnie w weekendy, ale wzrost liczby użytkowników był także zauważalny w zwykłych dniach roboczych. W ten weekend na platformie jednocześnie było zalogowanych ponad 22 miliony użytkowników, a konkretnie 22 678 259. To już kolejny weekend, kiedy Steam notuje podobne wyniki. W zeszłym tygodniu na platformie Valve także było ponad 22 miliony użytkowników, a wcześniej ponad 21 milionów. Taki wzrost łatwo wytłumaczyć.

Kolejny rekord Steam
Fot. SteamDatabase

Zobacz też: Konto Premium w Word of Tanks za darmo

Z jednej strony mamy bowiem więcej czasu, bo kiedy trzeba siedzieć w domu, to trzeba też coś robić. Oglądanie filmów na Netflix czy HBO Go to jedno, ale platformy z grami mają teraz tak kuszące oferty, że trudno obok nich przejść obojętnie. Sukces obecnego weekendu zapewne częściowo można przypisać też Square Enix, które to udostępniło Tomb Raider za darmo. Może i to starsza produkcja, ale dalej ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów gier wideo. Jeszcze większym, kiedy jest za darmo. Zresztą, to nie jedyne promocje, które pojawiają się na Steam, bo teraz zakupy cyfrowe są zwyczajnie… bezpieczniejsze.

Cyfrowa złota era

Droga Steam, która doprowadziła do wspominanego wyżej rekordu, zaczęła się tak naprawdę jeszcze w lutym tego roku. To wtedy rozpoczęła się kwarantanna w Chinach, a to sprawiło, że platformą Valve zainteresowało się więcej osób. Wtedy jednocześnie zalogowanych użytkowników było prawie 19 milionów. Ostatni miesiąc to wzrost o ponad 18 procent. Oczywiście nie wszyscy zalogowani do Steam grają w jakieś tytuły, ale liczby i tak robią ogromne wrażenie. Widać też, że wiele produkcji cieszy się teraz większym zainteresowaniem.

Kolejny rekord Steam
Fot. Steam Database

Jedną z nich jest Counter-Strike: Global Offensive, które w ten weekend zanotowało także swój kolejny rekord. 22 marca w produkcję grało jednocześnie 1 102 067 graczy. Doskonale radzi sobie także DOTA 2, bo produkcja przyciągnęła do siebie ostatnio 717 882 użytkowników jednocześnie. Może nie są to tak imponujące liczby, jak miała kiedyś konkurencja, ale twórcy i tak powinni się z nich cieszyć. PUBG miał w swoich szczytowych dniach ponad 3 miliony jednocześnie grających, ale w przypadku CS: GO, to zupełnie inna bajka. Mówimy przecież o tytule, który ma na swoim karku już ładnych parę lat.

Jak długo to jeszcze potrwa?

Patrząc na rosnące zainteresowanie grami, podejrzewamy, że kolejny rekord Steam zostanie pobity już niedługo. Im więcej osób siedzi w domu i im lepsze promocje na tytuły cyfrowe, tym większe zainteresowanie. Oczywiście dla innych branż sytuacja z koronawirusem nie jest już tak łaskawa. Jednak producenci gier także nie mają powodów do radości. Premiery nowych tytułów mogą teraz sprzedawać się znacznie gorzej, bo część graczy lubi mieć wydania gier w pudełkach, a nie wersjach cyfrowych.

Dziwić może to, że Capcom nie zdecydował się na przesunięcie premiery Resident Evil 3 Remake, ale niewykluczone, że nie odczuje specjalnych strat w związku z tym. Prawdopodobnie więcej osób kupi wersję cyfrową, skoro i tak nie można wychodzić z domów.

Źródło: Steam Database

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy