Rynek IT jest jednym z najszybciej się rozwijających, a co za tym idzie też z największym zapotrzebowaniem. Został on zdominowany przez mężczyzn, ale kobiety w IT też są mile widziane. Najnowszy raport No Fluff Jobs, przygotowany z okazji Dnia Kobiet, pokazuje kluczowe różnice wynikające z płci pracowników. Jakby nie patrzeć, to wyjątkowe cechy kobiet również mają swoje zastosowanie w projektach informatycznych. Niestety, ale nie wszystko kształtuje się pozytywnie, a sami możecie się domyślać, gdzie brakuje tytułowej równowagi.

Kobiety w IT potrafią się wyróżnić, ale niestety mniej zarabiają

kobiety it raport zarobki 2020

Kobiety wiedzą, że to rynek IT jest przyszłościowy. Dlatego ponad 40% obecnych specjalistek tak naprawdę przebranżowiło się w stosunku do ukończonych studiów (z nauk ścisłych, przyrodniczych lub społecznych). Mało tego, aż 60% kobiet wciąż myśli o tym, aby skierować swoją karierę w stronę IT. To dane, które autorzy raportu uzyskali z dwóch ankiet online przeprowadzonej w lutym 2020 roku. Respondentów było odpowiednio 2100 i 600.

Powyżej możecie zobaczyć najważniejsze zestawienia, które pokazują, że dla kobiet równie istotne są możliwości rozwoju, co sama atmosfera w pracy. Możecie też zobaczyć, ile panie średnio zarabiają zależnie od doświadczenia, a także ocenić, że praca na kontrakcie jest coraz bardziej pożądana. Skoro już wspomniałem o zarobkach, to według danych GUS z 2018 roku kobiety zarabiają w Polsce średnio 19 procent mniej niż mężczyźni. W samej branży IT jest podobnie, aczkolwiek różnica jest mniejsza i wynosi 10 procent. Oczywiście to wciąż zauważalna luka. Programistki na start mogą liczyć na ok. 4 tys. złotych netto. Wspomniane ankiety wskazują, że średni kobiety w IT zarabiają 6242 złote netto, podczas gdy ich oczekiwania sięgają 8650 złotych netto. Naturalnie to umowy B2B sprowadzają się do wyższych kwot. Różnica jest wyraźna w stosunku do umowy o pracy, bo mówimy o 10,5 i 7,9 tysiącach złotych.

Kobiety w IT nie ustępują mężczyznom na stanowiskach menadżerskich

Dokładnie 4% – taka część kobiet w branży pełni funkcję menedżera. W przypadku mężczyzn wynik ten jest nieznacznie wyższy (5%). Nieco więcej, bo 7% kobiet zadeklarowało się jako lider zespołu deweloperskiego, podczas gdy 84% to aktywne programistki. Jeśli zaś chodzi o wyróżniającą się część rynku IT w przypadku kobiet, to mówimy o testerkach. Aż 17% pań znajduje swoją rolę w tej materii, podczas gdy w przypadku mężczyzn ta statystyka wynosi zaledwie 7%. Dociekliwość, skrupulatność, a może po prostu staranność przeważa? W kontekście samego programowania kobiety mogą pochwalić się znajomością średnio 4 języków programowania i ponownie jest to wynik identyczny, co w przypadku mężczyzn. Na szczycie są JavaScript (29%), Java (25%) i C# (12%). Rynek obecnie jest w miarę równomiernie rozłożony przez kobiety, jeśli spojrzymy na doświadczenie – 34% pań to midzi, 27% juniorki, a 30% seniorzy.

Zobacz też: Czy branża teleinformatyczna szkodzi środowisku?

Naturalnie powyżej podałem tylko wybrane statystyki i ciekawostki z raportu. Ten w pełnej wersji znajdziecie w linku w źródle. Z racji, że wielu z Was na pewno pracuje w branży IT, to dajcie znać, czy kobiety mają ciężej w roli programistki? Które cechy płci pięknej warto według Was docenić na tym rynku? Tymczasem zainteresowanych odsyłam również do artykułu, w którym omawiam zmiany, jakie zaszły w 2019 roku na rynku IT. Tym razem bez podziału na płeć pracowników.

Źródło: Raport No Fluff Jobs

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.