ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rząd zakazuje sprzedaży maseczek

Rząd zakazuje sprzedaży maseczek na Allegro i OLX – koniec Januszowania

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

To musiało nastąpić prędzej czy później. Rząd zakazuje sprzedaży maseczek na Allegro i OLX, a to wszystko wina tego, że ludzie chcieli zarobić. Oprócz maseczek, na popularnych platformach sprzedażowych nie będzie można wystawiać także żeli antybakteryjnych czy środków do dezynfekcji. Kiedy zakaz ma wejść w życie?

Rząd zakazuje sprzedaży maseczek
Fot. PixaBay

Zamknięte szkoły, placówki kultury i puste półki w sklepach. Tak mniej więcej wyglądał dzisiejszy poranek dla wielu mieszkańców naszego kraju. Po wczorajszych ogłoszeniach rządku, wielu obywateli przypuściło szturmy na pobliskie sklepy spożywcze wykupując wszystko, co tylko znalazło się w zasięgu ich rąk. Jednak od czego jest Internet, prawda?

Rząd zakazuje sprzedaży maseczek na Allegro

Wiadomo, że niektórych sytuacji nie powinno się bagatelizować, ale powinno się także zachować zdrowy rozsądek. Jednak w momencie, kiedy odwoływane są masowe imprezy jedna po drugiej, zamyka się szkoły, a ze sklepów znika papier toaletowy, ludziom zaczyna trochę… odbijać. I niestety, ale pojawiają się też tacy, którzy na tym co się dzieje, chcą zarobić. Płyny do dezynfekcji rąk, maseczki jednorazowe oraz chirurgiczne, a także żele antybakteryjne znikają ze sklepowych półek. Co wtedy zrobić? Sprawdzić na Allegro i OLX.

Zobacz też: Uważaj, czym dezynfekujesz smartfona

Tylko że właśnie się okazało, że rząd zakazuje sprzedaży maseczek na Allegro, a razem z nimi żeli i płynów do dezynfekcji. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej, wyjaśnienie tego zakazu jest bardzo proste:

„Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder. Takie możliwości daje Premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.”

Rząd zakazuje sprzedaży maseczek
Fot. PixaBay

Co to oznacza dla sprzedawców i kupujących?

Na rządowej stronie pojawiły się trzy punkty, które mają dotyczyć zmian na Allegro i OLX:

  •  zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
  •  zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
  •  wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Obecnie (godzina 12:30 12 marca), na Allegro i OLX dalej można znaleźć oferty płynów do dezynfekcji, czy maseczek. Dla przykładu płyn o pojemności 500 ml potrafi kosztować nawet ponad 100 złotych. Można też znaleźć tańsze produkty, a te kupowane są przez setki użytkowników. Niedługo ma się to skończyć, ale rząd nie podał żadnej alternatywy dla tych, którzy chcieliby kupić podobne produkty. Innymi słowy, rząd zakazuje sprzedaży maseczek, ale nie podpowiada, co mają zrobić ci, którzy ich naprawdę potrzebują.

Zadbaj o siebie

Na Allegro oraz OLX można było do tej pory znaleźć wyżej wspomniane produkty w zaporowych cenach, a i tak znajdowali się na nie nabywcy. Wszystko z powodu strachu przed zachorowaniem, co oczywiście można zrozumieć. Trochę trudniej za to zrozumieć sprzedawców, którzy wystawiali produkty z kilku, a nawet kilkunastokrotnych przebiciem. Wiadomo, że chcieli zarobić, ale zdaje się, że powinna być pewna granica. Skoro proceder dalej kwitł, to rząd nie miał specjalnego wyboru i musiał go ukrócić.

Warto tutaj dodać, że niektóre firmy z branży technologicznej, także podjęły kroki do walki z wirusem. Przynajmniej pośrednio. Samsung wprowadził możliwość darmowej dezynfekcji smartfonów w swoich sklepach. Warto też przeczytać o tym, co pisała dla was Michał odnośnie dezynfekcji urządzeń mobilnych. Mimo wszystko lepiej na siebie uważać i „dmuchać na zimne”.

Źródło: Premier.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy