Play poinformował o limitowanej ofercie, w ramach której możemy otrzymać smartfon oraz abonament, płacąc 50 zł miesięcznie. Czy rzeczywiście nowa oferta jest tak atrakcyjna dla klientów, jak twierdzi operator? Postanowiliśmy to przeanalizować.

Smartfon i abonament za 50 zł miesięcznie w Play. Jakie są warunki?

Na początku warto powiedzieć, do kogo jest skierowana limitowana oferta Play. Z promocji mogą skorzystać osoby, które przenoszą numer do tej sieci. Oferta zakłada, że klient za 1 zł otrzymuje jeden z czterech modeli smartfonów, który wybierze. Do wyboru są Samsung Galaxy A10, Huawei P Smart 2019, LG K40s oraz Alcatel 3X 2019. W chwili pisania tego tekstu model od LG nie jest dostępny. Nie wiemy, czy to chwilowe, czy zapasy zostały wyczerpane.

abonament smartfon 50 play

Telefon otrzymujemy za symboliczną złotówkę, ale co dalej? Przez 2 lata płacimy 50 zł miesięcznie. W tę kwotę wliczony jest abonament oraz rozłożona w czasie opłata za smartfona. Abonament daje nam nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w całej Unii Europejskiej. Do tego mamy 7 GB internetu oraz dostęp do Amazon Prime Video na pół roku. Czy na tym etapie gdzieś jest haczyk? Trzeba wspomnieć, że opłata wyniesie 50 zł miesięcznie jeśli zostaną nam przyznane rabaty. Możemy je uzyskać za wybór faktury elektronicznej zamiast papierowej oraz za udzielenie zgód na profilowanie i przesyłanie nam informacji marketingowych. Bez tego opłata wyniesie 60 zł. W dalszej części tekstu dla uproszczenia założymy, że rabaty zostały przyznane i opłata to 50 zł. Czy to już wszystkie koszty, z jakimi musimy się liczyć? Niezupełnie. Trzeba doliczyć jeszcze 50 zł opłaty aktywacyjnej.

Ile naprawdę płacimy za telefon, czyli czy to się w ogóle opłaca?

Abonament bez telefonu na 24 miesiące w Play dający podobne możliwości, co ten promocyjny, kosztuje 35 zł miesięcznie. To oferta Solo S. Jest więc tylko o 15 zł taniej niż gdybyśmy wzięli abonament ze smartfonem, a jedyna różnica poza tym to… płatne SMS-y i MMS-y. Dokładnie 19 gr za każą wiadomość.

abonament smartfon 50 play

Jeśli ktoś nie ma jednak kilku usług u jednego operatora, na abonament bez urządzenia wcale nie musi się decydować. Byłoby to często wręcz nieopłacalne ze względu na możliwości, jakie dają obecnie oferty na kartę. Dla przykładu Formuła Solo M w Play daje nam za 25 zł miesięcznie nielimitowane rozmowy i SMS-y. Dostajemy też 10 GB internetu. Załóżmy więc, że 3 GB internetu więcej każdego miesiąca są dobrą rekompensatą za brak promocyjnego dostępu do Amazon Prime. Klient może zastanawiać się, czy kupić smartfon w sklepie i wziąć np. wspomnianą Formułę Solo M, czy skorzystać z promocyjnego abonamentu z urządzeniem.

Od miesięcznej opłaty 50 zł odliczmy więc 25 zł jako wartość przyjętą za opłatę dającą możliwość dzwonienia, wysyłania wiadomości i korzystania z internetu. Wychodzi więc, że za sam smartfon w ofercie Play płacimy 1 zł + 50 zł + (24 × 25 zł), czyli razem 651 zł. Jak to się ma do sklepowych cen telefonów oferowanych przez Play w limitowanej ofercie? Samsung Galaxy A10 z oficjalnej dystrybucji kosztuje obecnie 699 zł. W przypadku Huaweia P Smart 2019 musimy się liczyć z takim samym wydatkiem. LG K40s występuje również w takiej kwocie, choć można sporo zaoszczędzić, kupując telefon z mniej renomowanych źródeł. Alcatel 3X 2019 to wydatek 599 zł, choć obecnie jest on na promocji w… Play. Kupując u operatora ten model bez abonamentu, zapłacimy 499 zł.

Na co pozwalają smartfony z limitowanej oferty Play?

abonament smartfon 50 play

Smartfonom z oferty Play do flagowców daleko. Warto mieć także na uwadze, że już podczas trwania umowy telefon będzie tracił na wartości, a jego parametry w porównaniu do zmian na rynku technologicznym będą wyglądać coraz słabiej. Dlatego już na wstępie odrzuciłbym Samsunga Galaxy A10 – 2 GB pamięci RAM w 2020 roku to lekkie nieporozumienie. LG K40s szału nie robi, w dodatku nie jest obecnie dostępny. Wybierając telefon z limitowanej oferty Play, rozważyłbym ewentualnie Huaweia P Smart 2019 oraz Alcatela 3X 2019. Tego pierwszego trzeba pochwalić za prawdopodobnie najlepszy ekran z całej czwórki. Drugiego zaś za 4 GB pamięci RAM, szybkie ładowanie i solidną baterię.

Smartfon i abonament za 50 zł miesięcznie w Play – czy warto?

Kupując telefon za gotówkę na wolnym rynku, mamy duże pole manewru. Do wyboru jest wiele modeli, można znaleźć coś dopasowanego do swoich potrzeb. Do tego da się dobrać jedną z bardzo wielu ofert na kartę, znajdując taką, byśmy płacili dokładnie za to, czego używamy.

Czytaj także: Play uruchamia na terenie Polski Ericsson Spectrum Sharing w 5G

Z drugiej strony, często wymienianą wadą abonamentu jest absurdalnie wysoka cena samego urządzenia, ukryta pod pozorem nie tak dużych, miesięcznych opłat. W przypadku limitowanej oferty Play, odliczając wartość usług telekomunikacyjnych, jakie zapewnia nam operator, okazuje się, że za sam telefon zapłacimy mniej więcej tyle, ile kosztuje on w sklepach. Potrzebujesz smartfona do podstawowych czynności i nie masz możliwości kupić go za gotówkę? Oferta Play jest warta rozważenia.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.