allegro olx

Allegro czy OLX – który serwis jest lepszy z perspektywy sprzedającego?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Allegro oraz OLX to bardzo popularne platformy w naszym kraju. Możemy za ich pomocą sprzedać to, czego już nie potrzebujemy, lub kupić coś z drugiej ręki (choć czasem znajdą się także nowe rzeczy, szczególnie na Allegro). Ostatnio porównywaliśmy Allegro oraz OLX z perspektywy osoby, która chce dokonać zakupu. Dziś przyjrzymy się popularnym serwisom, starając odpowiedzieć się na pytanie, gdzie lepiej sprzedawać rozmaite przedmioty.

Na OLX szybciej wystawimy ogłoszenie, niż na Allegro…

Żeby wystawić ogłoszenie na OLX, wystarczy wpisać tytuł oferty, jej krótki opis oraz wybrać lokalizację, podać cenę. Możemy też załączyć zdjęcia. Chcąc sprzedać coś na Allegro, musimy poświęcić nieco więcej czasu. Jeśli nie zajmujemy się tym zbyt często i nie mamy skonfigurowanego cennika przesyłek, musimy ręcznie uzupełnić, chociażby szczegóły dostawy oferowanych przedmiotów.

… ale to na Allegro szybciej odbędzie się cały proces transakcji

Każdy, kto regularnie korzysta z OLX wie, że konta mają tam bardzo różni ludzie. Ze znaczną częścią z nich nie jest łatwo się dogadać. Dostajecie informacje, że ktoś chce kupić wystawiony przez was przedmiot, a potem z osobą nie ma kontaktu? Standard. Podobnie jak bezsensowne propozycje zamiany czy prośby o obniżkę ceny do absurdalnej kwoty. Wreszcie z kupującym trzeba się umówić na spotkanie – mało kto zdecyduje się na zrobienie nam przelewu. Wszystko przez dużą liczbę oszustw dokonywanych za pośrednictwem portalu, o których jest ostatnio głośno. Jeśli kupujący jest z drugiego końca kraju, może namawiać nas za wysyłkę za pobraniem i ciężko będzie wytłumaczyć mu, że czasem jest to zupełnie nieopłacalne i niewarte zachodu (w przypadku rzeczy sprzedawanych za kilkanaście złotych).

allegro olx

Allegro ma tę przewagę, że gdy już dokładnie ustawimy parametry oferty, na ogół nie musimy przejmować się ogłoszeniem. Cena jest jasna, formy wysyłki również. Jeśli ogłoszenie jest ciekawe, chętny powinien się znaleźć, zwłaszcza że zakupy na Allegro są uważane za bezpieczniejsze niż na OLX. Gdy ktoś zakupi od nas przedmiot, transakcja jest już zawarta. Dostajemy od Allegro maila, jaką formę dostawy wybrał kupujący i czy zapłacił już za kupioną rzecz. Pozostaje nam tylko nadać przesyłkę.

Zarówno na Allegro, jak i na OLX są opłaty

Allegro przewiduje prowizje naliczane za obsługę transakcji. Ostateczna wysokość opłaty może zależeć od kwoty, za jaką jest sprzedawany przedmiot, a także od kategorii, w jakiej został wystawiony. Pewnym wyjątkiem jest Allegro Lokalnie, jednak i tutaj w niektórych typach ofert naliczana jest opłata w wysokości 10% wartości przedmiotu (nie więcej niż 50 zł).

allegro olx

Na OLX co do zasady wystawianie ogłoszeń jest bezpłatne. Trzeba jednak pamiętać o limicie aktywnych ogłoszeń w danej kategorii. Jeśli okaże się, że chcemy wystawić kilka ofert w tej samej kategorii jednocześnie, może okazać się, że będziemy musieli zapłacić. Płatne jest również wyróżnianie ogłoszeń, do którego OLX nas bardzo zachęca.

Budowa swojego wizerunku jako sprzedawcy może być istotnym aspektem

Sprzedając dłuższy czas na Allegro, możemy wyrobić sobie pewnego rodzaju markę. Osoby klikające w nasze oferty zobaczą procentowy wskaźnik pozytywnych komentarzy czy też odznakę Super Sprzedawcy i będą znacznie chętniej u nas kupować. Na OLX nie jest to takie proste – przy naszym koncie znajduje się jedynie odnośnik do pozostałych ogłoszeń. Może powodować to ten problem, że nawet jeśli będziemy uczciwi, nowi kupujący będą patrzeć na nasze oferty z pewną nieufnością. Nie wiedzą w końcu, z kim mają do czynienia i jakie opinie o transakcjach z nami mają inne osoby.

Dla kogo lepsze Allegro, dla kogo OLX?

allegro olx

Allegro może być dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto sprzedaje konkretne przedmioty na nieco większą skalę. Swoją działalność może rozszerzyć o Allegro chociażby właściciel sklepu internetowego. Jedynym problemem mogą być dla niektórych prowizje, których wysokość często się zmienia. Sprzedający na Allegro nie będzie musiał prowadzić jednak niezliczonych dyskusji z niezdecydowanymi klientami ani wydobywać od nich informacji o adresie dostawy – wszystko dzieje się automatycznie, kiedy kupujący kliknie kup teraz!, sprzedający otrzyma maila ze wszystkimi ważnymi informacjami.

Czytaj także: Allegro czy OLX – który serwis jest lepszy z perspektywy kupującego?

OLX może być dobrym wyborem dla kogoś, kto chce pozbyć się zbyt małych ubrań czy starych płyt z muzyką. Jednym słowem, to odpowiednie miejsce na wystawienie rzeczy zalegających niepotrzebnie w domu. Allegro przypomina bowiem obecnie platformę dla wielu sklepów internetowych – prywatnych sprzedających, szczególnie rzeczy używane, jest tam raczej mało. Na OLX zaglądają też osoby, które szukają korepetycji, samochodów czy nieruchomości – jeśli chcemy zaoferować coś takiego, warto zastanowić się nad OLX. Wreszcie OLX jest świetną opcją, gdy nie mamy czasu zajmować się wysyłką, chcemy sprzedać coś z odbiorem osobistym, a nasze ogłoszenie ma charakter lokalny i nie zrażają nas dyskusje z potencjalnymi kupującymi, z których może nic nie wyniknąć.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy