Snapdragon 720G budzi wiele wątpliwości. Jest to najnowszy układ z serii 700. Dodatkowo jak dobrze wiemy, następcą modelu 710 okazał się Snapdragon 730 i powstała między nimi luka w nazewnictwie. Tą zdaje się wypełniać wyżej wspomniany model. I tu rodzą się pytania: czy Snapdragon 720G to układ pośredni pomiędzy nimi? Jak się ma do Snapdragona 730G? Smartfon, z którym układem byłby lepszym wyborem? Ze starszym czy z nowszym układem?

Snapdragon 730G vs 720G

Snapdragon 730G vs 720G

Literka G przy nazwie procesora to w przypadku średniaków od Qualcomma podkreślenie, że mamy do czynienia z układem stworzonym do gier. Musi więc cechować się przynajmniej ponadprzeciętną wydajnością w swoim segmencie. Na samym początku można wykluczyć twierdzenie, że Snapdragon 720G znajduje się pomiędzy modelem 710 a 730G. Jest mu znacznie bliżej do tej drugiej jednostki. Jak bardzo? Przyjrzyjmy się temu dokładniej, porównując każdy element obydwu układów z osobna.

Procesor

Oba procesory są zbudowane w tym samym procesie technologicznym, czyli 8 nm. Dodatkowo wykazują olbrzymie podobieństwo, jeśli chodzi o rdzenie. Snapdragon 730G jest oparty na rdzeniach Kyro 470 Gold o taktowaniu 2,2 GHz, natomiast Snapdragon 720G na Kryo 465 Gold o taktowaniu 2,3 GHz. Warto jednak zaznaczyć, że obydwa te rdzenie zostały stworzone na bazie Cortex-A76. Różnice między nimi są więc niewielkie. Dodatkowo Snapdragon 720G może się pochwalić taktowaniem wyższym o 100 MHz, co jeszcze bardziej zaciera te różnice. Jeśli chodzi o zestaw słabszych rdzeni, to w obydwu układach wygląda on identycznie. Mamy więc do czynienia z czterema rdzeniami Kyro 470 Silver. Te są natomiast oparte na rdzeniach Cortex-A55. Ich taktowanie także jest identyczne i wynosi 1,8 GHz. I tu taka mała dygresja: kiedy wybieracie smartfon z procesorem od Qualcomma, warto kierować się pełną nazwą rdzeni w tym procesorze. Jak wyżej widać Kyro 470 może odnosić się zarówno do wydajnych rdzeni, jak i budżetowych. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z wariantem Gold, czy Silver.

Układ graficzny

Oba SoC mają ten sam układ GPU. Jednak to Snapdragon 730G tutaj wygrywa. Qualcomm twierdzi, że jego procesor graficzny jest podkręcony o 15% wydajności w porównaniu do Adreno 618. Ten sam układ, jednak bez podkręcenia znajdziemy w Snapragonie 720G. Możemy więc śmiało założyć, że Snapdragon 730G prowadzi tu o 15%. Niestety, producent nie pochwalił się tu taktowaniem układu graficznego, więc nie możemy ich tu porównać. Można jednak założyć, że ta różnica 15% właśnie na nim się opiera. Ponadto, Snapdragon 730G obsługuje również 4K HDR10, w przeciwieństwie do Snapdragona 720G, który obsługuje tylko HDR10. Warto też dodać, że Snapdragon 730G obsługuje wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości QHD+ w porównaniu do Snapdragona 720G, który osiąga maksymalną rozdzielczość w Full HD+. Nie jest to jednak tak istotne, ponieważ wybierając między tymi dwoma układami i tak należy postawić na smartfon z ekranem Full HD. 

Zobacz też: Poznaliśmy wyniki wydajności mobilnych kart GeForce RTX Super

Łączność i zasilanie

Snapdragon 720G wygrywa w niektórych obszarach. Oferuje on obsługę Bluetooth 5.1, w przeciwieństwie do Snapdragona 730G, który zatrzymał się na Bluetooth 5.0. Główną różnicą pomiędzy tymi standardami jest natomiast możliwość łatwego odnajdywania przedmiotów przy użyciu tego standardu. Pozwala on bowiem dość precyzyjnie określić siłę sygnału. Dodatkowo może to posłużyć do komunikacji z tabliczkami informacyjnymi np. w muzeach lub parkach. Snapdragon 720G posiada również wsparcie NavIC, które jest indyjskim systemem lokalizacji satelitarnej. I przy okazji jest u nas bezużyteczny. Nieco zaskakujące jest to, że obsługuje on tylko Quick Charge 4.0, podczas gdy Snapdragon 730G obsługuje Quick Charge 4+. Ta ostatnia oferuje ładowanie szybsze do 15% przy temperaturze ładowania niższej nawet o 3 stopnie Celsjusza. Dodatkowo producent chwali się, że efektywność tego rozwiązania jest do 30% wyższa. Oznacza to, że różnice między nimi nie będą duże. Za to na pewno zauważalne. Warto jednak pamiętać, że są małe szanse na znalezienie odpowiedniej ładowarki w zestawie ze smartfonem. Jest to więc kolejny, dodatkowy zakup.

Cechy wspólne

W tych aspektach te smartfony są identyczne. Warto jednak o nich wspomnieć, ponieważ są niezwykle istotne przy wyborze smartfona. Przede wszyskim warto podkreślić, że żaden z nich nie jest procesorem 5G. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu, ponieważ komercyjne wprowadzenie tej sieci w Polsce to kwestia kilku lat. Warto również dodać, że obydwa układy oferują obsługę Wi-Fi 6. To natomiast jest już istotna opcja. 

Snapdragon 720G czy Snapdragon 730G?

Jeśli dużo gramy na smartfonie to odpowiedź jest prosta: Snapdragon 730G wygrywa w kwestii wydajności układu graficznego. Co prawda te 15% wydaje się niewielką wartością, jednak tyle wystarczy, żeby oddzielić przyjemną zabawę od frustracji. Co jednak, jeśli gramy w proste gry lub nie gramy wcale? No cóż, wtedy wydajność tych układów powinna prezentować niezwykle zbliżony poziom. Wtedy należy po prostu wybrać… lepszego smartfona. Nie kierować się układem, a pozostałymi parametrami, jego marką, ceną oraz wyglądem. W końcu to ma być nasz smartfon i powinien się nam podobać. Przekreślanie urządzenia z powodu zastosowania w nim jednego z tych procesorów mija się tu z celem. Oczywiście rozumiem, że nie takiej odpowiedzi się spodziewaliście. 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.