iPhone 12 musi być ogromną zmianą w smartfonach Apple. Nadszedł czas na odświeżenie gamy telefonów z Cupertino. Użytkownicy tego się domagają, a analitycy i media prześcigają się w przewidywaniach. Rodzina iPhone’a 11 okazała się strzałem w dziesiątkę i to mimo stosunkowo niewielkich zmian. Jednak to była trafiona aktualizacja. Amerykanie mocno postawili na funkcje fotograficzne i dzięki zmianom w aparacie oraz nieco większej mocy w środku nowa seria okazała się hitem. Rok wcześniej Apple było krytykowane za brak nowości w modelu XS. Efektem była sprzedaż gorsza od spodziewanej. Tim Cook pod koniec 2019 roku pokazał jednak, że jego firma doskonale radzi sobie na rynku. Wróćmy do kolejnej generacji… Co więc przyniesie premiera iPhone 12?

Zobacz także: Wiele nowości w Pokémon GO. Warto dać grze drugą szansę

Premiera iPhone 12 – kiedy?

Oczywiście nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji dotyczących daty premiery iPhone’a 12. Jest na to zwyczajnie zbyt wcześnie. Możemy być mimo tego pewni, kiedy smartfon zostanie pokazany. Konferencje, na których główną gwiazdą jest nowy iPhone odbywają się od wielu lat we wrześniu, zawsze około drugiego tygodnia. Dlatego możemy wytypować, że Apple zaprezentuje iPhone’a 12 w dniu 8 września (albo 15 września, jeśli będzie sprzedaż będzie planowana na późniejszy okres. Nowy telefon możemy odebrać 10 dni później. Jeżeli desperacko go potrzebujemy to przyda się wolny piątek.

Istnieje również szansa, że ​​epidemia koronawirusa w Chinach – gdzie produkowany jest iPhone – może wpłynąć na produkcję kolejnej generacji. W jednym z raportów DigiTimes przytaczane są źródła, które mówią, że premiera iPhone 12 nie jest zagrożona. Przed wrześniem prawdopodobnie zadebiutuje iPhone 9 oraz iPhone 9 Plus. Przystępny cenowo smartfon miał mieć premierę wiosną tego roku, ale w obecnej sytuacji została ona przełożona na nieokreślony termin. 

Design iPhone 12 Pro

Apple może wprowadzić duże zmiany w designie i oraz rozmiarach ekranu w nowym modelu, w tym pozbyć się notcha. Przynajmniej jeden z nadchodzących telefonów może nie mieć wycięcia według analityków, a przednia kamera potencjalnie może zostać osadzona pod ekranem. Gdyby tak się stało, spodziewamy się, że będzie to najdroższy model, czyli iPhone 12 Pro Max.

Premiera iPhone 12

Kolejny wyciek sugeruje, że Apple opracowuje nową technologię Face ID, która doprowadzi do przeprojektowania lub zmniejszenia wycięcia. Podobno firma testuje kilka kombinacji, w tym takie, które minimalizują przednią optykę tak bardzo, że pasują do górnej ramki. W innym raporcie zasugerowano, że Face ID zostanie usunięte na rzecz skanera linii papilarnych pod ekranem. Taka decyzja wydaje się jednak nieprawdopodobna. 

Znany analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że metalowa ramka smartfona będzie bardziej podobna do tej z iPhone’a 4, co sugeruje, że nie będzie zakrzywiona jak w obecnych modelach. Mówi także, że design będzie znacząco różny od obecnych modeli. Z drugiej strony, nowszy wyciek sugeruje, że projekty pozostaną właściwie takie same, poza pewnymi różnicami w układzie kamery i wymiarach. Na podstawie tego wycieku wiemy, że 5,4-calowy iPhone 12 może mieć około 131 mm wysokości, 6,1-calowy może mieć około 147 mm, a 6,7-calowy model może być nieco wyższy niż mierzący 158 mm iPhone 11 Pro Max. Jeśli chodzi o kolory, plotki wskazują, że iPhone 12 porzuci „nocną zieleń” swojego poprzednika, a zyska granatowy. 

iPhone 12 z nowym wyświetlaczem

Co najmniej jeden model iPhone’a 12 może mieć ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz, w porównaniu do 60 Hz w obecnych smartfonach. To – jak głosi plotka – może sprawić, że interakcje będą bardziej płynne. Taką funkcję od dawna mają iPady Pro, a nazwano ją ProMotion.

Premiera iPhone 12

Rozmiary ekranów również mogą się zmienić. Ming-Chi Kuo uważa, że iPhone 12 Pro Max może mieć ekran o przekątnej 6,7-cala (w porównaniu z 6,5-cala w iPhonie 11 Pro Max), a iPhone 12 Pro może mieć 5,45-calowy ekran (w porównaniu z 5,8-cala w iPhonie 11 Pro). Standardowy iPhone 12 najwyraźniej pozostanie z wyświetlaczem o przekątnej 6,1 cala, ale zostanie uaktualniony z LCD do OLED. Oznacza to, że wszystkie trzy nowe telefony będą miały ekrany OLED.

Dane techniczne iPhone’a 12

Kolejna duża zmiana może przybrać formę 5G, o której powszechnie mówi się w przypadku iPhone’a 12. Analitycy uważają, że wszystkie trzy modele będą obsługiwać 5G.

Może to być wspierane zarówno przez wykonaną na zamówienie antenę 5G, a także 5-nanometrowy procesor A14 Bionic. Oznacza to jeszcze dłuższą żywotność baterii oraz większą moc niż kiedykolwiek. Byłoby to imponujące, biorąc pod uwagę, że czas pracy na jednym ładowaniu iPhone’a 11 jest obecnie najlepszy, jaki kiedykolwiek widzieliśmy u Apple.

RAM mógłby również zyskać na sile, a analitycy twierdzą, że iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max będą miały 6 GB pamięci, w porównaniu z 4 GB u swoich poprzedników. Standardowy iPhone 12 najwyraźniej pozostanie przy 4 GB RAM. iPhone 12 może również obsługiwać Wi-Fi 802.11ay, które może pozwolić mu na udostępnianie treści z prędkością co najmniej 20-30 Gb/s.

Funkcje aparatu w iPhone 12

Nowa rodzina smartfonów z Cupertino uzyska również aktualizację aparatu. Pierwsza plotka wskazuje na nowy sensor ToF

Premiera iPhone 12

Inne ze źródeł dodaje, że iPhone 12 może mieć 64-megapikselowy aparat główny, w porównaniu do 12MPx w poprzednich wersjach, co byłoby ogromną zmianą. Nowe sensory, mają obsługiwać ulepszone fotografowanie w trybie nocnym, a ultra-szeroki obiektyw ma mieć dedykowany tryb makro.

iPhone 12 bez Lightning?

Niedawne orzeczenie UE może oznaczać, że przyszłe iPhone’y nie będą mogły używać kabli Lightning w Europie. Może to zmusić Apple do zmiany złącza w nowych telefonach na USB-C. Nie jest jeszcze jasne, czy tak będzie w przypadku iPhone’a 12, ale warto się nad tym zastanowić.

iPhone 12 będzie korzystać z nowego oprogramowania, a mianowicie iOS 14. Zostanie ono pokazane po raz pierwszy podczas tegorocznego WWDC, które odbędzie się online.

Źródło: Techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)