ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iphone 11 zielona poswiata wyswietlacz

Odzyskiwanie systemu iOS bez komputera. Już wkrótce będzie to możliwe

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Nadchodzący system iOS 13.4 oznacza debiut kilku interesujących nowości, takich jak nowa funkcja „CarKey”, która pozwoli właścicielom iPhone’a i Apple Watch odblokować i uruchomić samochód z funkcją NFC, a także udostępnić dostęp do pojazdu za pośrednictwem iMessage. Takie informacje pochodzą z dostępnej już wersji beta oprogramowania.

Zobacz także: Apple CarPlay – wszystko co musisz wiedzieć o iOS w samochodzie

Odzyskiwanie systemu iOS w lepszej wersji

Serwis 9to5Mac odkrył kolejną interesującą funkcję w najnowszej wersji systemu dla iPhone’a. W oprogramowaniu beta iOS 13.4 istnieją dowody wskazujące, że Apple pracuje nad funkcją odzyskiwania systemu operacyjnego przez Internet. Obecnie, jeśli mamy iPhone’a lub iPada, który wymaga odtworzenia software, konieczne jest podłączenie go do komputera Mac lub PC. Jeśli iPhone lub iPad przestaje działać, często nie ma po prostu innego wyjścia.

Odzyskiwanie systemu iOS

Kiedyś działało to dobrze, ale obecnie stało się skomplikowane, ponieważ urządzenia są coraz bardziej niezależne od komputera. W miarę wzrostu liczby użytkowników iOS, sensowne jest, aby Apple umożliwiło odtworzenie systemu na tych urządzeniach bez potrzeby korzystania z laptopa lub komputera stacjonarnego. Coraz więcej osób tych ostatnich przecież nie używa i nie posiada. Sytuacja jest jeszcze gorsza w przypadku urządzeń takich jak Apple Watch i HomePod, ponieważ nie mają one żadnych zewnętrznych złączy. W takim przypadku, jeśli urządzenie przestanie działać, musimy zanieść je do Apple Store lub autoryzowanego serwisu.

Odzyskiwanie systemu iOS w iOS 13.4?

Apple przeprowadza obecnie testy wersji beta iOS 13.4 i dowiedzieliśmy się, że firma pracuje nad nowym interfejsem API CarKey opartym na kodach systemowych. Teraz, dzięki najnowszej wersji oprogramowania dostępnej dla programistów, 9to5Mac znalazł dowody wskazujące, że Apple może pracować nad Internet Recovery dla iOS.

Odzyskiwanie systemu iOS

Trzecia wersja beta iOS 13.4 ujawnia istnienie nowej funkcji o nazwie „Odzyskiwanie systemu operacyjnego”, co jest dość jasne. Jak wiemy, wygląda to na nowy sposób na przywrócenie iPhone’a, iPada i innych urządzeń Apple bez konieczności podłączania ich do komputera. Nie można jeszcze uzyskać do niego dostępu w systemie, ponieważ funkcja jest wciąż w fazie rozwoju i może zostać zlikwidowana w dowolnym momencie, a jej wprowadzenie przesunięte w czasie. Zgodnie z tym, co znaleziono w systemie, możliwe byłoby przywrócenie urządzenia z iOS bezpośrednio bezprzewodowo, a także poprzez podłączenie urządzenia przez USB do innego iPhone’a lub iPada, podobnie jak działa narzędzie Apple do migracji. Istnieją również wskazówki, że niektóre urządzenia można odzyskać, podłączając jeden do drugiego, na przykład iPhone do iPada.

Odzyskiwanie systemu iOS, jak w macOS

Powinno to działać tak samo, jak macOS Internet Recovery, który jest dostępny od lat i umożliwia użytkownikom ponowną instalację systemu operacyjnego przez Internet bez konieczności posiadania w pobliżu innego komputera. Chcielibyśmy uzyskać więcej informacji na temat nowej funkcji iOS 13.4, ale nie jest pewnie, czy wkrótce będzie ona dostępna, czy też Apple testuje ją dla iOS 14. Byłoby to bardzo przydatne w przypadku domniemanego iPhone’a bez Lightning lub USB-C, jak sugerują niektóre plotki.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy