huawei appgallery aplikacje bankowe hms

[SPT #101] Flagowiec Sony, 16 GB RAM w telefonach, rozwój AppGallery

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Już niedziela, czas więc podsumować mijające siedem dni. Zapraszam do lektury subiektywnego podsumowania tygodnia (SPT).

Pochwała

Galaxy S20 Ultra z aktualizacją. Co prawda telefon nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, a już dostał pierwszy update. Łatka poprawia działanie aparatu, co tym bardziej powinno cieszyć przyszłych użytkowników urządzenia.

Kapitalizacja CD Projekt. Czy to już bańka, a może realna wartość przedsiębiorstwa? Przy wycenie 100 zł za akcje miałem wrażenie, że wartość CD Projektu już jest wysoka. Obecnie, kapitalizacja spółki wynosi prawie 30 mld zł, co czyni ją drugą największą firmą gamingową w Europie (za Ubisoftem). Taka wycena mnie nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że Cyberpunk 2077 będzie gigantycznym hitem. Pytanie jak bardzo dużym i czy liczba sprzedanych kopii i wyniki finansowe spełnią oczekiwania inwestorów giełdowych.

Krytyka

Spadki na giełdzie. Ten tydzień był fatalny jeśli chodzi o rynki kapitałowe. WIG 20 przebił magiczny poziom 2000 punktów i wiele spółek w szczególności z sektora IT i gier rozpoczęło gwałtowne przeceny na kursach akcji. Winowajcą takiego stanu rzeczy jest koronawirus, który dotarł już do Europy. Rynki do tej pory wydawały się ignorować możliwy spadek wzrostu gospodarczego poszczególnych regionów świata, jednak teraz zaczęły dostrzegać ten fakt. Ekonomiści twierdzą, że Włochy mogą być dotknięte recesją, co negatywnie działa na popyt na akcje.

Relacje między Google a Huawei. Ta pierwsza firma chce odbudować współpracę z Huawei. Nie wiadomo jednak, jak to miałoby wyglądać, ponieważ Google nie może udostępniać swoich usług chińskiej firmie. Czyżby amerykański gigant bał się przymierza chińskich przedsiębiorstw, które ma na celu utworzenie konkurenta dla Google Play? Tak czy inaczej Google ma ograniczone pole manewru, nie wydaje mi się, aby relacje biznesowe obu firm miały nagle stać się lepsze.

Niesamowity rozwój AppGallery? Mam bardzo duże wątpliwości, że sklep Huawei z aplikacjami rozwija się niesamowicie szybko. Do tej pory nie pojawiły się w nim żadne programy, których brakowało użytkownikom pozbawionym dostępu do Google Play. Dopóki w AppGallery nie pojawią się popularne komunikatory (np. Messenger) lub aplikacje portali społecznościowych czy banków, platforma jest skazana na porażkę.

16 GB w smartfonach standardem. Magiczna liczba ma zadziałać na potencjalnych klientów? Rozumiem, że użytkownicy mogą chcieć 8 czy 10 GB RAM, ale 16 GB to już przesada. Czy smartfon jest aż tak zasobożerny jak pecet? Nie wydaje mi się. Co prawda Android nie należy do „lekkich” platform, ale nie wymaga też dwucyfrowej wartości RAMu do poprawnego działania. Samsung, który rozpoczął produkcję 16 GB chipów jest widocznie łasy na osoby, które kupują urządzenia mobilne patrząc jedynie na parametry. Ja się do nich nie zaliczam.

Sony Xperia 1 II i Xperia 10 II. Niestety Sony znowu nie zachwyciło. Nowe urządzenia japońskiej firmy nadrabiają zaległości względem konkurencji, nie oferując niczego, co by mogło ją przegonić lub pokonać. „Dobrych” parametrów nie można odmówić nowemu flagowcowi. Jednak konkurencja montuje już baterie o pojemności 5000 mAh (względem 4000 mAh w smartfonie Sony). Ponadto smartfony Sony nigdy nie brylowały w czołówce jakości wykonywanych zdjęć. Japońska firma nadal ma problemy z oprogramowaniem aparatu, które odstaje od konkurencyjnych rozwiązań.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy