Naszym Stałym Czytelnikom nie trzeba przypominać, że Huawei tymczasowo stracił dostęp do Usług Google. Naturalnie ich instalacja jest możliwa i w tym tekście przedstawię sprawdzone metody. Jednak dlaczego napisałem, że tymczasowo? Otóż Stany Zjednoczone cały czas jedynie przedłużają czasowo wstrzymaną blokadę wydawania licencji. Niedługo minie rok, odkąd trwa ta przepychanka. Niewykluczone, że ostatecznie USA i Chiny dojdą do porozumienia, a Google będzie mogło certyfikować urządzenia Huawei i ostatecznie pojawią się na nich niezbędne dla wielu osób usługi.

Jak zainstalować Usługi Google na smartfonach Huawei? Jest kilka możliwości

jak zainstalowac uslugi google huawei poradnik metody

Jednak nie wszyscy mają tyle cierpliwości, aby obserwować, co zrobi Donald Trump. Zapewne już się przekonaliście, że smartfony Huawei bez Usług Google są naprawdę udane. Nasze recenzje P40 Lite oraz P40 Lite E pokazują, że to ciekawe propozycje w wyjątkowo niskich cenach. Prawdopodobnie już jesteście użytkownikami jednego z nich i brakuje Wam aplikacji od Amerykanów. Zanim przedstawię, jak zainstalować Usługi Google na smartfonach Huawei, to pamiętajcie, że Android to otwarty system – sprawdzonych źródeł z aplikacjami jest od groma. W końcu jesteśmy też świadomi, że nie wszystkie gry i programy są w AppGallery. Tymczasem przejdźmy do tego, co najważniejsze w niniejszym artykule. We wszystkich poniższych metodach trzeba zezwolić na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Stosowny przełącznik znajdziecie pod następującą ścieżką: Ustawienia -> Bezpieczeństwo i prywatność -> Ustawienia dodatkowe -> Instaluj aplikacje z zewnętrznych źródeł. 

Aktualizacja: Kopia zapasowa Huawei Mate 30 Pro

Z racji, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, że poniższe metody przestały działać, to naturalnie w ich miejsce pojawiła się nowa. Przedstawiona szczegółowo na powyższym filmie, sprowadza się do pobrania następujących plików:

Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami, jak na nagraniu. Kluczowa jest kolejność poszczególnych kroków (instalacja konkretnych plików). Większość naszych forumowiczów zgłasza, że ta metoda na instalację Usług Google działa, ale też bywają problemy. Istotnym może okazać się irytujące powiadomienie, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Niektórzy dodają, że niezbędna jest karta SIM w urządzeniu, więc miejcie to na uwadze. Niestety, ale powyższa metoda nie sprawdza się na Androidzie 9 Pie, a więc między innymi Huawei P40 Lite E. Szczegółową instrukcję przygotował dla Was Jakub na naszym forum.

Zainstaluj Usługi Google przez aplikację Chat Partner

Jedną z najnowszych metod na instalację Usługi Google na urządzeniach Huawei stanowi aplikacja Chat Partner. Cały proces sprowadza się do:

  • Pobierz aplikacją Chat Partner i ją zainstaluj
  • Po włączeniu kliknij odpowiednio: Detect Device, Repair Now, aktywuj uprawnienia administratora
  • Po całym procesie zaloguj się do konta Google i zrestartuj urządzenie
  • Wejdź do Sklepu Play i zaloguj się na swoje konto Google.

GMS Installer też pomaga w instalacji Sklepu Play

Jesteśmy świadomi, że z czasem niektóre metody mogą zostać zablokowane, więc kolejną stanowi GMS Installer:

  1. Pobieramy GMS Installer oraz Sklep Play
  2. Instalujemy GMS Installer zgodnie z instrukcjami, a następnie Sklep

Na koniec Google Installer – również instaluje Usługi Google

instalacja_uslug_google_huawei

Kolejna, trzecia sprawdzona przez nas metoda to Google Installer i cały proces jest identyczny, sprowadzający się do kilku kliknięć:

  1. Pobieramy Google Installer i Sklep Play
  2. Instalujemy po kolei, zgodnie z zaleceniami

Google Installer nie ogranicza się wyłącznie do Usług Google, Sklepu Play i Google Framework. W ten sposób również zainstalujemy biblioteki niezbędne do synchronizacji kalendarza oraz kontaktów.

To urządzenie nie ma certyfikatu Play Protect

Jak wspomniałem wcześniej, niektóre metody mogą przestać działać. W momencie przygotowywania tego tekstu powszechnym problemem był komunikat, jak w nagłówku – To urządzenie nie ma certyfikatu Play Protect. Obejście tej nieprzyjemnej metody sprowadza się do zarejestrowania urządzenia w bazie Google. Wystarczy pobrać aplikację Device ID, z której czytamy identyfikator GSF (Goolge Service Framework), a następnie ten rejestrujemy na stronie Amerykanów. Niestety, ale coraz częściej dochodzą do nas głosy, że gigant z Mountain View również przygląda się temu obejściu. Jednak Google nie jest w stanie być o krok przed wszystkimi, więc niewykluczone, że lada moment pojawią się kolejne sposoby, które ułatwią życie użytkownikom smartfonów i tabletów Huawei.

Instalacja Usług Google na Huawei nie rozwiązuje wszystkich problemów

instalacja uslug google huawei

Jak sami widzicie, instalacja Usług Google na smartfonach Huawei jest prosta. Sprowadza się do kilku kliknięć i to wszystko. Powyższe metody sprawdziłem samemu na kilku urządzeniach od firmy z Państwa Środka i efekt jest ten sam – mogę zalogować się do swojego konta Google i korzystać z większości usług Amerykanów. Większości, gdyż nadal trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim po tym, jak zainstalowaliśmy Usługi Google na urządzeniu Huawei, to wcale nie oznacza, że jest ono w pełni certyfikowane. Nadal trzeba być świadomym, że nie wszystkie programy będą poprawnie uruchamiane. Najważniejsze przykłady tyczą się między innymi Google Pay i Netflixa. Bez stosownych certyfikatów nie można liczyć na działanie płatności i oglądanie filmów w wysokiej jakości. Samo Google nie zaleca instalowania ich aplikacji z zewnętrznych źródeł w obawie o jakość działania, jak i potencjalne niebezpieczeństwo.

Zobacz też: Konkurs Huawei – wygraj P40 Pro, MatePad Pro lub smartwatch.

Naturalnie pamiętajcie, że powyższe metody sprawdziłem, ale nadal instalacja Usług Google odbywa się w nieautoryzowany sposób. To oznacza, że nikt nie daje gwarancji pełnej kompatybilności. Mało tego, może się też okazać, że za miesiąc wyjdzie na jaw ukryty złośliwy kod w wybranych metodach. Dlatego miejcie pełną świadomość, że zainstalowanie Usług Google na smartfonach i tabletach Huawei wiąże się z pewnym ryzykiem. Co prawda niedużym, jeśli bazujemy na sprawdzonych metodach, ale zawsze ryzykiem. Tym samym warto przyjrzeć się, co tak właściwie oferuje Huawei Mobile Services.

PS. Naturalnie powyższe metody działają również na smartfonach i tabletach od różnych producentów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.