stabilizacja obrazu w aparatach w smartfonie

Stabilizacja obrazu w aparatach. Wszystko o OIS, EIS i HIS w smartfonach

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Sprawdź odświeżoną wersję artykułu o stabilizacji obrazu w aparatach, gdzie poruszamy również kwestię gimbala.

Technologia kamer smartfonów składa się z wielu elementów, od czujników i obiektywów po laserowe systemy wspomagające autofocus. Stabilizacja obrazu jest w coraz większym stopniu jednym z podstawowych elementów doskonałego aparatu w smartfonie. Bez tej funkcji zdjęcia i selfie mogą być rozmazane, a filmy wyglądają, jakby zostały nakręcone w latach 80-tych. Migawka aparatu musi być otwarta, aby przechwytywać światło. Gdy tak się dzieje, najmniejszy ruch może rozmazać obraz. Ponieważ HDR i tryby nocne są bardziej rozpowszechnione w naszych smartfonach, luksus stabilizacji obrazu stał się koniecznością. Praktycznie wszystkie telefony zapewniają stabilizację obrazu na co najmniej jednym aparacie. Istnieje jednak kilka różnych rodzajów tej funkcji. Oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

OIS – Optyczna stabilizacja obrazu

OIS to rozwiązanie sprzętowe, które wykorzystuje żyroskop systemu mikroelektromechanicznego (MEMS) do wykrywania ruchu i odpowiedniego dostosowywania systemu kamery. Na przykład, jeśli trzymasz smartfon, a dłoń porusza się lekko w lewo, system OIS wykryje to i nieznacznie przesunie aparat w prawo. To rozwiązanie sprzętowe nie wymaga przycinania obrazu, co oznacza, że ​​telefon wykorzystuje pełny odczyt czujnika do wykonania zdjęcia. OIS zapewnia także znacznie bardziej naturalne wideo.

ois stabilizacja obrazu

Skonstruowanie dobrego sprzętu OIS nie jest tanie, co oznacza, że ​​zapłacisz więcej za smartfon wyposażony w tę funkcję. OIS to przydatne narzędzie do nagrywania filmów lub zdjęć. Jest szczególnie dobre przy słabym oświetleniu, w którym migawka aparatu może być otwarta dłużej. Bez optycznej stabilizacji obrazu zdjęcie zostanie rozmyte nawet przy lekkim ruchu ręki. Po włączeniu OIS drobne potrząśnięcia są anulowane, co zapewnia ostrzejsze zdjęcia. To samo dotyczy teleobiektywów, w których najmniejsze drgania wpływają na fotografię bez OIS ze względu na znacznie węższe pole widzenia.

Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS)

EIS jest próbą zrobienia tego, co robi OIS, ale bez fizycznego sprzętu. Działa to poprzez wykorzystanie akcelerometru smartfona do wykrywania małych ruchów. Oprogramowanie aparatu interpretuje te ruchy i wyrównuje każdą klatkę. W przypadku zdjęć ma to zasadnicze znaczenie w procesach HDR i trybie nocnym, w których aparat robi wiele zdjęć w krótkim czasie.

honor v30 pro aparat dxomark wynik ocena stabilizacja obrazu

W przypadku wideo oprogramowanie znajdzie punkt o wysokim kontraście i spróbuje utrzymać go w tej samej części ramki. Bardziej nowoczesne przykłady EIS wykorzystują uczenie maszynowe do odpowiedniego wykrywania przedmiotu i blokowania stabilizacji. Częstym kompromisem przy korzystaniu z EIS jest to, że może powodować nienaturalnie wyglądające zniekształcenie wynikające z niewielkich zmian w perspektywie. Jest to tak zwany efekt galaretki.

Prawdopodobnie największą wadą tej metody stabilizacji jest przycięcie zdjęcia. Po włączeniu EIS nie widać już pełnego czujnika na wyjściu. Krawędzie obrazu czujnika są używane jak strefa buforowa. Ustabilizowany obraz można przesuwać w obrębie tego marginesu, utrzymując obiekt nieruchomo w kadrze.

Zobacz także: Smartfony Sony to prehistoria. Urządzenia firmy zapomniane przez klientów

Hybrydowa stabilizacja obrazu (HIS)

HIS jest, jak sama nazwa wskazuje, połączeniem zarówno OIS, jak i EIS. To dobre, wszechstronne rozwiązanie. OIS zapewnia podstawową stabilizację sprzętową, a następnie EIS służy do dalszego wygładzania materiału wideo. Ze względu na korzyści wynikające z posiadania OIS, współczynnik wycięcia w EIS nie musi być tak ekstremalny. Bufor wokół krawędzi obrazu może być mniejszy, co powoduje subtelniejsze przycięcie i mniejszy wpływ na ostateczną klatkę.

W przypadku obrazów system hybrydowy nie przynosi żadnych korzyści. Część OIS zapewni fotografowanie bez wstrząsów we wszystkich pożądanych scenariuszach. EIS jednak można włączyć w celu zwiększenia stabilności dzięki HDR i nocnym zdjęciom z wielokrotną ekspozycją. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają przykłady takiej technologii, oto wideo z Google Pixel 2, który był pierwszym telefonem giganta z Androidem, który używał systemu hybrydowego OIS i EIS:

Co, jeśli HIS to za mało?

Jeśli nadal nie jesteś zadowolony z płynności materiału wideo ze smartfona, ostatnią sztuczką byłoby użycie gimbala. Są to zasadniczo duże żyroskopy, które przy prawidłowym zrównoważeniu utrzymują telefon w tej samej pozycji. Silniki służą do przeciwdziałania ruchom dłoni poprzez przesunięcie kamery w przeciwnym kierunku. Jednak wyniki nie zawsze są lepsze niż stabilizacja obrazu smartfona.

Gimbale dają dodatkową korzyść, pozwalając ci kontrolować silniki, aby tworzyć płynne ruchy. Zazwyczaj w uchwycie jest wbudowany joystick, który pozwala użytkownikowi manipulować ruchami gimbala. Urządzenia te kosztują od 80 do 140 USD w zależności od marki, modelu i zestawu akcesoriów. To sporo pieniędzy na coś, co zdecydowanie nie zmieści się w kieszeni.

Stabilizacja obrazu w aparatach – nie ma się o co martwić

Na szczęście wszystkie główne aparaty na smartfonach mają jakąś formę EIS, przy czym większość ma również OIS. Obecnie, dopóki wydajesz konkretne pieniądze, nie musisz się martwić jakością stabilizacji. Rzeczy takie jak zakres dynamiczny, opcje pola widzenia i przetwarzanie kolorów będą miały znacznie większy wpływ na ostateczny materiał. Jeśli musisz wybierać między OIS i EIS, wybierz telefon z aparatem, który oferuje rozwiązanie sprzętowe.

Źródło: androidauthority

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy