ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS nowości

Świetne nowości w iOS 13.4 – szczególnie dla iPada. Debiut już we wtorek

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wczoraj Apple poprzez swoją stronę internetową zapowiedziało kolejną generację iPada Pro oraz zmodernizowanego MacBooka Air. Amerykanie zapowiedzieli też premierę oprogramowania, które zobaczymy w nowym tablecie. iOS 13.4 wraz z iPadOS 13.4 zadebiutują 24 marca. Do deweloperów trafiła od razu wersja Golden Master, która jest identyczna z tym co zainstalujemy na urządzeniach we wtorek. Dzięki temu znamy najważniejsze nowości, które znajdą się w iOS 13.4.

Zobacz także: Premiera iPhone 12 nieprędko, ale my już wiemy o nim dużo

Co nowego w iOS 13.4?

iOS 13.4 to znacząca aktualizacja, która wprowadza kilka ważnych nowych funkcji do iPhone’a i iPada. W aplikacji Mail dostępny jest nowy pasek narzędzi, użyteczny podczas przeglądania wiadomości e-mail, a jego zaktualizowany projekt ma bardziej logiczny układ.  Zniknie problem z przypadkowym usunięciem wiadomości. Dodane są także ikony folderów i działań.

iOS nowości

Udostępnianie folderów iCloud, które ma umożliwić użytkownikom dzielenie się materiałami z innymi osobami wreszcie się pojawi. Funkcja ta została po raz pierwszy ogłoszona na zeszłorocznym WWDC, ale wdrożenie jej zajęło Apple kilka miesięcy. Pokazuje ona aktualizacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zmiany plików będą synchronizowane na urządzeniach wszystkich osób mających dostęp do określonego folderu.

iOS nowości

W aktualizacji firma z Cupertino dodała także dziewięć nowych naklejek Memoji i Animoji, w tym uśmiechnięta twarz z sercem, ręce zaciśnięte razem i inne.

iOS nowości

Apple dokonało również subtelnej, ale zauważalnej zmiany w sposobie działania paska adresu URL w przeglądarce Safari. W iOS 13.4 można od razu dotknąć paska adresu URL, nawet jeśli podświetlony jest adres URL, co różni się od iOS 13.3.1. W iOS 13.3.1 wymagane było dodatkowe stuknięcie poza adresem, aby odznaczyć go, zanim będzie można go stuknąć w celu edycji.

Nowe ustawienia w aplikacji TV pozwalają użytkownikom kontrolować przesyłanie strumieniowe i pobieranie przez Wi-Fi i komórkowe, dodając nowe opcje zapisywania danych dla tych, którzy nie mają nieograniczonych planów przesyłania strumieniowego.

iOS nowości

Chociaż nie jest to funkcja specyficzna dla iOS, Apple z iOS 13.4, macOS 10.15.4, tvOS 13.4 i Xcode 11.4 pozwalają programistom tworzyć aplikacje z uniwersalną obsługą zakupów, co oznacza, że ​​użytkownicy urządzeń Apple będą mogli kupić jedną aplikację, która działa na wielu platformy.

iOS 13.4 zawiera nowe elementy sterowania połączeniami i aplikacjami nawigacyjnymi innych firm w CarPlay, a także skróty klawiaturowe do aplikacji Zdjęcia oraz zmiany żądań lokalizacji dla programów żądających lokalizacji użytkownika.

iPhone z iOS 13.4 kluczem do samochodu

Wskazówki dotyczące nowego API CarKey zostały znalezione w iOS 13.4, co pozwoliłoby używać iPhone do blokowania, odblokowywania i uruchamiania samochodu wyposażonego w funkcje NFC. Opcje udostępniania będą również dostępne w celu przypisywania kluczy znajomym i członkom rodziny za pośrednictwem aplikacji Wiadomości. Funkcjonalność CarKey nie została jeszcze ogłoszona przez Apple i nie jest jasne, czy będzie dostępna wkrótce, ale po uruchomieniu, właściciele iPhone’ów będą używać swoich urządzeń zamiast kluczy samochodowych.

iOS nowości

iPadOS 13.4 to kolejne możliwości dla iPada

Aktualizacja ‌iPadOS‌ 13.4 zapewnia obsługę myszy i gładzika dla iPada Pro. Jest to szczególnie istotna aktualizacja, z uwagi na debiut klawiatury Magic Keyboard z touchpadem

Nowy system wprowadza obsługę myszy i gładzika dla większej precyzji oraz nawigacji w systemie, za pomocą gestów Multi-Touch. Dodaje też udostępnianie folderów iCloud z aplikacji Pliki i inne funkcje znane z iOS 13.4. Ta aktualizacja standardowo zawiera również poprawki błędów i ulepszenia.

Obsługa myszy i gładzika:

  • Całkowicie nowy kursor wyróżnia ikony aplikacji na ekranie głównym i Docku oraz przyciski i elementy sterujące w aplikacjach;
  • Klawiatura Magic Keyboard do obsługi iPada Pro 12,9 cala (3. generacji lub nowszy) i 11-calowego iPada Pro (1. generacji lub nowszy);
  • Magic Mouse, Magic Mouse 2, Magic Trackpad, Magic Trackpad 2 oraz obsługa myszy Bluetooth i USB innych firm;
  • Gesty wielodotykowe na klawiaturze Magic Keyboard dla iPada i Magic Trackpad 2 umożliwiają przewijanie, przesuwanie między obszarami aplikacji, przejście do strony głównej, dostęp do przełącznika aplikacji, powiększanie lub pomniejszanie, dotknij, aby kliknąć, drugie kliknięcie (prawym przyciskiem myszy) i przeciągnięcie między stronami;
  • Gesty Multi-Touch w Magic Mouse 2 umożliwiają przewijanie, klikanie dodatkowe (kliknięcie prawym przyciskiem) i przesuwanie między stronami.

iOS 13.4 może być jedną z ostatnich dużych aktualizacji systemu operacyjnego ‌iOS 13‌, ponieważ dla Apple priorytetem będzie wkrótce iOS 14, którego premiera ma nastąpić w czerwcu, a wydanie na rynek jesienią. Na temat iOS 14 wiemy już całkiem sporo.

Źródło: Macrumors

Sprawdź najnowsze wpisy