ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nokia ze Snapdragonem 690 5G

Nokia 8.3 5G – nowe rozdanie Nokii i wiele nowych modeli

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Prezentacja Nokia 8.3 5G odbyła się dziś oficjalnie, ale jak w przypadku wielu innych tego typu wydarzeń, działo się to on-line. To jednak nie przeszkodziło HMD Global w pokazaniu swojego nowego dzieła, czyli pierwszego smartfona w portfolio producenta, który będzie obsługiwał standard 5G. Czym charakteryzuje się urządzenie i co jeszcze dziś zaprezentowano?

Nokia 8.3 5G
Fot. Nokia 8.3 5G

To pierwsza prezentacja od Nokii, która odbywa się w tym roku. Odwołanie Mobile World Congress sprawiało, że wiele firm przesunęło swoje premiery na bliżej nieokreślony czas. HMD Global także musiało to zrobić, ale za to jak wróciło, to z przytupem. Na początku firma pochwaliła się swoją współpracą z Google, czyli comiesięcznymi aktualizacjami bezpieczeństwa dla urządzeń z Androidem. Dodatkowo firma ma już na swoim koncie aż 10 aktualizacji smartfonów do Android 10.

Nokia 8.3 5G oficjalnie

Zanim przejdziemy do samego smartfona, warto wspomnieć, że Nokia pojawi się niedługo w Brazylii. Dodatkowo firma ma zamiar uruchomić usługę roamingu HMD Connect, która będzie dostępna w ponad 120 krajach na całym świecie. Potem przyszła pora na prezentację Nokia 8.3 5G, który będzie pierwszym smartfonem opartym na nowej platformie od Qualcomma. Urządzenie będzie wyposażone w procesor Snapdragon 765G i smartfon będzie oczywiście obsługiwać standard 5G. Nokia zapowiedziała, że urządzenie będzie miało najszerszy zasięg, jeżeli chodzi o dostępne obecnie sieci na całym świecie. Smartfon obsługuje zakres częstotliwości 5G od 600 MHz aż do 3,8 GHz.

Nokia 8.3 5G
Fot. Nokia 8.3 5G

Nowa Nokia 8.3 5G wygląda przepięknie. Na froncie czeka na użytkowników wyświetlacz z „dziurą” w lewym górnym rogu. Obudowa została stworzona z przetworzonych elementów, więc jest przyjazna środowisku. Za optykę odpowiada oczywiście Zeiss, czyli możemy liczyć na naprawdę doskonałe zdjęcia. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 6,81 cala. W Polsce urządzenie pojawi się w wersji z 6 GB RAM oraz 128 GB miejsca na dane. Główne oczko aparatu ma mieć 64 Mpix, a dodatkowo smartfon ma wyróżniać się wyjątkowym obiektywem szerokokątnym pozwalającym na robienie zdjęć nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Zobacz też: Recenzja Teufel Radio 3sixty

Nokia 5.3

Kolejnym modelem, który pojawi się w portfolio producenta, będzie Nokia 5.3. Ta na pokładzie będzie miała czystego Androida 10, a jej sercem będzie procesor Qualcomm Snapdragon 665. Akumulator ma pozwolić na dwa dni pracy na jednym ładowaniu, co powinno bez problemu się udać. Wyświetlacz ma przekątną 6,65 cala, a „zdobi” go niewielki notch w kształcie kropli wody.

Nokia 5.3
Fot. Nokia 5.3

Nokia 1.3

Nokia 1.3 to kolejna wersja urządzenia, które należeć ma do programu Android Go. Mówimy więc tutaj o bezpiecznym oraz tanim smartfonie, który powinien spodobać się mniej wymagającym użytkownikom. Smartfon będzie wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 215 oraz nową aplikację Camera Go. Co ciekawe, ma być od razu gotowy do aktualizacji na Android 11.

Nokia 1.3
Fot. Nokia 1.3

Nokia 5310

Nokia 5310 czyli powrót do klasyki. Mały funkcjonalny telefon, który z pewnością spodoba się wszystkim wielbicielom oryginalnych telefonów od producenta. Będzie też wyjątkowo tani, bo za słuchawkę przyjdzie nam zapłacić niecałe 200 złotych. Dobrze, że Nokia nie zapomina o swoich korzeniach.

Nokia 5310
Fot. Nokia 5310

Zaprezentowano także specjalną obudowę wykonaną z kevlaru, która jest częścią promocji nowego filmu z agentem 007.

Ceny i dostępność nowych Nokii

  • Nokia 8.3 5G pojawi się latem w kolorze granat polarny oraz wariancie pamięci 6/128GB – rekomendowana cena 2899 złotych.
  • Nokia 5.3 pojawi się  w maju, w kolorach czarny satyna i zielony satyna oraz w wariancie pamięci 4/64GB – rekomendowana cena 949 złotych.
  • Nokia 1.3 pojawi się na początku kwietnia, w kolorze czarnym – rekomendowana cena 399 złotych.
  • Nokia 5310 pojawi się na początku kwietnia w kolorze czarno-czerwonym na początku kwietnia – rekomendowana cena 199 złotych.
  • Usługa HMD Connect BETA zostaje uruchomiona globalnie za pośrednictwem HMDConnect.com i będzie dostępna od kwietnia.
  • Obudowa 007 Kevlar Case będzie dostępna dla modeli Nokia 7.2 i Nokia 6.2, pod koniec marca, w rekomendowanej cenie 99 złotych.

Źródło: Nokia

Sprawdź najnowsze wpisy