Choć w sieci znajdują się strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie, dla niewielu osób są głównym źródłem wiedzy na ten temat. Większość ludzi sugeruje się plotkami i niepotwierdzonymi, często sensacyjnymi danymi pochodzącymi z internetowych forów czy postów na Facebooku. Podpowiadamy, skąd czerpać pewne, sprawdzone informacje na temat epidemii i tego, jak się podczas niej zachowywać.

Dlaczego warto odwiedzać strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie?

Bardzo często głośne, dotyczące wielu osób zjawiska, są wykorzystywane przez twórców fake newsów. Motywacje takich osób mogą być różne. Czasem chcą one zarobić na popularności strony publikującej sensacyjne informacje. Zdarza się również, że po kliknięciu niewiarygodnie zatytułowanego odnośnika, nasze urządzenie zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Czasem jednak ktoś rozpowszechnia fałszywe, niepotwierdzone informacje zwyczajnie dla zabawy. Taka osoba, poświęcając kilka minut, może potem obserwować wielogodzinną panikę wśród nieuważnych odbiorców komunikatu, którzy będą podawać go dalej.

strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie

W przypadku epidemii koronawirusa mechanizmy związane z fake newsami są podobne, co zwykle. W ostatnich dniach na facebookowych grupach i podejrzanych stronach internetowych możemy przeczytać o tym, że wkrótce zostaną zamknięte wszystkie sklepy, na ulicach pojawi się wojsko, a rząd ukrywa prawdziwą skalę epidemii. To tylko kilka przykładów fałszywych informacji niemających żadnego pokrycia w rzeczywistości. Pojawiły się też oferty sprzedaży produktów, które rzekomo mają w cudowny sposób ochronić nabywcę przed zarażeniem się. Gdzie zatem szukać danych o sytuacji związanej z koronawirusem, by mieć pewność, że trafimy na rzetelne, prawdziwe informacje?

Rządowe strony z pewnymi informacjami

Dobrym źródłem informacji o sytuacji związanej z koronawirusem są rządowe witryny. Jedna z nich znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/koronawirus. Na stronie można znaleźć podstawowe informacje o SARS-Cov-2, a także instrukcję, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia. Nie brakuje również listy środków ostrożności, które powinniśmy wszyscy zachowywać. Na rządowej witrynie poświęconej koronawirusowi sprawdzimy listę szpitali zakaźnych oraz przeczytamy co robić, jeśli podczas epidemii przebywamy za granicą i chcemy wrócić do Polski. Administratorzy witryny utworzyli również specjalne zakładki z informacjami dla seniorów, uczniów, rodziców, przedsiębiorców.

strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie

Kolejna strona warta uwagi to oficjalna witryna Ministerstwa Zdrowia. Tam również znajdują się sprawdzone informacje o sytuacji związanej z wirusem. Na bieżąco publikowane są komunikaty i decyzje ministerstwa dotyczące działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Ważne informacje na temat koronawirusa publikuje również Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie tej instytucji przeczytamy m.in. zalecenia dla podróżujących, dowiemy się także, jak prawidłowo myć ręce.

Portale informacyjne – czytać czy nie?

Najbardziej znane, duże portale informacyjne, z reguły przekazują sprawdzone informacje o trwającej epidemii. Oficjalne dane z rządowych resortów wzbogacają swoimi komentarzami eksperci, lekarze. W przypadku mniejszych, lokalnych stron informacyjnych jest już różnie. Z jednej strony takie portale mają czasem lepszy ogląd na sytuację w regionie, mogą sprawdzić, co dzieje się np. w lokalnym szpitalu. Zdarza się jednak, że na lokalnych witrynach pełno jest doszukiwania się sensacji i podgrzewania emocji.

strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie

Sprawie koronawirusa przygląda się też portal Demagog, który śledzi pojawiające się w debacie publicznej stwierdzenia i analizuje, czy są one zgodne z rzeczywistością. W ten sposób autorzy obalają liczne fake newsy, również te związane z koronawirusem.

Czytaj także: Apple podejmuje konkretne działania w obliczu epidemii

Strony z rzetelnymi informacjami o koronawirusie – podsumowanie

Warto wiedzieć, jak się zachować w czasie epidemii, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Dobrze być także poinformowanym na temat bieżącej sytuacji w kraju i na świecie związanej z wirusem. Nie warto natomiast ulegać fałszywym doniesieniom i ekscytować się fake newsami, a tym bardziej przekazywać ich dalej. Czerpmy więc informacje z wiarygodnych źródeł i nie pozwólmy sobą manipulować.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.