ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xbox Series X specyfikacja

Xbox Series X – poznaliśmy pełną specyfikację techniczną oraz inne szczegóły. Robią wrażenie!

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Xbox Series X to konsola, o której od pewnego czasu możemy wiele słyszeć. Microsoft, w przeciwieństwie do swojego konkurenta, Sony, gra w otwarte karty i na bieżąco prezentuje nam wszystkie najświeższe informacje à propos nowego produktu. W przeszłości mogliśmy już dowiedzieć się o specyfikacji technicznej Xbox Series X, jednak zawsze były to szczątkowe dane. Dzisiaj natomiast gigant udostępnił nam wszystkie informacje o podzespołach, jakie znajdą się w konsoli. Dowiedzieliśmy się również o czasach ładowania gier. Muszę przyznać – to wszystko robi ogromne wrażenie!

Xbox Series X – specyfikacja techniczna. Konsola będzie naprawdę potężna

APU AMD napędzające Xbox Series S-1

Microsoft opublikował dzisiaj w sieci pełną specyfikację techniczną nadchodzącej flagowej konsoli firmy o nazwie Xbox Series X. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że sercem urządzenia zostanie niestandardowy, ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,8 GHz. Za wydajność graficzną odpowiadać będzie układ AMD RDNA 2 o 52 jednostkach obliczeniowych o taktowaniu 1.825 GHz. Łącznie przekładać ma się to na wydajność na poziomie 12 TFLOPS. Gigant z Redmond wspomina, że powyższe podzespoły wykonane zostały w procesie technologicznym 7nm. Będą wspierane przez 16 GB pamięci operacyjnej GDDR6. Twórcy gier do swojej dyspozycji otrzymają aż 13,5 GB RAM-u – reszta zarezerwowana będzie przez system pracujący na urządzeniu. Na dane użytkownika przewidziany został dysk SSD o pojemności 1 TB (z możliwością rozszerzenia). Podstawa urządzenia jest kwadratem o boku 151 mm, a jej wysokość wynosi 301 mm.

Zobacz też: Przeciwnicy 5G wykorzystują koronawirusa do straszenia przed siecią komórkową

Konsola chłodzona będzie przez spory, 13-centymetrowy wentylator, którego zadaniem będzie zasysanie powietrza spod urządzenia. Wylot ogrzanego gazu znajduje się na górze obudowy, co doskonale widać na zdjęciach. Warto wspomnieć również o obsłudze zewnętrznych dysków przy pomocy portu USB 3.2 oraz możliwości odtwarzania filmów Blu-ray w 4K. Ta rozdzielczość jest jednak dla firmy Microsoft szczególnie ważna. Gigant obiecuje, że gracze będą mogli cieszyć się rozgrywką w stabilnych 60 klatkach na sekundę, właśnie w 4K. Co ciekawe Xbox Series X w niektórych produkcjach może pozwalać nawet na 120 FPS-ów.

Usprawnieniu uległy również czasy ładowania. Będzie znacznie szybciej!

Xbox Series X specyfikacja

Oczywiście, jak to w przypadku nowej konsoli – będzie szybciej. Na filmie, który możecie zobaczyć poniżej, Microsoft chwali się czasem ładowania nowych produkcji na konsoli. Okazuje się, że Xbox Series X może załadować grę State of Decay 2 aż o 40 sekund szybciej, niż jego poprzednik! Firma wspomina również o rewelacyjnym połączeniu mocy obliczeniowej konsoli z dyskiem, co pozwoli na wczytywanie ogromnych światów w grach bez ekranów ładowania oraz na zapisywanie aktualnej sesji gry na dysku SSD, dzięki czemu do tego samego momentu rozgrywki możemy wrócić po paru dniach, nawet po wyłączeniu konsoli. Przypominam – nie jest to zapis gry, jest to po prostu jej zastopowanie!

Na zakończenie wspomnę jeszcze o obsłudze technologii Ray Tracing, która pozwala na tworzenie bardzo realistycznego oświetlenia w produkcjach. Jej możliwości możecie zobaczyć np. w grze Minecraft. Wygląda ona wtedy naprawdę niesamowicie! Nowy kontroler do konsoli wyposażony zostanie w port USB typu C, lecz wciąż będzie działał w oparciu o dwa ogniwa AA i technologię Bluetooth Low Energy. Oczywiście kontrolery z Xboxa One będą współpracowały z nowym produktem Microsoft. Ja już nie mogę się doczekać – a jakie jest wasze zdanie na temat nowej konsoli giganta z Redmond? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy