W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele małych sieci komórkowych, najczęściej bazujących na infrastrukturze znanych operatorów. Viva Mobile to jednak sieć w pewnym sensie szczególna. Jej właściciele twierdzą, że korzystając z usług sieci, klienci wspierają zwierzęta. Sprawdźmy zatem, jak to wygląda w praktyce.

Viva Mobile – kto stoi za tym przedsięwzięciem

viva mobile

Osoby zaangażowane w pomoc zwierzętom już po nazwie mogą się domyślać, czyja jest sieć Viva Mobile. Ze strony internetowej dowiadujemy się, że sieć działa dzięki fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. Partnerem technologicznym sieci jest Next Mobile. Firma ta chwali się, że pozwala stworzyć swoim partnerom własne sieci komórkowe. Z tej oferty skorzystał już m.in. klub piłkarski Pogoń Szczecin. Next Mobile korzysta z kolei z infrastruktury Plusa. Skoro ten wstęp mamy już za sobą, przejdźmy do oferty Vivy Mobile. Ciekawie robi się już po spojrzeniu na nazwy ofert…

Co zawiera oferta sieci Viva Mobile?

Miś, delfin, lis, lew – tak nazywają się poszczególne plany abonamentowe, z których mogą skorzystać klienci. Najtańsza oferta wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 19,99 zł. W tej cenie otrzymujemy nielimitowane rozmowy krajowe, SMS-y i MMS-y oraz 2 GB internetu. Za 39,99 zł możemy liczyć na to samo co w tańszej ofercie, z tym że pakiet internetu jest większy – 10 GB. W planie za 49,99 zł internetu jest 20 GB, a za 59,99 zł – 30 GB. Wybór dowolnej oferty wiąże się z opłatą aktywacyjną w wysokości 19,99 zł. Podpisywana umowa jest ważna bezterminowo, a okres wypowiedzenia wynosi 30 dni.

viva mobile

Pakiet internetu to nie jedyna rzecz, którą różnią się poszczególne plany abonamentowe. Im droższą ofertę wybierzemy, tym większa ilość pieniędzy z naszych opłat zostanie przekazana do dyspozycji fundacji Viva!. Podpisując umowę z siecią, rocznie wesprzemy fundację kwotą od 52 zł do 170 zł, zależnie od wybranego planu.

viva mobile

Na ofertę Viva Mobile składa się także internet mobilny. Pierwsza propozycja sieci to plan Dzik. Kosztuje on 39,99 zł miesięcznie, przy jego wyborze dostajemy 30 GB internetu miesięcznie, a rocznie z naszych opłat na konto fundacji Viva trafią 74 zł. Z kolei oferta o nazwie Słoń wiąże się z kosztami w wysokości 49,99 zł co miesiąc. Jej użytkownicy otrzymują pakiet 100 + 200 GB (dzień i noc). Roczna kwota wsparcia fundacji to w tym przypadku 177 zł. Obydwie oferty związane z internetem mobilnym wiążą się także z opłatą aktywacyjną (19,99 zł). Umowy podpisywane są bezterminowo, a okres wypowiedzenia to 30 dni.

Skąd pomysł na nietypowe nazwy planów dostępnych w ofercie sieci?

Klikając na stronie sieci Viva Mobile w odpowiedni odnośnik, możemy dowiedzieć się, co stanowiło inspirację do danej nazwy planu abonamentowego. Tak więc jedna z taryf to Miś, a nazwa pochodzi od Misia Baloo. Zwierzę zostało uratowane z cyrku i przenieść do azylu w poznańskim zoo. Inna taryfa została nazwana na cześć lisów, które szczęśliwie nie trafiły na fermę futer. Każda nazwa taryfy wiąże się z podobną historią, z którą może zapoznać się potencjalny klient sieci.

Viva Mobile vs. konkurencja – kto wygrywa?

Taryfa Lis kosztująca 49,99 zł w sieci Viva Mobile jest podobna do Formuły M w sieci Play. Fioletowy operator pobiera od klientów 55 zł miesięcznie, jednak nielimitowane rozmowy i wiadomości obowiązują także na terenie krajów UE innych niż Polska. Klienci Play mogą też liczyć na dodatki, takie jak czasowy dostęp do serwisów Tidal oraz Amazon Prime Video. Umowa w Play jest podpisywana na 24 miesiące.

viva mobile

Taryfę Miś od Viva Mobile za 19,99 zł można porównać do jej analogicznego odpowiednika dla nowych klientów Plusa. Szczegóły ofert są niemalże identyczne, jednak w Plusie zapłacimy… 30 zł miesięcznie. Umowę w Plusie, podobnie jak w Play, podpisujemy na 24 miesiące.

Abonament bardziej niż w sieci Viva Mobile może opłacać się klientom Orange, którzy potrzebują bardzo dużej ilości GB internetu. Za 55 lub 75 zł możemy mieć nielimitowane rozmowy, wiadomości oraz internet w sieci z pomarańczowym logotypem. Po wykorzystaniu określonej liczby GB internet jednak zwolni.

Czytaj także: Tijara Mobile – sieć, do której zapiszesz się przez wiadomość na Instagramie

Mogłoby się wydawać, że oferta sieci Viva Mobile nie będzie ponadprzeciętnie korzystna. Tymczasem jej taryfy prezentują się bardzo przyzwoicie. Ceny planów abonamentowych są podobne, a czasem nawet nieco niższe niż u najpopularniejszych operatorów, a w dodatku część środków w sieci Vivy trafia na konto fundacji zajmującej się zwierzętami. Niemniej warto przed wyborem konkretnej oferty wszystko sobie dokładnie przeliczyć – być może komuś bardziej będzie się opłacało skorzystać z taryfy u innego operatora. Wtedy organizacje pożytku publicznego, takie jak Viva, można wspierać w inny sposób.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.