W ten nietypowy czas wiele przedsiębiorstw oddelegowało pracowników do domów, aby pracowali w swoim miejscu zamieszkania. Praca zdalna stała się dla wielu osób codzienną rutyną, jednak nie wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Ja także pracuję zdalnie. Jak pracować efektywnie w domu?

Praca zdalna – przygotuj się

Jednym z największych nieporozumień odnośnie pracy w domu jest to, że spędzasz cały dzień w piżamie na laptopie w łóżku. Też czasami lubię taki stan, ale jest to dalekie od ideału. Fizyczne przygotowanie się do zdalnej pracy (śniadanie, mycie zębów, ubieranie się itp.) pomaga również mentalnie przygotować się na produktywny dzień. Pozostając w piżamie, utrudniasz odpowiednie nastawienie do pracy.

praca programisty zdalna

Nie chodzi o to, że musisz założyć pełny garnitur lub coś podobnego, ale nadal powinieneś przebrać się w odzież roboczą, nałożyć makijaż lub zrobić to, co robisz, zanim wyjdziesz do biura na dzień pracy. Kiedy ten dobiegnie końca, wskoczenie z powrotem w wygodne ubranie pomoże Ci się zrelaksować i zapomnieć o pracy.

Zobacz także: Linux odpowiedzią na wady Windows 10?

Harmonogram pracy to podstawa

Przygotowanie się do pracy to jedno, ale tak naprawdę rozpoczęcie pracy to inna sprawa. Ustalenie stałego harmonogramu i codziennej rutyny znacznie przyczyni się do utrzymania produktywności przez cały dzień.

Z doświadczenia wiem, że dobrze zaplanowany dzień, to połowa sukcesu. Pierwszą rzeczą, o której powinieneś zdecydować, jest czas rozpoczęcia. Niezależnie od tego, czy jest piąta rano, czy tuż po obiedzie, pamiętaj, aby trzymać się go każdego dnia.

Windows 10 1909 Kalendarz

Po rozpoczęciu pracy powinieneś uporządkować codzienną rutynę w sposób, który Ci odpowiada. Może to oznaczać, że rano odpowiadasz na e-maile lub odkładasz wcześniej zaaranżowane spotkania, ale skup się na tym, co Ci odpowiada.

W przypadku długoterminowych pracowników zdalnych można również ustawić harmonogram tygodniowy. Dla tych, którym praca zmienia się z dnia na dzień, prosta lista rzeczy do zrobienia może zdziałać cuda w wykonywaniu wszystkich codziennych zadań.

Praca zdalna wymaga przełamania cyfrowych nawyków

Innym sposobem na zwiększenie produktywności podczas pracy na odległość jest porzucenie nieproduktywnych nawyków cyfrowych. Oznacza to brak telewizji lub mediów społecznościowych wokół oraz jeśli to możliwe, całkowicie neutralne środowisko pracy.

Twoje fizyczne środowisko oczywiście odgrywa dużą rolę, ale Twoje cyfrowe środowisko jest równie ważne. Korzystanie z tego samego komputera, którego używasz do oglądania Netflixa (zobaczcie, co ostatnio pojawiło się w bibliotece) lub przeglądania Internetu, może szybko doprowadzić do utraty czasu i wydajności.

Tańszy Netflix w Polsce
Fot. PixaBay

Aby temu zaradzić, skonfiguruj dedykowanego użytkownika do pracy na komputerze PC lub Mac. Jeśli nie chcesz posuwać się tak daleko, możesz utworzyć nowe konto przeglądarki, które jest szybkie i proste w Google Chrome i innych programach działających na Chromium. Spowoduje to, że w przeglądarce nie pojawi się ulubiony pasek zakładek, co pomoże uniknąć marnowania czasu podczas pracy. Wiem, że to trudne, ale w sytuacjach, gdy naprawdę chcesz się skupić i uniknąć zakłóceń, po prostu wyłącz telefon.

Używaj minutników i dziel zadania na części

Śledzenie czasu podczas pracy jest szczególnie trudne, gdy wykonujemy ją w domu, ponieważ nie mamy współpracowników ani spotkań, które zmusiłyby nas do sprawdzenia czasu. W połączeniu z rozproszeniem uwagi i innymi zadaniami domowymi, proste zadanie trwające godzinę może z łatwością zająć cały dzień, jeśli zostanie wykonane w krótkich, nieplanowanych odstępach czasu w ciągu dnia.

Timex Ironman R300 GPS
Fot. Timex Ironman R300 GPS

Paradoksalnie najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest przekonanie, że tak się stanie. Korzystając ze strategii takich jak technika Pomodoro, możesz pozostać skupiony wystarczająco długo, aby zrobić znaczący postęp, zanim zrobisz sobie krótką przerwę.

