Kontynuujemy omawianie, jakie smaczki kryją się w Huawei Mobile Services. Teraz przyszła kolej na Huawei Assistant, podczas gdy w ostatnim artykule przybliżyłem Wam, czym jest i jak działa Huawei Browser. Nazwa tytułowej usługi, a właściwie bardzo rozbudowanej aplikacji już wiele zdradza. Niektórzy z Was być może brali udział w testach asystenta od producenta P40 Lite, więc wiecie, co dokładnie piszczy w trawie. Jednak czas, aby szersze grono przyjrzało się temu, co tak właściwie potrafi Huawei Assistant.

Huawei Assistant to Twój osobisty asystent

huawei assistant hms co to jest jak dziala

Producent jednym zdaniem opisuje Huawei Assistant jako Twój osobisty asystent. Jedna z najnowszych usług firmy pojawiła się na początku listopada w wybranej liczbie europejskich państw. W tym również w Polsce. Równocześnie z tym debiutem został zorganizowany konkurs, w którym można było wygrać flagowy model P30 Pro. Otóż już wtedy każdy mógł sprawdzić, jak działa Huawei Assistant na smartfonach i tabletach z EMUI 9.1 lub nowszym. Dzisiaj jest to program dostępny na wszystkich nowych urządzeniach firmy, które poznały światło dzienne z EMUI 10 na pokładzie – sam instalator można znaleźć w AppGallery. Jednak przyszedł czas, aby się przyjrzeć, co dokładnie kryje w sobie ten asystent.

Co dokładnie potrafi Huawei Assistant? Przede wszystkim szukać

Huawei Assistant został podzielony na kilka części. Na samej górze naszym oczom ukazuje się panel z wyszukiwarką treści wszelakiej, czyli HiSearch. Nie jest to tylko miejsce, które może namierzyć wyłącznie pliki lub aplikacje na naszym urządzeniu. Pozwala ono zarówno przeszukiwać kontakty, maile, jak i odsyłać nas do konkretnych ustawień. Oczywiście może też przekazać nasze pytanie do wyszukiwarki internetowej. Nie mogło także zabraknąć skanera kodów QR oraz Obiektywu AI, czyli wyszukiwania tekstu i produktów na podstawie obrazu z aparatu.

Przyspiesz swoją pracę – skróty bywają zbawienne

huawei assistant hms co to jest jak dziala

Idziemy dalej i witamy się z sekcją Instant Access – w dwóch słowach są to najważniejsze skróty. Naturalnie dostosowujemy je pod siebie z szeregu predefiniowanych zadań. Możemy jednym kliknięciem przejść do albumu z ulubionymi obrazami lub uruchomić odtwarzacz muzyki. Najważniejsza dla mnie w tym wypadku okazała się możliwość błyskawicznego stworzenia notatki.

Sztuczna inteligencja to ważna część Huawei Assistant

huawei assistant hms co to jest jak dziala

Przesuwamy się jeszcze niżej i tym razem witamy się z kartami SmartCare. To głównie w nich ma objawiać się moduł sztucznej inteligencji, w który został zaprzęgnięty Huawei Assistant. Na samym początku naszym oczom ukazuje się karta związana z funkcją Higieny Cyfrowej, czyli dbania o to, abyśmy kontrolowali czas pracy z urządzeniem. W szybki sposób możemy zweryfikować, której aplikacji poświęcamy najwięcej uwagi, a nawet jak często sięgamy po tablet lub smartfon. Niemniej to jedna z wielu przykładowych kart, które mają się nam ukazywać w tym miejscu. Z czasem, gdy asystent się z nami lepiej zapozna, będą pojawiać się kolejne rekomendacje, jak i dodatkowe informacje o urządzeniu.

Wiadomości z pierwszej ręki, czyli warto być na bieżąco

huawei assistant hms co to jest jak dziala

Na samym końcu rozpoczyna się część Newsfeed. Jest to agregat aktualności, który przedstawia najważniejsze informacje dla nas z całego świata. Firma na swojej stornie zaznacza, że współpracuje z czołowymi agencjami prasowymi i dostawcami treści, więc możemy być pewni, że szybko otrzymamy kluczowe dla nas wiadomości.

Zobacz też: Nie martwcie się przez koronawirusa, Huawei przedłuża gwarancję Waszych urządzeń.

Przed Huawei Assistant na pewno jeszcze daleka droga rozwoju. Firma nie zamierza rezygnować ze swojej propozycji do skupiania najważniejszych rzeczy w jednym miejscu. Oczywiście idą za tym zapowiedzi kolejnych urozmaiceń, które w głównej mierze tyczą się części kart SmartCare. To w nich pokładana jest największa nadzieja, która ma przekładać się na to, że faktycznie korzystamy z osobistego asystenta. Tymczasem na koniec jestem ciekawy, czy wśród naszych Czytelników znajdą się osoby, które brały udział we wspomnianych wcześniej testach? Jak oceniacie Huawei Assistant i jego rozwój już po ponad półrocznej obecności w Polsce?

Wpis powstał we współpracy z Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.