ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
sony playstation 5 ps5 wyglad ostateczny design

Sony zdradziło pełną specyfikację PlayStation 5. Nadchodzi naprawdę mocna konsola!

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Cykl życia obecnych konsol dobiega końca – za rogiem jest już Xbox Series X od Microsoftu, a także PlayStation 5 od Sony. Dziś poznaliśmy szczegóły dotyczącej tej drugiej konsoli, a konkretniej jej specyfikację. Zdradził ją główny architekt tego systemu, Mark Cerny.

Specyfikacja PlayStation 5 w końcu została ujawniona

PlayStation 5 logo

Dotychczas o specyfikacji PlayStation 5 krążyły jedynie plotki, ale na szczęście dziś poznaliśmy już tę oficjalną. Nie da się ukryć, że nadchodząca konsola Sony zapowiada się niesamowicie dobrze. Jej pełna specyfikacja prezentuje się następująco:

  • CPU: AMD Zen 2 (osiem rdzeni o zmiennym taktowaniu do 3.5GHz)
  • GPU: 10,28 teraflopów, 36 jednostek obliczeniowych 2.23GHz (zmienne taktowanie)
  • Pamięć RAM: 16GB GDDR6
  • Dysk: SSD o pojemności 825 GB
  • Szerokość pasma pamięci: 448 GB/s
  • Wejście na zewnętrzne dyski: tak – USB
  • Nośnik: Blu-ray 4K UHD

Zobacz także: [Promocje dnia] GeForce GTX 1660, Xiaomi Redmi Power Bank 10000 mAh, Asus Zenbook UX334FL i więcej w super cenach!

PlayStation 5 będzie pod każdym względem lepsze od PlayStation 4, w stosunku do którego jest wstecznie kompatybilne (gry z PS4 zadziałają na PS5). Podczas dzisiejszej konferencji Mark Cerny sporo czasu poświęcił dyskowi SSD, który trafi do nadchodzącej konsoli. Będzie on się charakteryzował dość niestandardową pojemnością 825 GB i znacznie większą szybkością w porównaniu do HDD z PlayStation 4. Dla porównania załadowanie jednego gigabajta danych na dysku HDD z PS4 zajmuje około 20 sekund, a wczytanie pięciu gigabajtów na PS5 trwa… sekundę.

Rzecz jasna PlayStation 5 pozwoli na podłączenie zewnętrznego dysku, by móc zainstalować jednocześnie więcej gier. GPU i CPU w opisywanym sprzęcie będą działać o zmiennych częstotliwościach taktowania (na podstawie aktualnego zapotrzebowania na moc). Mówiąc krótko, przy mniej wymagających zadaniach procesor i układ graficzny będą funkcjonować na mniejszych obrotach, a przy bardziej „mocolubnych” sytuacjach – na większych.

Jeśli chodzi o funkcje i inne rozwiązania (takie jak m.in ray tracing), które trafią do PlayStation 5, to nie ma sensu się powtarzać – po prostu zapoznajcie się z moim wcześniejszym tekstem o prezentacji Sony z targów CES 2020.

Konferencja na temat PlayStation 5 – podsumowanie

Niestety dzisiejsza prezentacja poświęcona PlayStation 5 skupiła się jedynie na specyfikacji. Ceny ani dokładnej daty premiery nowej konsoli jeszcze nie poznaliśmy, choć zapewne Sony już wkrótce uchyli rąbka tajemnicy.

Warto wspomnieć, że dwa dni temu została także ujawniona pełna specyfikacja Xboxa Series X. Która konsola jest mocniejsza? Nie ma co ukrywać – „na papierze” bez wątpienia produkt Microsoftu, choć dla przeciętnych graczy różnica w wydajności raczej nie będzie zauważalna. PlayStation 5 zadebiutuje już pod koniec roku, w okresie świątecznym. Czekacie na premierę? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: PlayStation

Sprawdź najnowsze wpisy