Podstawową metodą jest ustawienie minutnika na 25 minut i praca wyłącznie nad danym zadaniem do momentu jego zakończenia. Wszelkie przerwy należy odkładać do momentu wyłączenia timera. Następnie możesz zrobić krótką pięciominutową przerwę przed rozpoczęciem kolejnej 25-minutowej sesji. Co kilka godzin możesz zrobić dłuższą 15-30 minutową przerwę na doładowanie. Ta technika jest idealna dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy zdalnej. Ja preferuję całe zadanie zrobić jednym ciągiem, a dopiero potem zrobić dłuższą przerwę.

Ogarnij biurko lub stół

Gdy masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę zdalną, musisz zoptymalizować przestrzeń roboczą. Wiem, że pewne rzeczy najlepiej robić wygodnie, czyli na kanapie lub w łóżku, ale nie pracę. Wystarczy biurko lub stół, które pomoże Ci pozostać skupionym i produktywnym w godzinach pracy.

praca zdalna

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się Twoje miejsce pracy, powinieneś również zadbać o to, aby było schludne i uporządkowane, nawet jeśli jesteś takim bałaganiarzem jak ja. Badania wykazały, że środowisko wolne od bałaganu prowadzi do lepszego skupienia i rozwiązywania problemów, dlatego powinieneś skorzystać z tego w domu.

Trzymaj biurko wolne od dokumentów, odkładaj rzeczy, z których nie korzystasz aktywnie. Nie tylko poprawisz swoją pracę, ale także poczujesz się mniej zestresowany i zmotywowany!

Praca zdalna i potrzebne narzędzia

Jeśli zamierzasz pracować zdalnie przez dłuższy czas, powinieneś zainwestować w narzędzia potrzebne do efektywnej pracy. Oczywiście pierwszym z nich jest niezawodny laptop (polecam Razer Blade 15) lub komputer stacjonarny, ale są też inne rzeczy, które poprawią Twoją zdalną pracę.

Bose QuietComfort 35 II

W przypadku domów z dziećmi lub hałasu z zewnątrz, dobra para słuchawek redukujących hałas może pomóc Ci pozostać skupionym. W tym wypadku mogę polecić Bose QC 35 II. Możesz także zainwestować w nowe meble biurowe, takie jak ergonomiczne biurko lub krzesło, wygodna klawiatura i mysz (np. Razer Naga Hex, którą użytkuję od kilku lat!), a może nawet dodatkowy monitor. To, czego potrzebujesz, będzie zależeć od pracy i może nawet obejmować takie rzeczy, jak nowy ekspres do kawy!

Zadbaj o zdrowie

Twoje zdrowie osobiste jest najważniejszym aspektem wydajności w pracy zdalnej. Jeśli spędzasz cały dzień w domu siedząc przy biurku przez tygodnie lub miesiące, twoje zdrowie zacznie się pogarszać.

Google Fit

Powinieneś pamiętać, aby wstawać podczas pracy co najmniej raz na godzinę i rozciągnąć nogi. Możesz również potraktować to jako okazję do pozyskania wody z kuchni i zadbania o nawodnienie. Powinieneś także pamiętać, że patrzenie się w ekran przez cały dzień jest szkodliwe dla twoich oczu, nawet w przypadku filtrów niebieskiego światła i innych środków ochronnych. Poświęć kilka sekund, aby oderwać wzrok od ekranu co około 15 minut. Spoglądaj przez okno na coś w oddali lub na roślinę na biurku.

Praca zdalna oznacza komunikację ze współpracownikami

Praca w domu może być znacznie wygodniejsza niż dojazdy do biura, ale może też być niezwykle izolująca. Możesz w to nie wierzyć, ale te pięciominutowe wizyty, które przerywają przepływ pracy w biurze, również pomagają poczuć się częścią zespołu.

Aby zwalczyć poczucie samotności i izolacji szczególnie w dobie pandemii, często komunikuj się z członkami zespołu poprzez różnego rodzaju komunikatory. Oczywiście powinieneś komunikować się o pracy, ponieważ jest to nie tylko podstawowy wymóg pracy, ale także jeden ze sposobów, aby ludzie wiedzieli, że pozostajesz produktywny.

Pamiętaj, kiedy przestać

praca zdalna

Najlepszą częścią wielu dni roboczych jest koniec pracy. Nikt nie może produktywnie pracować przez 12 godzin dziennie, a poświęcenie czasu na koniec każdego dnia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Jak wspomniano wcześniej, zmień ubrania robocze, przenieś się do innej części domu i na chwilę zapomnij o pracy.

Źródło: androidauthority

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.